Hazer Amani Kimdir?

Hazer Amani Kimdir?

Hazer Amani Kimdir?

1977 yılında Ankara’da dünyaya gelen Hazer Amani’nin babası İran’lı annesi Türk’tür. Lise öğrenimine kadar TED Koleji’nden eğitim alıp, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümüyle lisans eğitimini tamamlamıştır. Mutfağa merakı olan Amani, kendisini keyif aldığı alanda geliştirmek isteği ile Güney Afrika Cordon Blue’ya gidip 3 yıl aşçılık eğitimi almıştır.

Stajını tamamladıktan sonra, staj yaptığı yerde 4 yıl çalışmış ve buradan baş aşçı görevine geldikten sonra ayrılmıştır. Baş aşçı olarak bir otelde görev yaparken, Bebek’teki Chilai’nin ortağı ve aynı zamanda Genel Müdürü olan Yusuf Köksal ile tanışıp Türkiye’ye dönmüştür. Böylelikle Türkiye’deki hikayesi Chilai Restaurant’ta başlamıştır. Usta şef 2011 yılında “Senenin En Yaratıcı Şef” ödülünü almaya layık görülmüştür. Şefliğinin yanı sıra, yemeği tamamlayan unsur olan içki üzerine de kendisini geliştirmeye karar vermiştir. Güney Afrika’da yer alan Cape Wine Academy’de dünya şarapları üzerine 4 yıllık program kapsamında eğitim alarak, şefliğini güçlendirmiştir.

Bir söyleşide bahsettiği üzere, aşçılık kariyerinde idol olarak ünlü İngiliz şef Marco Pierre White’ı almıştır. Kendi kariyerindeki başarılar ve deneyimleri arasında da Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi başkanı Nelson Mandela ve birçok ünlü ismin yer aldığı 600 kişilik organizasyona yemek hazırladığını görmekteyiz.

Uzun yıllar yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönme kararı almıştır. Usta şeflerden Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu ile MasterChef Türkiye programına jüri üyeliği göreviyle katılmış ve adından Türkiye’de de fazlaca söz ettirmeye başlamıştır.

Somer Sivrioğlu’nun Biyografisini Okumak İçin Tıklayabilirsiniz.

Mehmet Yalçınkaya’nın Biyografisini Okumak İçin Tıklayabilirsiniz.

TED Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde eğitimine birlikte devam ettiği Deniz Mumcuoğlu ile 23 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Üsküdar’daki Adile Sultan Yalısında dünya hayatına girmişlerdir. Deniz Mumcuoğlu restoran ve işletme açılışlarında mekan görselleri ve pazarlamasıyla ilgili görev yapmaktadır.

2019 yılı içinde Hazer Amani ile ünlü şarkıcı Sıla’nın birlikte görüntülerinin çıkmasının ardından 5 yıllık evliliklerine nokta koydular.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*