Harun Kolçak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Harun Kolçak Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ayırt edici olan sesi ile yıllardır müzik piyasasında güzel işler yapan Harun Kolçak kimdir? Aynı zamanda oyuncu Eşref Kolçak’ın oğlu olan Harun Kolçak nerelidir? Harun Kolçak’ın müzik kariyeri nasıl ilerlemiştir? Harun Kolçak ne zaman ve nasıl ölmüştür? sorularının cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.


Harun Kolçak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Harun Kolçak kaç yaşındadır? Harun Kolçak 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Annesi Özcan Kolçak, Babası ise Eşref Kolçak’tır. Ünlü sanatçı şüphesiz babası Erol Kolçak’ın da bir sinema sanatçısı olması sayesinde sanata eğilimli bir birey olarak büyüdü. Babasının aksine Harun Kolçak’ın ilgisi müziğeydi. Ortaöğretimine Saint Benoit Fransız Erkek Lisesinde başladı, lise yılları devam ederken ünlü sanatçı bas gitar ile tanıştı ve bu zaman diliminde bas gitar çalmayı öğrendi. Müziğe olan ilgisi daha çok ağır basmış olacak ki ünlü sanatçı lise eğitimini yarım bırakarak kendisini tamamen müziğe verdi.

Profesyonel anlamda müzik yapmaya ilk olarak efsanelerin başında gelen Erkin Koray ile başladı. Erkin Koray sayesinde profesyonel anlamda çalışmalarına başlayan sanatçı ilerleyen zamanlarda Zülfü Livaneli ve Ferdi Özbeğen ile bas gitarist olarak stüdyoda kayıtlara girdi. İlerleyen zamanlarda ise kendi arkadaşları ile bir grup kurarak kendi müziğini icra etmek isteyen sanatçı arkadaşları ile bir grup kurarak Galata Kulesinde çalmaya başladı. Bas gitarist olarak kendisini geliştirmeyi başaran ünlü sanatçı Ritm 68 orkestrasına katıldı. Ritm 68 orkestrası Nükhet Duru ve Rıza Silahlıpoda tarafından kurulmuş bir orkestradır. Askerlik çağına gelen sanatçı askere gidip döndükten sonra ise daha çok caz müziğe yönelmeye başladı.


Harun Kolçak’ın Müzik Hayatının İlerleyişi

Harun Kolçak İstanbullu bir sanatçıdır. Harun Kolçak nerelidir? Sorusuna verilebilecek en basit cevap budur. Caz müziğe yönelen sanatçı kendisini geliştirmek ve müzik yapmak için birçok farklı ünlü isim ile birlikte çalıştı. Nükhet Ruacan, Neşet Ruacan, Aydın Esen, Erol Pekcan bu isimlerden yalnızca birkaçıdır. Bu sırada Onno Tunç orkestrasına katıldı. Onno Tunç orkestrasında Türk müziğinin efsane isimlerinden bir tanesi olan Sezen Aksu ile birlikte çalma fırsatı buldu. Onno  Tunç orkestrasında yedi yıl çalan sanatçı kimi zaman solistlik, kimi zaman bas gitaristlik kimi zaman ise vokalistlik yaptı. Sanatçı 1987 yılında katıldığı yerel bir şarkı yarışmasında birincilik elde ederek büyük bir beğeni topladı.

Harun Kolçak isminin daha çok duyulmaya başlandığı dönemler ise 1991 yılına denk gelir. Onno Tunç orkestrası ile birlikte ortaya çıkardıkları gir kanıma isimli albüm sanatçının çıkış yapmasında büyük bir öneme sahiptir. İkinci albümü olan En Büyük Aşk albümü ise sanatçının isminin Türk müziğine kazınmasını sağlayan en başarılı albümlerinden bir tanesidir. 1995 yılında üçüncü albümünü çıkaran ünlü sanatçı albümüne Yanımda Kal ismini vermeyi uygun gördü. Bu albümde çoğu söz ve müzik kısmı kendine ait olan toplamda on şarkı yer aldı.


Harun Kolçak Kimdir? ve Müzik Hayatının Sonları

Harun kolçak kimdir? Harun Kolçak müziğe kendisini adamış ve Türk müzik tarihine başarılı bir şekilde geçmiş müzik sanatçısıdır. 1998 yılında Teslim oldum ismi ile dördüncü albümüne imza atan şarkıcı oldukça büyük bir beğeni toplamayı başarmıştı. Bu albümde önceki parçalarından farklı olarak ise daha çok pop-rock tarzının öne çıkması dikkatleri üzerinde toplamaya yetti.

2000 yılında ise şarkıcı beşinci albümü olan yaşasın albümünü müzik severlerin beğenisine sundu. 2006 yılında ise müzik dünyasına yeniden adım atmak için şarkıcı Müzisyen adlı albümünü çıkarmıştır.

Doğa ve hayvan sever olarak da tanınan ünlü sanatçı 2014 yılında prostat kanserine yakalanması sebebi ile ameliyat oldu. Bir süre sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilen ünlü sanatçının kanseri 2016 yılında yeniden nüksetti. Hastalığı nükseden Harun Kolçak ne zaman ölmüştür? Sorusunun yanıtı ise 19 Temmuz 2017 günüdür. Ünlü sanatçı bu günde hayata gözlerini yumdu.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*