İbrahim Tatlıses Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İbrahim Tatlıses Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Müzik dünyasında imparator olarak bilinen ve bir dönemin en çok vergi veren sanatçısı olan İbrahim Tatlıses kimdir? Bu yazımızda İbrahim Tatlıses kaç yaşındadır? İbrahim Tatlıses kaç evlilik yapmıştır? İmparator lakaplı İbrahim Tatlıses’e neden ve ne zaman saldırı düzenlenmiştir? İbrahim Tatlıses’in müziğe girişi nasıl olmuştur? İbrahim Tatlıses’in albümleri nelerdir? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


İbrahim Tatlıses Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Yedi çocuklu bir ailenin Leyla ve ciğerci Ahmet Tatlı’nın ilk çocuğu olan İbrahim Tatlıses (gerçek adı İbrahim Tatlı) 1952 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. Sanatçının çocukluğu ve ailesinin yaşamı hep yokluklarla geçmiştir. İbrahim Tatlı doğduğunda, babası hapistedir ve ilk kez babasını burada görmüştür. Belirli bir zaman sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etmeye karar vermiş, sonrasında İbrahim Tatlıses İstanbul’da bulunan akrabalarının yanına yerleşmiş ve geçimini sağlayabilmek için birçok işte çalışmıştır. 70’li yılların ortalarında inşaat işçiliği, demir ustalığı ve leblebicilik gibi işler yapmıştır. Güzel sesli sanatçı gençliğinde sıra gecelerinde hep büyüklerinin yanında türküler okumuş ve güzel yanık sesi herkes tarafından çok beğenilmiştir.

İbrahim Tatlı, İstanbul’a geldiğinde müzisyen Yılmaz Tatlıses’le tanışmış ve soy ismini Yılmaz Tatlıses’in tavsiyesiyle Tatlıses olarak değiştirmiştir. İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacının kendisini keşfetmesiyle şöhret olmuştur ve kısa zamanda İstanbul’da sahne almaya başladı.  Türk müziğine 80’li 90’lı yıllarda damgasını vuran İbrahim Tatlıses’e halk ‘imparator’ lakabını takmıştır. Işığı parlayan türküsü “Ayağında Kundura” ile müzik piyasasına giriş yapmış oldu ve 45’lik plakla tüm Türkiye’ye sesini duyurmuştur. Halk tarafından çok beğenilen türküleri “Sabuha”, “Dom Dom Kurşunu”, “Bir Mumdur” uzun yıllar popülerliğini korumuştur. İbrahim Tatlıses 30 haziran 1976 tarihinde dışarıdan bitirdiği ilkokul diplomasını Kilis’ten Kartalbey ilköğretim okulundan almıştır.

Tatlıses’in müzik hayatındaki başarısı ve popülerliği kısa süre sonra kendisine sinema kapılarını açmıştır ve 1978 yılında “Ayağında Kundura” filmiyle de sinemaya girmiştir. 1979’da oynadığı “Kara Yazma” filminde Perihan Savaş’la tanışmış daha sonra Melek Zübeyde adında kızları olmuş ve bu birliktelik 1983 yılındaki “Günah” filmine kadar sürmüştür. Sonrasında Derya Tuna’yla tanışan Tatlıses birlikteliğin sonucu İbrahim (İdo) adında bir oğlu dünyaya gelmiştir.

80’li yıllarda çıkardığı “Allah Allah”, “Kara Zindan”, “İnsanlar” ve “Fosforlu Cevriyem” albümleriyle satış rakamları milyonları bulmuştur. Aynı yıllarda Tüm Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri onunla tanışmış, milyonlarca hayran edinmiş ve sayısız ödüle layık görülmüştür. Tatlıses kendi plak şirketini 1 Mayıs 1987’de Tatlıses Müzik olarak kurmuştur. Turgut Özal’ın en çok dinlenen şarkılara istinaden TRT’ye çıkabileceklerini söylediğinde 1989 yılbaşı günü daha önce hiçbir albümünde okumadığı ve özel klip çektiği “Beyaz Gül Kırmızı Gül” şarkısıyla TRT’ye ve televizyon dünyasına adımını atmıştır.


