Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Mabel Matiz Kimdir

Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı isimli biyografi yazımızı sizlere sunuyoruz. Gerçek adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz; 31 Ağustos 1985 yılında Mersin Erdemli’de dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarına kadar Mersin’de büyümüştür. Annesi Maya Hanım, babası ise Ali Karaca’dır.

İlk öğrenimini Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda tamamlamıştır. Orta okul ve lise öğrenimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite öğrenimi için de 2003 yılında İstanbul’a gelmiştir. 2008 yılında Mabel Matiz; İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2011 yılında ise Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2014 yılında bu eğitimini yarıda bırakmıştır.

Mabel Matiz; lise ve üniversite yıllarında gitar ve şan dersleri almıştır. Üniversite yıllarında da kendi şarkılarını yazmaya başlamıştır. Cover grubu denemeleri yapmış ve adını duyuracak olduğu şarkılara ev kayıtları yapmaya başlamıştır. 2008 yılından bu yana gitar ağırlıklı kayıt yaptığı şarkıları kişisel web sitesi üzerinden paylaşmıştır.

Mabel Matiz Kariyeri

Mabel Matiz; uzun zamandır üzerinde çalışmakta olduğu kendi ismini taşıyan albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde piyasaya çıkarmıştır. 2012 yılının yaz aylarında ise “Yaşım Çocuk” isimli ikinci albümü için çalışmalarına başlamıştır. Mabel Matiz’in bu albümü 2013 yılının kış aylarında piyasaya çıkmıştır. İlk video klibini de “Zor Değil” isimli parçasına çekmiştir.

Özellikle bazı dinleyiciler ve müzik eleştirmenleri tarafından “Kent Ozanı” olarak adlandırılan Mabel Matiz; “Yaşım Çocuk” albümü ile D&R müzik marketlerine satışları ile 8. Sırada girerek çok büyük bir başarı elde etmiştir. Albüm içerisinde “Aşk Yok Olmaktır” ve “Zor Değil” şarkılarına yapılan video klipler ile de uzun zaman müzik listelerinin başında yer almıştır.

Mabel Matiz’in Aysel Gürel için hazırlamış olduğu “Sultan Süleyman” isimli şarkısı ise 2013 yılının yaz aylarına adeta damgasını vurmuştur. 2013 yılında turneye başlayan Mabel Matiz; 1,5 yılda 50 şehirde 100 kadar konser vermiştir. Mabel Matiz; uzun süre devam ettiği “Yaşım Çocuk” isimli albümünün turnesinden sonra 2014 yılında “Gök Nerede” isimli albümünün kayıtlarına başlamıştır. 2018 yılında da “Maya” isimli albümü çıkarmıştır. Son olarak Mabel Matiz, başarılı bir şekilde müzik hayatına devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*