Mansur Yavaş Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Mansur Yavaş Kimdir?

31 Mart 2019 Ankara yerel seçimlerine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmaya hak kazanan Mansur Yavaş, 25 yıl aradan sonra Ankara’yı Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırmıştır. Mansur Yavaş ta vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Mansur Yavaş kimdir? Mansur Yavaş nerelidir? Mansur Yavaş kaç yaşındadır? Mansur Yavaş hakkında tüm merak edilenleri yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Mansur Yavaş Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ankara’da uzun bir aradan sonra belediye başkanı değişmiştir. 25 yıl aradan sonra Ankara’yı Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırmış olan Mansur Yavaş oldukça dikkat çekmiştir. 2014 yılında yapılmış olan seçimde Ankara’yı çok az bir farkla kaybeden Mansur Yavaş, 31 Mart 2019 seçimlerinde %50.61 oy alarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Mansur Yavaş Kimdir?

Mansur Yavaş 23 Mayıs 1955 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Beypazarı’nda tamamlamıştır. Mansur Yavaş 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamlamıştır. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 13 yıl süreyle avukatlık görevi yapmıştır. Mansur Yavaş, genç yaşlardan itibaren siyaset ile ilgilenmeye başlanmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 1989 ve 1994 yılları arasında Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmıştır. Ardından 1994 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nden Beypazarı Belediye Başkan adayı olmuştur. Ancak bu seçimde seçilememiştir. Mansur Yavaş, 18 Nisan 1999 yılında yeniden yapılan seçimde yine Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday olarak %51 oy almış olup, Beypazarı ilçesinin belediye başkanı olmuştur.

Mansur Yavaş, göreve başladıktan hemen sonra Beypazarı Konakları restorasyonunu yaptırmıştır. Ve uzun yıllardır Beypazarı tarihini korumaya çalışmıştır. BU sebeple 2001 yılında, en iyi yerel yönetici seçilmiştir. Ardından çevre ödülünün sahibi olmuştur. Son olarak ta Tüsiav tarafından 24 Eylül 2004 tarihinde yılın belediye başkanı seçilmiştir.

Mansur Yavaş, 2004 yılında yeniden yapılan seçimlerde %55 oy alarak yeniden belediye başkanı seçilmiştir. Kariyerine devamn eden Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihindeki yerel seçimde yeniden Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştur. Mansur Yavaş üç dönem boyunca belediye başkanlığı görevini yerine getirmiştir. Ardından MHP’den aday gösterilmeyince, Cumhuriyet Halk Partisi’ne 21 Aralık 2013 günü kabul edilmiştir.

CHP’ye katılmış olan Mansur Yavaş, 2014 yılında yapılan seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştur. Yapılan bu seçimden Mansur Yavaş ikincilikle çıkmıştır. Mansur Yavaş, 2016 yılına gelindiğinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmiştir. Son olarak 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde 123.000 farkla öne geçerek CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*