İbrahim Tatlıses 1990’lı Yıllarda Müzik

Sanatçı 90’lı yıllarda olgunluk dönemine giriş yapmış, artık müzik dünyasında sarsılmaz bir yere sahip olmuştu ve tarzında değişiklik yaparak arabesk müziğe geçiş yapmıştır. Aynı yıllarda Tatlıses için ticaret hayatına başlamıştır. 1983 yılında çıkardığı “Mega Aşk” adlı albümde Selami Şahin’e ait “Seni Sevmediğim Yalan”, “Akşamdan Akşama”, “İçem Diyorum”, “Bu Nasıl Güzel” gibi dönemin beğeniyle dinlenen eserlerini yorumlamıştır.“At Gitsin” albümünde de Sezen Aksu, Kayahan gibi pop müziğin usta isimlerinden eserleri yorumlamıştır.

Sanatçı aynı zamanda talk show programları hazırlamış 19 yıl süren İbo Show’da sunuculuk yapmıştır. Çeşitli sanatçıların video klip yönetmenliğini yapmış ve siyasete de de atılma kararı alarak Genç Parti’den 2007 seçimlerinde aday olmuştur. Fakat partisi seçimi kazanamayınca meclise girememiştir. Tatlıses, ticaret yaşantısında da büyük ilerlemeler göstermiştir. Müzik yaşantısının yanı sıra Tatlıses Turizm, Tatlıses Lahmacun, Tatlıses Otelleri gibi şirketlerin de sahibi olmuştur.

İbrahim Tatlıses, 4 Mart 2011 gecesi Maslak’ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu başından yaralanmış ve iki kez ameliyat geçirmiştir. İki hafta boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra çıkarılan İbrahim Tatlıses’in hayati tehlikesi ortadan kalkmış oldu. Saldırının ardından ilk tedavi gördüğü hastane olan Acıbadem’de Ayşegül Yıldız’a evlenme teklif etmiş ve sağlık durumu iyiye giden Tatlıses ve Yıldız 27 Eylül 2011’de hastane odasında gerçekleşen nikâh töreniyle hayatlarını birleştirmişlerdir.


İbrahim Tatlıses’in Evlilikleri

1.evliliği: Urfa’da Adalet Durak’la yaptığı ilk evliliğinden 1 erkek ve 2 kız olmak üzere 3 çocuğu vardır.

2.evliliği: 1979 yılında Perihan Savaş ile tanışmış. Bu birlikteliklerinden Melek Zübeyde adında bir kızı vardır.

3.evliliği:1983 yılında Derya Tuna ile tanıştı, 18 yıl birlikte oldular. İbrahim (İdo) adında bir oğlu vardır.

4.evliliği: 5 yıl gibi bir süre dansöz Asena ile birlikte olmuştur.

5.evliliği: 27 Eylül 2011 tarihinde Ayşegül Yıldız ile evlenmiş ve Elif Ada adında bir kızı olmuştur. 2013’te boşanmışlardır.

Ünlü sanatçı ile ilişki yaşayan Işıl Çıtak ile bir kızı daha vardır. kızı Dilan Çıtak’ı Tatlıses 26 yıl sonra kabullenmiştir.


İbrahim Tatlıses’in Albümleri

1970 – 45’likler (Urfa’nın Sesi Plak)

1975 – Ayağında Kundura

1975 – Ben İnsan Değil Miyim? (Stüdyo Yalçın)

1976 – Ashab Gecesi (Stüdyo Yalçın ve Öz Diyar Müzik)

1978 – Doldur Kardaş İçelim (Ömer LP)

1980 – Ceylan (Türküola LP)

1981 – Gülmemiz Gerek (Türküola LP)

1982 – Yaşamak Bu Değil (Türküola LP)

1983 – Yalan (Star LP)

1984 – Benim Hayatım (Star LP)

1985 – Mavi Mavi (Bayar Müzik)

1986 – Gülüm Benim (Bayar müzik)

1987 – Allah Allah (Emre Plak)

1988 – Kara Zindan (Emre Plak)

1989 – İnsanlar (Emre Plak)

1990 – Söylim mi? (Raks Müzik)

1991 – Vur Gitsin Beni- Yemin Ettim

1992 – Ah Keşkem (Raks Müzik)

1993 – Mega Aşk (Raks Müzik)

1994 – Haydi Söyle (Raks Müzik)

1995 – Klasikleri (Raks Müzik)

1996 – Ben de İsterem (Raks Müzik)

1998 – At Gitsin (Raks Müzik)

1999 – Selam Olsun (Raks Müzik)

2001 – Yetmez mi? (Raks Müzik)

2003 – Tek Tek

2004 – Aramam

2005 – Sizler için

2007 – Bulamadım

2008 – Neden? (İdobay)

2009 – Yağmurla Gelen Kadın (İdobay)


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*