İzzet Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İzzet Çapa Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

İstanbul’da bugüne kadar açmış olduğu eğlence mekânları ve restoranlar ile tanınır hale gelmiş ünlü işletmeci ve iş adamı İzzet Çapa kimdir mekanlarının adını duymuş birçok kişinin sorduğu bir sorudur. 1965 yılında doğan İzzet Çapa İstanbullu ve tek kardeştir. Bir dönem İstanbul’un bilinen gıda markası olan Çapamarka fabrikalarının kurucusu olan Bedii Çapa’nın oğludur.


İzzet Çapa Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Moda alanında tanınmış olan annesi Gürnar Çapa ile babası boşanmışlardır. İzzet Çapa’nın babasının ve annesinin diğer evliliklerinden doğan kardeşleri vardır. Çocukluk yıllarını İstanbul’un Beşiktaş semtinde geçirdi. Babasının başarılı bir iş adamı olması sayesinde ekonomik olarak sıkıntılar yaşamadan büyüdü. Liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavlarındaki başarısı sayesinde Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. İşletme bölümüne kayıt yaptıran İzzet Çapa, okuluna devam sorunu yaşadığı için mezun olamadı.

Üniversite yıllarında tanıştığı ilk eşi Sema Heper bir ses sanatçısıydı. Sema Heper, İzzet Çapa’dan yedi yaş büyüktü. Yaklaşık iki yıl kadar süren beraberlikleri 1983 senesinde evlilik ile sonuçlandı. Ancak üç sene evli kaldıktan sonra çift boşanmaya karar verdi. Evlendikten sonra eşi Sema Heper ile birlikte iş kurmaya karar verdiler. Bir moda evi açmaya karar veren çift daha sonra piyasada tutunamayınca iflaslarını ilan etmek durumunda kaldılar. Bu işin olumsuz sonuçlanmasından sonra İzzet Çapa, modacı olan annesinin gelinlik tasarım ve üretim işini devraldı.


İzzet Çapa’nın İşletmecilik Kariyeri

İşletmeciliğe ilk olarak moda evi açarak başlayan ancak iflas eden İzzet Çapa nerelidir ve hangi mekanların sahibidir sorusu birçok kişi için merak konusu olabilir. İstanbul’da doğup büyüyen İzzet Çapa, iş hayatına da İstanbul’da başlamıştır. Moda evi konusunda istediği başarıyı yakalayamayan Çapa, eğlence sektörüne yöneldi ve günümüzde birçok lüks mekânın sahibi olarak tanınmaya başlandı. İlk işletmelerinden biri olan ve meyhane konsepti ile açılmış eğlence merkezi olan Dedikodulu Meyhane kısa zamanda tanınarak başarılar elde etmeye başladı.

Yaklaşık olarak dört sene bu mekânın işletmeciliğini ve yöneticiliğini yapan İzzet Çapa, daha sonra burayı devrederek yeni yatırımlara yöneldi. Bu sırada istediği tarzda eğlence mekânını bulabilmek için Cahide, Akademi 14 gibi isimlerle birçok işletme açtı. Bunlardan bazıları kapanırken bazılarını başka işletmecilere devretti. İstanbul’da gece hayatı ve eğlence merkezleri denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri haline gelen İzzet Çapa, farklı semtlerde ve aynı zamanlarda açtığı Joke College, Longtable ve diğer eğlence mekânları ile eğlence piyasasında kendine önemli bir yer edindi. Kimisi kapanan kimisi de devredilen mekânlara sahip olan İzzet Çapa, günümüzde hala eğlence merkezi işletmeciliğine devam etmektedir.


İzzet Çapa’nın Gazetecilik ve Yazarlık Hayatı

İstanbul’un gece eğlencesini yönlendiren önemli isimlerden olan İzzet Çapa kaç yaşındadır sorusu kendisini gören insanların aklına takılan bir konudur. İzzet Çapa 1965 doğumludur ve iş hayatına erken yaşta adım atmıştır. Başarılı bir iş adamı olan babası Bedii Çapa’yı örnek alarak iş adamı olma yolunda ilerlemeye başladı. İstanbul’un çeşitli yerlerinde hizmet verdiği gece kulübü ve gazino tarzı eğlence merkezlerinin işletmeciliğini üstlendi. Bu alanda başarılar yakalayarak adını duyuran İzzet Çapa, daha sonra gazeteci yazarlık mesleğine yöneldi.

Bu yönelme Habertürk gazetesinde çalıştığı sıralarda hazırladığı söyleşi ve röportajlar sonucunda ortaya çıktı. Bu işleri takdir toplayan İzzet Çapa, Habertürk gazetesinin magazin eklerinde yazılar yazmaya başladı. Daha sonra Habertürk’teki yazarlık görevinden ayrılan Çapa, Hürriyet gazetesinin çıkardığı magazin eki olan Kelebek’te çalışmaya başladı. Bununla birlikte televizyonda İzzet Paşa isminde bir program yapmaya başladı.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*