Haluk Bilginer Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Haluk Bilginer Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Tiyatro ve sinema alanında oldukça büyük başarılar yaşamış olan ve sevilen oyuncu Haluk Bilginer kimdir? Haluk Bilginer nerelidir? Haluk Bilginer kaç yaşındadır? Haluk Bilginer’in kariyeri nasıl ilerlemiştir? sorularının ayrıntılı cevaplarını biyografimizde bulabileceksiniz.


Haluk Bilginer Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sinema ve tiyatro alanında yakaladığı başarılar ile Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alanda gururu olarak görülen Haluk Bilginer nerelidir? sorusu birçok hayranının merak ettiği bir konudur. Usta sinema ve tiyatro oyuncusu Haluk Bilginer İzmirlidir ve 1954 yılında dünyaya gelmiştir. Lise hayatında katıldığı tiyatro kulübü ile oyunculuk hayatına başlamış olan Haluk Bilginer, liseler arasında düzenlenmiş tiyatro müsabakasında ödül almıştır. Aldığı ödül ile tanınan Haluk Bilginer, İzmir devlet tiyatrosuna girerek oyunculuk eğitimine başlamıştır.

Liseden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı yetenek sınavlarına girdi ve bu okulda tiyatro eğitimi almaya hak kazandı. Konservatuvardaki tiyatro eğitimini tamamlayan Haluk Bilginer, tiyatro alanında eğitimini Londra’da devam ettirdi. İngiltere’de eğitimine devam ederken birçok tiyatroda rol almıştır. Bunun yanında çeşitli müzikallerde sahne almıştır. İngiliz televizyonlarında yayınlanan Eastenders dizisinde aldığı rol ile İngiltere’de tanınır hale gelmiştir. İngiltere’deki oyunculuk hayatında kazandığı başarılardan sonra ülkesine geri dönse de uluslararası projelerde yer almaya devam etmiştir.


Haluk Bilginer’in Oyunculuk Kariyeri

Hayranlarının en çok merak ettiği konulardan biri olan Haluk Bilginer kaç yaşındadır? sorusudur. 1954 senesinde doğan Haluk Bilginer, lise zamanlarında başladığı oyunculuk hayatını günümüzde de devam ettirmektedir. Türkiye’de birçok sinema, tiyatro ve televizyon projelerinde yer alan Bilginer, yer aldığı uluslararası tiyatro ve sinema projeleri ile yurt dışında da Haluk Bilgiler kimdir? sorusunun birçok sinemaseverin aklına yer edinmesini sağlamıştır. 1987 yapımı Gecenin Öteki Yüzü isimli televizyon dizisinde rol alması ile Türkiye’deki oyunculuk kariyerine başlamış olan Haluk Bilginer, çekimler sırasında, daha sonra eşi olacak olan Zuhal Olcay ile çalıştı. Bu dizi ile adını Türkiye’de duyurmaya başlamıştır. Daha sonra eşi Zuhal Olcay ile ortak dizi ve film projelerinde çalışmıştır.

Türkiye’de sinema filmi oyunculuğu hayatına 1987 yılında Muammer Özer’in yönettiği kara sevdalı bulut filminde rol alarak adım atmıştır. Daha sonra çeşitli filmlerde rol oynayan Haluk Bilginer, sinema filmi oyuncusu olarak adını Zeki Demirkubuz’un yönettiği 1997 yapımı Masumiyet filmi olarak duyurmuştur. Bu filmlerden elde ettiği başarılar sayesinde birçok film projesi için aranan isimlerden biri haline gelmiştir. 2000’li yıllarda rol almış olduğu ve geniş usta oyuncu kadrosuyla birçok sinemaseverin ilgisini çekmiş olan Neredesin Firuze filmi ile oyunculuktaki ustalığını bir kez daha göstermiştir. Bu sırada tiyatro oyunculuğu kariyerine de devam etmektedir. Kendisi gibi tiyatrocu olan karısı Zuhal Olcay ile Oyun Atölyesi tiyatro grubunu kurarak birçok tiyatro oyunu sahneye koymuştur.


Haluk Bilginer’in Aldığı Ödüller

Rol aldığı filmlerdeki başarılı performansları ile usta oyuncu olarak anılmaya başlanan Haluk Bilginer sanat hayatı boyunca birçok ödüle layık bulunmuştur. Aldığı ödüller arasında, tiyatronun prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen Afife ödülleri ve sinemanın prestijli ödüllerinden biri olan Sadri Alışık ve Altın Koza ödülleri bulunmaktadır. Bunun dışında oynadığı filmler çeşitli uluslararası festivallerde gösterilmiştir ve bu festivallerde de çeşitli ödüller almıştır.

Başarılı oyunculuk kariyeri ile ülkemiz için bir gurur kaynağı haline gelmiş olan Haluk Bilginer’in özel hayatı da birçok hayranının merak ettiği konular arasındadır. Setlerde tanıştığı ilk eşi Zuhal Olcay ile 2004 yılında ayrılmıştır. Daha sonra 2006 yılında televizyon dizileri oyuncusu ve şarkıcı Aşkın Nur Yengi ile dünya evine girmiştir. Nazlı isminde bir kızları olan çift 2012 senesinde ayrılmışlardır. 2017 yılında ise çift yeniden bir araya gelerek Amerika’da tekrar evlenmişlerdir. Halen çeşitli sinema ve tiyatro projelerine devam etmektedir. Son olarak 26 Kasım 2019 tarihinde 47. Emmy ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alarak Türkiye’ye getirmeyi başarmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*