İdil Fırat Kimdir?

İdil Fırat Kimdir

Birçok farklı televizyon yapımında yer almış olan başarılı oyuncu İdil Fırat kimdir? Yıllardır süren başarılı oyunculuk hayatı ile adından sıkça söz ettiren ve birçok kişinin severek takip ettiği İdil Fırat başarılı bir dizi ve sinema oyuncusudur. İdil Fırat nerelidir diye merak eden kişiler için Ankaralı olduğu cevabı verilebilir. Peki İdil Fırat kaç yaşındadır? Güzel ve başarılı oyuncu 5 Kasım 1972 tarihinde doğmuştur. Üniversite eğitimini, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamlayan oyuncu 1995 yılında, Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

İdil Fırat, mezun olduğu yıllardan sonra birçok farklı tiyatroda görev yapmıştır. Ankara Sanat Tiyatrosu ve İzmir Çocuk Tiyatrosu gibi kurumlarda etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmüştür. Bu tiyatroların yanı sıra, İzmir Devlet Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu gibi önemli kurumlarda yer alarak mesleğini bu şekilde ilerletmeye başlamıştır.

İdil Fırat Yer Aldığı Diziler ve Sinema Filmleri

Fırat, kendisine kariyerinde dönüm noktası olacak dizi olan “Deli Yürek” dizisinde rol almıştır. 1999 yılında yayın hayatına başlayan dizide Fırat “Billur” karakterini canlandırmıştır. Diziye 32. bölüm itibari ile dahil olan İdil Fırat, finale kadar dizideki rolünü sürdürmüştür. Bu yapımda Kenan İmirzalıoğlu, Selçuk Yöntem, Zeynep Tokuş gibi oyuncularla birlikte çalışmıştır. Bu dizide sergilediği oyunculuk performansı ile de birçok kesimden seyircinin dikkatini çekmiş ve takdirini kazanmıştır.

Kariyerinde zirve yaptığı yapım Deli Yürek olsa da, İdil Fırat öncesinde farklı yapımlarda da rol almıştır. 1998 yılında “Atları da Vururlar” adlı müzikalde yer almıştır. Bunun yanı sıra, 1999 yılında döneminde oldukça ses getiren “Ayrılsak da Beraberiz” dizisinde de rol almıştır. Süregelen yıllarda pek çok farklı yapımda rol alarak oyunculuk kariyerini iyice ilerletmiştir.

İdil Fırat ilk sinema filmi deneyimini, Kolay Para filmi ile yaşamıştır. Başrollerinde Emre Altuğ ve Şebnem Dönmez’in yer aldığı Kolay Para filminde Fırat “Şule” karakterine hayat vermiştir. 2002 yılında vizyona giren film ile dikkatleri çekmeye devam etmiştir. Yine aynı yıl vizyona giren “Gülüm” isimli sinema filminde birçok usta oyuncu ile çalışma fırsatı yakalamıştır. Filmde “Aslı” karakterini canlandıran İdil Fırat; Tarık Akan, Rutkay Aziz ve Okan Bayülgen gibi oyuncularla çalışmıştır.

Bu yılları takip eden senelerde de adından sıkça söz ettiren İdil Fırat 2020 yılı itibariyle “Ramo” dizisinde “Fidan” karakterini canlandırmıştır. Rol aldığı yapımlar sayesinde birçok ödüle aday olarak gösterilmiştir. 2012 yılında düzenlenen “1. YEFA Ödülleri”nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. Yine aynı yıl düzenlenen “17. Sadri Alışık Ödülleri”nde  “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Bu ödülleri kazanmasına vesile olan yapım ise 2011 yapımı “Nar” filmidir.

İdil Fırat’ın Özel Hayatı Sanatçı Kişiliği

Başarılı oyunculuk hayatına devam eden İdil Fırat, oyunculuğunun yanı sıra farklı alanlarda sergilediği başarıları ile de takdir toplamaktadır. Özel hayatında daha sakin ve mütevazı olmayı tercih eden güzel oyuncu, birçok sanat faaliyetinde bulunmakta… Doğa fotoğrafçılığı ve resim çizme alanlarında son derece başarılı işlere imza atarak tek bir alanda başarılı olmadığını kanıtlayarak adından sıkça söz ettirmektedir.

Tam bir doğa sevdalısı olan İdil Fırat, aynı zamanda büyük de bir hayvansever. Bu konularda her zaman sağduyu gösteren bir sanatçı olarak hayatını sürdürmektedir. Rol aldığı onca yapım ile adından sıkça söz ettiren ve profesyonel oyunculuğu sayesinde kendisine hayran bırakan oyuncu başarılı çalışma hayatına devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*