Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Yeşilçam sinemasında özel bir yeri olan Halit Akçatepe kimdir sorusu yeni nesil gençlerin kendisini ilk kez filmlerinde gördükten sonra sordukları sorulardan biridir. 1938 senesinde doğmuş olan Halit Akçatepe Ordulu ve daha sonra ailesi ile İstanbul’a gitmişlerdir. Yine Yeşilçam’ın usta isimleri arasında yer alan Sıtkı Akçatepe’nin oğludur. Annesi Leman Akçatepe de birçok Yeşilçam filminde çeşitli rollerde karşımıza çıkmış değerli bir sanatçıdır. Sanatçı kendisi ile yapılan söyleşilerde oyunculuk ile ilgili hiçbir eğitim almadığından söz etmiştir.


Halit Akçatepe Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Oyunculuğa ise babasının sayesinde küçük yaşlarda başlamıştır. Henüz daha ilkokul eğitimine başlamadan filmlerde rol almaya başlamıştır. Oyuncu olan babasına bir yönetmen arkadaşı filminde bir çocuk rolünde oynatmak üzere oyuncuya ihtiyaç duyduğundan bahsetmiştir. Babası Sıtkı Akçatepe de oğlunu alıp setin yolunu tutarak Halit Akçatepe’nin ilk filminde oynamasını sağlamıştır. Daha sonra okula başlayan Halit Akçatepe, babasının da yardımı ile oyunculuk çalışmalarına devam etmiştir.

İstanbul tiyatrosunun çocuk ekibine katılan Halit Akçatepe, lise eğitimi için Saint Benoit Lisesine kaydolmuştur. Lise yıllarında tiyatroya ağırlık veren Halit Akçatepe, Yeşil Sahnede sahnelenen oyunlarda roller almıştır. Liseden sonra tiyatroya devam ederken üniversite eğitimi için Edebiyat bölümüne kaydolan Halit Akçatepe, tiyatrocu olmak istediğine karar verdikten sonra okulu bırakarak oyunculuğa ağrılık vermeye başlamıştır.


Halit Akçatepe Ve Yeşilçam Filmleri

Türkiye’de herkes tarafından tanınan ve birçok hayranı olan Halit Akçatepe nerelidir ve oyunculuğa nasıl başlamıştır soruları insanlar tarafından merak edilmektedir. Ailesi Ordulu olan Halit Akçatepe, lise eğitimi sırasında amatör olarak tiyatro ile ilgilendikten sonra okuldan mezun olunca profesyonel oyunculuk için Oda Tiyatrolarında çalışmaya başladı. Burada 16 farklı oyunda başrol oynayan Halit Akçatepe, daha sonra ünlü Dostlar Tiyatrosuna da katılmıştır.

Tiyatro yaparken sinema oyunculuğu ile ilgili çalışmalara da başlayan Halit Akçatepe önceleri birçok filmde yan rollerde yer aldı. Daha sonra kendisini Yeşilçam’da tanıtan film olan 1960 yapımı Ah Nerede Vah Nerede’de rol aldı. Bu yapımda usta Yeşilçam oyuncularından Tarık Akan ile çalıştı. Bu filmden sonra Yeşilçam filmlerinde aranan oyuncu haline geldi. Bu filmin ardından yine Tarık Akan ile birlikte Yeşilçam’ın ünlü dram filmi Canım Kardeşimde oynadı. Emel Sayın’ın başrolünde olduğu Mavi Boncuk filmindeki birçok ünlü isim arasında yer aldı.

Hayranlarının kendisini en çok tanıdığı film ise ünlü Hababam Sınıfı serisidir. Usta kalem Rıfat Ilgaz’ın aynı başlıklı kitap serilerinden uyarlanan Hababam Sınıfı filmleri tüm Türkiye’de beğeni ile takip edildi. Bu serinin filmlerinde Güdük Necmi karakterine can veren Halit Akçatepe, bu filmlerde babası Sıtkı Akçatepe ile birlikte oynamıştır. Hababam sınıfı film serisindeki rol arkadaşları ile daha sonra birçok yapımda beraber olmuştur.

Halit Akçatepe’nin Özel Hayatı

Halit Akçatepe’nin oyunculuğunun yanında özel hayatı da merak edilmektedir. Sanatçı iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini 1963 yılında Tülin Hanım ile yapmıştır. 1981 yılında ayrılan Tülin ve Halit Akçatepe çiftinin iki kızı olmuştur. İlerleyen zamanlarda yeniden evlenmeyi düşünen Halit Akçatepe, 1999 yılında Rezzan Hanım ile dünya evine girdi. 10 senelik bir evlilik yaşayan ve bir kızları olan Akçatepe çifti, 2009 senesinde ayrılmışlardır. Sanatçının hayranlarını üzen bir soru Halit Akçatepe ne zaman ölmüştür sorusudur. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı fizik tedavi alan usta oyuncu 31 Mart 2017’de vefat etmiştir. Sanatçının vefatının nedeni olarak doktorları solunum yetmezliğini göstermişlerdir. 2 Nisan’da cenaze töreni yapılan Halit Akçatepe daha sonra defin işlemleri Karacaahmet’te yapılmıştır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir