Kadırgalı Lakaplı Seda Sayan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Kadırgalı Lakaplı Seda Sayan Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Kadırgalı Lakaplı Seda Sayan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Seda Sayan, Türk pop müziğinin ve Yeşilçam’ın en önemli ve önde gelen sanatçılarından bir tanesidir. İbretlik bir hayat hikayesi var olan sanatçının sektörde geldiği noktanın asla tesadüf olmadığı geçmiş hayatı boyunca yaşadıkları göz önüne alındığında açık bir şekilde görülmektedir.

İstanbullu bir ailenin kızı olarak 30 Aralık 1961‘de yine İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla kendisinin de memleketi İstanbul‘dur. Hatta halk arasında ve halkın dilinde yaygın bir söylem olan namı değer “Kadırgalı Seda” olarak yer etmiştir.

Daha çok küçük yaşlarda gördüğü aile içi şiddetinin baskısına daha fazla dayanamamış ve evden kaçarak kendisine bir çıkış yolu aramış olan sanatçı gözünü açtığında kendisini gazinolarda çalışmaya başlayan biri olarak görmüştür. Sanatçının keşfedilmesinde rahmetli Turgut Akyüz’ün rolü oldukça büyüktür. Sanat dünyasına giden yoldaki ilk ve en önemli adımı bu sayede atmıştır.

Sanatsal Faaliyetleri Nelerdir?

Seda Sayan henüz çok küçük yaşlarda sanat dünyasına girmiş olmanın olumlu taraflarını iyi değerlendirerek kendisine bu anlamda önemli avantajlar sağlamıştır. Bu kapsamda değerlendirildiğinde sanat hayatı boyunca yirminin üzerinde albüm çıkarmış, onun üzerinde filmde rol almış ve önemli birçok televizyon programının altına imzasını atmıştır. Bunlarla birlikte bazı reklam filmlerinde rol aldığı gibi müzik içerikli yarışma programlarında jüri üyeliği yaptığı da bilinmektedir.

Halkın gönlünde taht kurmayı başarmış olan sanatçı bu başarısını öncelikle müzik alanında yaptığı önemli çalışmalara borçludur. Nitekim sanat dünyasındaki en önemli çıkışını 1980’li yıllarla beraber müzik alanında yapmıştır. İlk ve önemli eserleri arasında bulunan “Ah Geceler”  parçası sadece kendi döneminde değil, sonraki kuşakların dilinde de pelesenk olmuş  bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine çıktığı zaman halk tarafından kolayca benimsenen ve herkesçe bilinen “Bebeğim ” adlı eseri de sanatçının gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır.

Müzik dışında kendisini sürekli olarak geliştirmeyi benimsemiş olan Seda sayan farklı alanlarda da önemli çalışmalar yapmıştır. Özellikle rol aldığı Yeşilçam filmlerinde ki göstermiş olduğu üstün oyunculuk becerisi ile hala hafızalardaki yerini korumaktadır. Bu anlamda “Yorgun” adlı sinema filmi sanatçının bu alanda yükselmesi noktasında önemli bir referans olmuştur. Son dönem sinemasında da bazı filmlerde rol almış olan Seda Sayan özellikle “Hababam Sınıfı 3,5” filminde aldığı görev ve sorumluluğun gereğini en iyi şekilde yerine getirmeyi başaran bir profil çizmek suretiyle halkta karşılık bulmaya devam etmiştir. Aynı sektörün farklı bir alanı olan reklam dalında oynadığı “Pepsi” reklamında göstermiş olduğu performansla birlikte bu mecrada da ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.

Özel Hayatı İle İlgili Merak Edilenler

Özellikle evlilik hayatı ile sevenlerinin dikkatini çekmeyi başarmış olan Seda Sayan şimdiye kadar altısı resmi biri Mahsun Kırmızıgül ile imam nikahı olmak üzere toplamda 7 evlilik yapmıştır. Bu evliliklerden ikincisi olan izdivacında Sinan Engin ile dünya evine girmiş ve bu birlikteliklerinden Oğulcan Engin adında bir erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Oğulcan Engin aynı zamanda Seda Sayan’ın tek çocuğu olma özelliği taşımaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde uzun bir süre sabah programları yaparak özellikle hanımların gönlünde ayrı bir yer edinmeyi başarmıştır. Bununla birlikte mesleki olarak farklı bir heyecan aradığını her fırsatta dile getiren ve bu doğrultuda Acun Ilıcalı ile anlaşarak “O ses Türkiye” adlı ses yarışmasında jüri üyeliği yapmaya başlayan Seda Sayan önümüzdeki dönemde ise yine Acun Ilıcalı imzası taşıyan “Yemekteyiz” programının sunuculuğunu yapmak için karşılıklı olarak anlaşmaya vardıklarını açıklamıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*