İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı

İlhan İrem Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Birçok kişinin ismini sık sık duyduğu şarkıcılardan birisidir İlhan İrem. Peki İlhan İrem kimdir? İlhan İrem nerelidir ve çok yönlü bir kişilik olan İlhan İrem kaç yaşındadır? İlhan İrem 1 Nisan 1955 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla Bursalı şarkıcılardan birisidir.


İlhan İrem Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Çocukluğu Hacılar Mahallesinde geçen İlhan İrem son derece rahat bir çocukluk dönemi geçirmiş, ailesi tarafından istekleri ayaklarına serilmiş, istediği imkanlara kolaylıkla ulaşmıştır. Eğitimini Bursa Kolejinde alan İlhan İrem kolej yıllarında müziğe merak salmış kendince şarkı sözleri yazıp besteler yapmaya başlamıştır. 1969 yılında ortaokul son sınıf öğrencisiyken okul orkestrasının solistliğini yapmış, 1970 yılında Milliyet Gazetesinin düzenlemiş olduğu liselerarası müzik yarışmasında Meltemler adlı orkestralarıyla bölge birincisi olmuşlardır. Meltemler orkestrasıyla 1973 yılına kadar Bursa Çelik Palas Otelinde ve Uludağ’daki çeşitli otellerde sahne almışlarladır.


İlhan İrem’in Müzik Kariyeri

1973 yılında Birleşsin Bütün Eller Bazen Neşe Bazen Keder adlı kırk beşliğini kendi imkanlarıyla yapmış fakat herhangi bir başarı gösterememiştir. 1974 yılında Yazık Oldu Yarınlara Haydi Sil Gözyaşlarını adlı ikinci kırkbeşliğini çıkarmış, bu albümüyle bir anda popüler olmuştur. Bu başarıyı 1975 tarihli Anlasana adlı kırkbeşlik takip etmiş ve 1976 yılında Kuklacı Amca adlı kırkbeşliği çıkarmıştır. Fakat bu albüm yaratılışı ve Yaratıcıyı sorguladığı gerekçesiyle büyük tepki çekmiş ve plak şirketi tarafından piyasadan toplatılmıştır.

1979 yılında Sevgiliye adlı albümünü çıkarmış ve bu albümde ilk defa kendi yazdıkları dışında Nazım Hikmet’in Hoş geldin şiirini besteleyip seslendirmiştir. Yine aynı yıl Bir Yıldız adlı şarkısıyla Eurovision ses yarışması Türkiye finallerine kalmış; fakat final gününden önce askere alınmıştır. 1984 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden İlhan İrem herhangi bir derece başarısı gösterememiştir. Fakat kendisine Gazeteciler Özel Ödülü verilmiştir. İlhan İrem 1983 yılında kendisinin rock senfonisi olarak adlandırdığı Pencere… Köprü… Ve Ötesi… albümlerini sırasıyla yayımlamıştır. 1985 yılında Köprü adıyla bu üç albümün hikayesi çizgilerle anlatılmış olarak piyasaya sürülerek bu alanda bir ilk gerçekleştirilmiştir. 1986 yılında Halley adlı şarkının sözlerini yazmış, Melih Kibar tarafından bestelenen şarkı Eurovision Şarkı Yarışmasında 9. Olmuş ve o güne kadarki en iyi dereceyi Türkiye’ye kazandırmıştır.


İlhan İrem’in Kitapları ve Aile Hayatı

İlhan İrem 8 Ağustos 1992 tarihinde Gülhane Parkında yaklaşık kırk bin kişiye konser vermiş ve o konserden sonra sahnelerden uzaklaşmıştır. 14 yıl ara verdiği sahne performansına 29 Eylül 2006 tarihinde İstanbul Açıkhava Tiyatrosundaki konserle dönüş yapmıştır. Bu 14 yıllık süreçte albüm çalışmalarına ara vermeden devam etmiştir. Müzik yaşamı yanında kitapları da bulunan İlhan İrem’in ilk kitabı 1985 tarihli öykü türündeki Pencere… Köprü… Ve Ötesi… adını taşır. Ardından 1987 yılında denemelerden oluşan Uzaklarda Biri Var yayınlanmıştır. İlk şiir kitabı Katastrof 1990 yılında çıkmış, ikinci deneme kitabı Delirium 1994’te basılmıştır. 1998 yılında Millenium- Sanalizasyon Fareleri ve Yarasalar ve Diğerleri denemeleri yayınlanmıştır. Senfonik şiir tadındaki Siyah Kuğunun Şarkısı 2007 çıkış tarihlidir. 2014 yılında da bir başka deneme kitabı olan Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları yayınlanmıştır. Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazan İlhan İrem zaman zaman resim sergileri de düzenlemektedir.

İlhan İrem 1 Ekim 1991 tarihinden bu yana Hansu İrem ile evlidir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Hansu İrem aynı zamanda İlhan İrem’in sanat yönetmenliği görevini yürütmekte, yakın dönemdeki albüm kapaklarının fotoğraflarını çekmekte ve şiir kitaplarındaki şiirlerin pek çoğunu kaleme almaktadır. İrem çiftinin çocukları yoktur. Sanatsal faaliyetleri devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*