Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Haldun Dormen Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Başarılı tiyatro oyuncusu, tiyatro yazarı, tiyatro yönetmeni ve sinema yönetmeni olan Haldun Dormen 1928 yılında Mersinde doğmuş ve küçük yaşta İstanbul’a gelerek yaşamını burada sürdürmüştür. Sayısız tiyatro oyunu yazıp oynayan usta isim birçok sineme filminde de yazar ve yönetmenlik yapmıştır. Dormen kimdir sorusu onu ekranlarda gören birçok kişinin merakını çekmektedir. Devlet sanatçısı unvanı alan usta tiyatrocu Türk tiyatrosu ve sinemasının en önemli isimlerinden birisidir.


Haldun Dormen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

5 Nisan 1928 yılında doğan Haldun Dormen’in babası Kıbrıs doğumlu bir iş adamıdır. Dedesi Manavgatlı olsa da Kıbrıs’a yerleşmiş ve burada doğan babası sonradan Mersin’e Yerleşmiştir. Annesi ise İstanbul’da yaşamakta olan bir paşa kızıdır. Mersinde doğmasına rağmen daha bir yaşındayken ailesi ile İstanbul’a yerleşmiş ve burada yaşamıştır. İlköğrenimini İstanbul’da yapan usta tiyatrocu lise için Galatasaray Lisesini tercih etmiştir. Burada öğrenim görürken Robert Kolejine geçiş yapan usta tiyatrocu liseyi bu okulda bitirerek mezun olmuştur. Tiyatro merakını da bu dönemde edinen Haldun Dormen ilk olarak Galatasaray Lisesinde okul tiyatrosunda sahneye çıkmıştır. Üniversiteyi yurtdışında Yale Üniversitesi’nde okumuş ve burada da sahneye çıkmıştır. Üniversiteyi bitirdiği 1954 yılında ülkemize dönerek sahneye adımını atmaya başlar.


Haldun Dormen Sanat Yaşamı

Haldun Dormen Mersinli olmasına rağmen İstanbul’da geçirdiği hayatı ile daha çok buranın kültürünü edinmiştir. Üniversiteyi bitirip ülkesine dönen usta oyuncu Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Cinayet Var oyunu ile Küçük Sahne’de yer aldı. Bundan sonrada Muhsin Ertuğrul ile devam ederek Cep Tiyatrosunda oyunlarda sahne aldı. 1957 yılında Dormen Tiyatrosunu kuran usta oyuncu Cep Tiyatrosunda beraber olduğu Nisa-Metin Serezli ve Erol Günaydın gibi isimler ile çalışmayı sürdürdü. 1961 yılında ülkemizdeki ilk müzikali sahneye koymayı başardılar. Tiyatro yanında sinema ile de ilgilenen Haldun Dormen yeni başlamakta olan bu sanat dalında 1966 yılında ilk filmini yönetti. Bozuk Düzen adlı bu ilk filmi 3.Antalya Film Festivalinde birincilik aldı. Sonraki senede Güzel Bir Gün isim ile en iyi komedi filmi ödülünü almayı başardı.


Haldun Dormen Kariyeri

Haldun Dormen kaç yaşındadır sorusu özellikle dolu sanat yaşamı görülünce sorulmaktadır. 1928 doğumlu sanatçı 1972 yılında Ses Tiyatrosunda çalışmalarını sürdüren Dorman Tiyatrosu 1977 yılında televizyonun etkisi ile kapanmak zorunda kaldı. Bu yıldan sonra televizyonda yer almaya başlayan usta tiyatrocu Gazetecilik kariyeri de yaparak Milliyet Gazetesinde yıllarca çalıştı. 1984 yılında yeniden tiyatro oyunlarını sahnelemeye başladığı Dormen Tiyatrosu 2001 yılına kadar birçok oyunu sahneledi. Bu seneden sonra ekonomik krizler ile yine kapanmak zorunda kaldı. Bu seneye kadar tiyatro, televizyon ve sinemada aktif çalışmalarını sürdüren oyuncu birçok ödül alarak Türk Tiyatrosunun en önemli ismi olmayı başardı. 2000 sonrasında bazı televizyon dizilerinde rol alan usta oyuncu bazı diziler içinde çalışmalar yürüttü.

Haldun Dormen nerelidir sorusu Mersin doğumlu olmasına rağmen çocukluğundan beri büyüdüğü İstanbul olarak da yanıtlanabilir. Ülkemizde çok izlenilen 11 tiyatro oyununun yazarı olan Haldun Dormen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Tiyatro Bölümünde hocalık yaparak derslerde verdi. Bilimsel eğitim konusundaki çalışmaları ile Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru unvanını aldı. Türkiye’deki en önemli tiyatro ödüllerinden birisi olan Afife Jale Ödülleri’nin kurulumunda önemli rol üstlendi. Çalışmaları ve anılarını çeşitli kitaplarda toplayan Haldun Dormen 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanında sahibi oldu. Ülkemizde tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında başarılı sanat çalışmaları yapmanın yanında birçok ünlü ismin yetişmesini de sağlayarak bu alanlara büyük bir katkılar yapmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*