Hakan Karsak Kimdir? Hayatı ve Kariyeri

Hakan Karsak Kimdir Hayatı ve Kariyeri

1992 yılında tiyatro ile adım attığı sahneden hiç kopmayan oyuncu, beğenilen birçok televizyon ve sinema yapımında da yer almıştır. Zaman içinde birçok kişinin dikkatini çekmesiyle “Hakan Karsak kimdir?” sorusunu soranlarında sayısı artmıştır. Yetenekli oyuncunun hala rol aldığı “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde “Enişte” karakterinde gösterdiği başarılı performans hayranlarının ve takipçilerinin “Hakan Kırsak nerelidir?” ve “Hakan Kırsak kaç yaşındadır?” gibi sorularını da arttırmaktadır.

Hakan Karsak’ın Hayatı ve Tiyatroyla Tanışması

1 Nisan 1975 tarihinde Diyarbakır’da hayata gözlerini açan oyuncu ilkokul, ortaokul ve lise hayatını da burada geçirmiş, daha sonrasında Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. Bu okulun ardından tekrar üniversite sınavına giren Diyarbakırlı oyuncu İstanbul Üniversitesi’nin Felsefe bölümüne girmiş ve bu bölümden de diploma almıştır. Mezuniyetinin ardından Ankara’ya gelen Hakan Karsak burada Ankara Sanat Tiyatrosu Oyunculuk Atölyesinde oyunculuk eğitimi alarak bu alana olan tutkusunu gerçekleştirmek için yola çıkmıştır.

1.70 boyundaki oyuncu eşinden boşanmıştır ve bir kızı vardır. Özel hayatıyla ilgili konuşmaktan ve paylaşım yapmaktan kaçınan oyuncu, bu konuda hassas davranmaktadır.

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan ve 17.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği Gölcük Depreminden sonra, bölgedeki çocukların rehabilitasyonu için çadır tiyatroları kuran ve gençleri ve çocukları tiyatro ile tanıştıran oyuncunun bu çabaları zaman içinde genişlemiştir. Unicef’in de desteği ile kurulan gazetecilik, fotoğrafçılık atölyelerinde hem çocuklara hem yetişkinlere yaşadıkları büyük felaketi atlatmalarında yardımcı olan oyuncunun bu çabası 2 seneden uzun sürmüştür.

Hakan Karsak’ın Oyunculuk Kariyeri

Devlet Tiyatrosu tarafından 1992 yılında sahnelenen “Hastalık Hastası” ile sahneye adım atan oyuncu 2000 yılına kadar oyunlarda rol almaya devam etmiştir.

2007 yılında Min Dit isimli filmde çok kısa bir rolle sinemaya atılan oyuncunun ilk ciddi yolu 2009 yılında izleyici ile buluşan “Ay Lav Yu” filmindeki jandarma komutanı olmuştur. Bu film ile beraber yoğun bir çekim trafiğine giren oyuncu, her yıl 3, bazen 4 dizi ve filmin çekimlerine katılmıştır. 2014 yılı içerisinde Hakan Karsak’ın rol aldığı dizi ve filmlerin sayısı ise 9’dur.

2011-2012 yıllarında yayınlanan “Firar” dizisinde canlandırdığı “İlhan” karakteri ile televizyon ekranlarında yer almaya başlayan oyuncunun dikkat çeken performansının ardından, 2013-2014 yılları arasında başrollerini Timuçin Esen ve Ahu Türkpençe gibi oyuncuların paylaştığı “Vicdan” dizisinde rol aldı. Bu dizinin yayını sona erdikten sonra aynı yıl Benim Adım Gültepe dizisinde Basri karakteri ile yer aldı. Bunun ardından Ulan İstanbul Dizisinde iki bölüm rol olan oyuncu, 2015 yılında hala yayınlanmakta olan “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde rol almaya başlamıştır.

Bu dizide Tarık Ünlüoğlu, Turgay Tanülkü, Deniz Çakır ve Oktay Kaynarca gibi hem çok yetenekli hem de çok sevilen oyuncularla aynı ekranı paylaşan oyuncu, hikâyenin önemli karakterlerinden “Enişte – Temel Kalkandere” i canlandırmaktadır. 6.sezonu yayınlanan ve geniş bir kesim tarafından beğenilen dizininin 7.sezonunun çekimlerine başlanması beklenmektedir.

2013 yılında Boğaziçi Uluslararası Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” almaya hak kazandı. 2018 yılında “3.5 Lira” filminde gösterdiği performansla 5.Setem Akademi Uluslararası İpek Yolu Kısa Film yarışmasında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

2020 yılında oyuncunun son filmi olan “Kovan” da gösterdiği performans ile Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen Chelsea Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” almaya hak kazanmıştır. Kovan filmi bu festivalde 6 ödül almayı başarmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*