Halil Bezmen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Halil Bezmen Kimdir-Biyografi ve Hayatı
Halil Bezmen Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Yazar ve iş adamı olan Halil Bezmen kimdir? Halil Bezmen, 1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi Sefarad kökenlidir. Nazım, Turgut ve Necdet adında üç kardeşi daha bulunan Halil Bezmen; ilkokul öğrenimini tamamladıktan sonra İsviçre’ye gitmiş ve kalan tüm eğitimlerine burada devam etmiştir.

Lisans eğitimini Zürih Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. Almanca, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca dillerini ana dili gibi bilmektedir. Halil Bezmen; üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına İstanbul’a dönüş yapmıştır. Türkiye’nin en eski sanayi işletmesi olarak bilinen ve 1929 yılında babası tarafından kurulmuş olan Mensucat Santral fabrikasında bakım ustası olarak çalışmaya başlayan Halil Bezmen, 10 yıl sonra bu şirkette genel müdür olmuştur. 1975 yılına gelindiğinde babası bütün işleri kendisine devretmiştir.

Halil Bezmen Kimdir?

Halil Bezmen; bunun üzerine daha yüksek yatırımlar yaparak ileri teknikler uygulamaya başlamıştır. O yıllarda sahip olduğu şirket ile Türkiye’deki en büyük 10 aile şirketi arasında yerini almıştır. Ancak babası olan Fuat Bezmen; medyada oğlunun şirketi iyi yönetemediğine dair yorumlar yapmış ve bu nedenle baba oğulun araları açılmıştır. 2011 yılında vefat eden Fuat Bezmen; ölene kadarki süreçte oğluyla küs kalmıştır.

1993 yılında İSKİ’ye yapılan yüksek fiyatlı klor satışı nedeniyle Halil Bezmen’e dava açılmıştır. Halil Bezmen ’in normalde fiyatının 2.500 TL olan kloru, 13.595 TL fiyatına İSKİ’ye sattığı ortaya çıkmıştır. Duruşmaya çıktığında evet devleti kazıkladım diyen Halil Bezmen, İSKİ’de çalışan kimseye rüşvet vermediğini de açıklamıştır. Duruşma sonrasında da ortadan kaybolmuştur. İSKİ davasından beraat ettikten sonra 1994 yılında Türkiye’den kaçmıştır.

Ancak mevcut Santral Holding şirketinin ve diğer şirketlerine ait olan 2,5 trilyon değerindeki vergi borcunu da ödememiştir. Bir süre Amerika Manhattan’da hayatını sürdüren Halil Bezmen; bir süre sonra tarihi eser kaçakçılığına da karışmıştır. Bu davada elindeki eserlerin tarihi eser olmadığını belirtmiş ve beraat etmiştir.

2002 yılına gelindiğinde Amerika’da tutuklanan Halil Bezmen 9 ay hapiste kalmıştır. Türkiye’nin yapmış olduğu talep üzerine 2003 yılında Türkiye’ye iade edilmiştir. Yaklaşık iki hafta kadar Kartal Cezaevi’nde tutulduktan sonra 3 ayrı davadan tahliye olmuş ve 2003 yılında serbest bırakılmıştır. Halil Bezmen, bu olayların üzerine vergi affı talep etmiştir. Hayali ihracattan kaynaklanmış olan 1,5 milyar liralık vergi borcunu ödemiştir. 2007 yılında da emekli olmuştur.

Ardından birçok kitap yazarak piyasaya sürmeye başlamıştır. Bebek’teki evinde oturmaktadır. Selma Türkeş ile evli olan Halil Bezmen; 1999 yılında boşanmıştır. Alara adında bir kızı ve Ahmet adında bir oğlu bulunmaktadır. Ardından Betül Mardin’in asistanı olan Rengin Suar ile 2006 yılında dünya evine girmiştir. Artık Halil Bezmen; bir iş adamı değil yazar olarak anılmak istemiştir. Son olarak Ayvalık’taki evinde yaşayan Halil Bezmen, hala daha kitap yazmaya devam etmektedir.

Halil Bezmen’in Kitapları

 • 2015 – İsyan ve Aşk
 • 2014 – Mustafa Kemal’e Aşklanmak
 • 2013 – Prens Sabahaddin’in Saklı Hayatları
 • 2012 – Barbaros! Sevgilim…
 • 2012 – Hayatını Boynunda Taşıyan Adam
 • 2011 – Estergon Kalesi
 • 2009 – Kendime İtiraflarım
 • 2008 – Vahşi Aşk Öyküleri
 • 2007 – Sıfır Vakfı
 • 2006 – Neden? Halil Bezmen
 • 2004 – Memo’nun Olağanüstü Maceraları

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*