Kadri Gürsel Kimdir?

Kadri Gürsel

Kadri Gürsel Kimdir?

Kadri Gürsel kimdir diye merak edenler için, Gürsel, Türkiye’de cesur gazeteciliği yaşatanlardan bir isimdir, bu özelliği onun üstlendiği sorumluluklarında da görülmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya yönelik 1995 yıllı operasyonu izlemek üzere Kuzey Irak’a gitmiş ancak dönerken Nusaybin’de teröristlere esir düşmüş ve 26 gün esir hayatı yaşamıştır. Bu zaman dilimlerini anlattığı Dağdakiler adlı bir eseri bulunmaktadır. Eseri 1996 yılında yayınlanmıştır.  Kadri Gürsel nerelidir? diye bakıldığında 1972 yılında Galatasaray Lisesini kazandığı orada okuduğu ve İstanbul’da dünyaya geldiğinden İstanbulludur, cevabı alınmaktadır. Kadri Gürsel kaç yaşındadır, diye merak edenler için Gürsel, 1961 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kadri Gürsel 1980 yıllarında öğrenci iken darbe sebebiyle tutuklanır ve 3 yıllık bir hapis hayatı geçirir. Daha sonra Gürsel, Kayseri’ye sürgüne gönderilir ve sürgün hayatı kendisinin Ankara’ya nakledilmesinin ardından yine devam eder.

Mesleki Deneyimleri ile Gürsel

1986’da Yeni Gündem dergisinde yazıları yayınlanan Gürsel ağırlıklı olarak dış politika ve dünya haberleri hakkında yazılar yazmıştır. Yeni Gündem dergisinin yayın hayatı sona erdikten sonra Kadri Gürsel, 1993 yılına kadar çeşitli gazetelerde muhabirlik ve editörlük yapmaya devam etmiştir. Agence France Presse’nin 1997 yılında İstanbul muhabirliğini yapmıştır. 2008 yılına kadar on yıllık bir süre içerisinde Milliyet gazetesinde dış haberler müdürlüğünde ve çeşitli sorumluluklarda görevini yapmıştır.

Dış ilişkilerle çok fazla deneyim kazanan Gürsel, hem Viyana merkezli olan Uluslararası Basın Enstitüsünün(IPI) Türkiye ulusal komite başkanlığını yapmakta hem de Washington merkezli DC Al-Monitor internet sitesinde Turkey Pulse bölümüne düzenli yazılar yazmıştır.

Uzun yıllar Milliyet gazetesinde çalışmasına rağmen 2015 yılında Şanlı Urfa’da yaşanan Suruç patlamasında sosyal medya üzerinden yazdığı paylaşımları ile Milliyet gazetesindeki işine son verilmiştir. Daha sonra kısa bir süre diken gazetesinde yazıları yayınlanmıştır, 2016 yılında da Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başlamıştır.

Cumhuriyet Yazarlığı ve Yargılanması

Gürsel, Cumhuriyet gazetesinde yazarlığa başlamasının ardından beş ay gibi kısa bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçu ile yargılandı. Göz altına alınmasının ardından kısa bir süre sonra 5 Kasım 2016 tarihinde nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştır. 25 Eylül 2017 tarihinde Çağlayan adliyesinde görülen 3. Duruşmanın ardından Kadri Gürsel, 330 gün sonra tahliye kararıyla serbest bırakılmıştır. Tahliyesinin ardından eşi Nazire Kalkan Gürsel ile mutluluğu sosyal medya hesaplarına konu olmuştur; ancak tahliyesinin ardından yaptığı konuşmada Gürsel, “çok fazla sevinilecek bir durum da yok, haksız mesnetsiz suçlamalarla tutuklanan Cumhuriyet çalışanları söz konusu”, açıklamasında bulunmuştur. Daha sonra 29 Mayıs 2019 tarihinde Cumhuriyet gazetesi davasında kendisi için kesinleşen hapis cezasının ardından adliyeye giderek teslim olmuştur. Denetimli serbestlik hükmü ile serbest bırakılmıştır.

Kadri Gürsel, 1995 yılında Fransa basın muhabirliği yaptığı sıralarda arkadaşı foto muhabiri Fatih Sarıbaş ile PKK’lılar tarafından kaçırıldığı sıralarda 26 gün boyunca yaptığı izlenimlerini anlattığı Dağdakiler, Bagok’tan- Gabar’a 26 gün adlı eserinde dağdakilerin kim olduğunu, nasıl düşündüklerini, nasıl yaşadıklarını anlamaya ve anlatmaya çalışmıştır. Ailesinden uzaklaştırılarak dağa kaçırılan çocuklar ve yaşadıkları çarpıcı şekilde yansıtılmıştır. Gürsel, dağdaki kişiler değişse de dağa çıkartılma sebeplerinin değişmediğini ve kitabında yazılan sebeplerden dolayı Kürtlerin dağa çıkarıldığını bahsetmiştir. Biraz günlük biraz belgesel tarzında yazılan Dağdakiler kitabı kentli bir gazetecinin dilinden çözülemeyen sorunları düşündürmeye yönelik bir fikir torbası olma özelliğini taşıyor. Deneyimlerini aktararak bir fikir ortaya koymaya çalışan Gürsel, gazeteciliğin hakkını vermeye çalışmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*