İlker Aksum Kimdir?

İlker Aksum Kimdir

Türk televizyonlarında oldukça sevilen ve birçok farklı yapımda rol alan İlker Aksum kimdir? İlker Aksum, yılları aşkın tecrübesi ile başarısını birçok yapım ile kanıtlamış bir oyuncudur. İlker Aksum nerelidir diye merak eden kişiler için, Ispartalıdır cevabı rahatlıkla verilebilir. Aksum, üç çocuklu bir ailenin bir ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Bülent Aksum subay pilot olarak görev yapan biriydi. Peki İlker Aksum kaç yaşındadır? İlker Aksum 23 Mayıs 1979 yılında doğmuştur. Okul hayatını Ankara’da tamamlamıştır. Etimesgut Şeker İlkokulunda eğitim hayatına başlayan İlker Aksum, lise eğitimini ise Mehmetçik Lisesinde tamamlamıştır. Sonrasında yüksek öğrenim için Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarını tercih etmiş ve 1993 yılında ise mezun olmuştur.

1994 yılında aktif bir şekilde oyunculuk hayatına başlamıştır. Bu süreçte birçok farklı şehir tiyatrosunda çalışmıştır. İlker Aksum ilk profesyonel rolünü, Hamlet oyunundaki Ophelia rolü ile oynamıştır. 1994 yılında iş hayatına başladığı Antalya Devlet Tiyatrosunda birçok farklı projede rol aldı. Sonrasında ise devam eden yıllarda birçok farklı şehirde görev yapmıştır. Fakat 1994 yılında yeterli kadroların sağlanamaması gibi sebeplerden dolayı oyuncu, İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul’da İstanbul Şehir Tiyatroları ve Bakırköy Belediye Tiyatrosunda belli bir süre çalıştı.

İlker Aksum Kariyeri ve Rol Aldığı Yapımlar

İlker Aksum, Taylan Biraderler ile tanıştıktan sonra kariyerinde büyük bir dönüm noktası yaşadı. Bu dönümden sonra Aksum, döneminin popüler yayınlarından biri olan Çarli dizisinde “Afakan Dayı” rolünü oynamıştır. Yayın hayatına 27 Nisan 1998 yılında başlayan Çarli dizisi, 2 sezon sürerek 24. bölümü ile ekranlara veda etmiştir. Takip eden yıllar içerisinde birçok farklı yapımda rol alarak farklı ödüllere aday gösterilmiştir.

90’ların sonuna kadar farklı yapımlarda rol alarak, izleyiciye kendini sevdirmeyi başarmıştır. İlker Aksum, başarılı oyunculuğu ve birçok farklı rolde gösterdiği başarılı oyunculuğu sayesinde pek çok kesimden kişinin beğenisini kazanmıştır. 2000’lerin ortalarında ise, oyuncu daha büyük ve önemli yapımlarda rol almaya başlamıştır. 2004-2005 yılları arasında yayın hayatına başlayan Yabancı Damat dizisinde canlandırdığı “Ruşen” karakteri ile seyirciyi bol bol güldürmüştür. Bu dizide Sumru Yavrucuk, Erdal Özyağcılar ve Özgür Çevik gibi oyuncularla beraber rol almıştır. Bu diziden sonra da farklı yapımlarda rol alan Aksum, bu süre zarfında birçok farklı filmde oynamıştır.

Aksum ilerleyen yıllarda döneminde reyting rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl dizisinde rol almıştır. Bu dizide konuk oyuncu olarak yer alan Aksum, tarihi bir karakter olan “Kaptan-ı Derya Cafer Ağa” rolünü üstlenmiştir. İlker Aksum 2013 yılında, Tuba Büyüküstün ile başrollerini paylaştığı 20 Dakika televizyon dizisi ile de büyük beğeni toplamıştır. 25 bölüm süren dizi, yalnızca 1 sezon yayınlandıktan sonra final yaptı. Yayın hayatının sürdüğü süreç içerisinde birçok farklı ülkeye satıldı.

İlker Aksum ilerleyen yıllarda da kariyerini başarılar ile taçlandırmaya devam etti. Mehmetçik Kut’ül Amare gibi farklı tarihi dizilerde rol alarak, oyunculuktaki başarısını birçok kesime kanıtlamış oldu. Sonrasında farklı ödüllere aday olarak gösterildi. 2006 yılında, Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri tarafından düzenlenen “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. 2010 yılında ise İsmail Cem Televizyon Ödülleri tarafından “En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Aktör” ödülünü kazandı. 2013 yılında, “Yılın En Başarılı Müzikal Oyuncusu” ödülüne layık görüldü.

İlker Aksum Özel Hayatı ve Evlilikleri

İlker Aksum ilk evliliğini, 2008 yılında Belgin Erdoğan ile yapmıştır. Bu evlilik 2012 yılında sonlanmıştır. 2020 yılı itibari ile, başarılı oyuncunun manken Şeyma Şener ile birliktelik yaşadığı bilinmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*