Mehmet Ali Erbil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Neredeyse  tüm Türkiye’nin tanıdığı oyuncu, komedyen ve sunucu Mehmet Ali Erbil kimdir? diye merak eden kişiler için hazırladığımız bu kısa biyografide, sanatçı ile ilgili birçok ilginç bilgiyle karşılaşacaksınız.


Mehmet Ali Erbil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Hayat hikayesi denilince cevabı aranılan ilk soru Mehmet Ali Erbil nerelidir? sorusu olduğu için Erbil’in İstanbul’da doğduğu bilgisini vererek başlayalım. Babası Yeşilçam sinemasında oynadığı filmler ve seslendirmiş olduğu karakterler ile birçok insanın bildiği Saadettin Erbil’dir. Sanat hayatının başlangıcı olarak Ankara Devlet Konservatuarında okuduğu Tiyatro bölümünü kazanması gösterilebilir. Burada Yeşilçam’ın usta oyuncularından biri olan Cüneyt Gökçer’den oyunculuk ve tiyatro eğitimi aldı.

Eğitimi sırasında rol aldığı bir tiyatro oyununda gösterdiği başarıdan dolayı kendisine en iyi tiyatro oyuncusu ödülü verildi. Okulu bitirmesinden sonra bir süre devlet tiyatrolarında çeşitli oyunlarda tiyatrocu olarak çalışan Erbil, daha sonra televizyon hayatına TRT’de yayınlanmış olan Metronom ismiyle bilinen şov programında sunuculuk yaparak başladı. Bu programda sanatçı Derya Baykal ve daha sonra Çiğdem Tunç ile birlikte çalıştı. TRT’den sonra özel televizyon kanallarının kurulması ile birlikte çeşitli kanallarda şovmen ve sunucu olarak çalıştı.


Mehmet Ali Erbil’in Sinema Hayatı

Mehmet Ali Erbil’i uzun yıllar televizyonlarda izlemiş olan insanlar Mehmet Ali Erbil kaç yaşındadır? merakı içerisine girebilirler. Uzun yıllar boyunca oyunculuk yapmış olan Mehmet Ali Erbil İstanbullu ve 1957 doğumludur. Sinema ve tiyatro oyunculuğu ile birlikte seslendirmeleri ile de tanınan babası sayesinde sinema ve seslendirme ile iç içe büyümüştür. Mehmet Ali Erbil’in oynadığı filmler arasında Rıfat Ilgaz’ın herkesçe bilinen edebi eseri Hababam Sınıfı’nın sinema uyarlaması da vardır. Bununla birlikte Sinan Çetin, Gani Müjde ve Ömer Uğur gibi usta yönetmenlerin filmlerinde çeşitli roller aldı.

En çok tanınan filmlerinden biri olan Kahpe Bizans filmindeki rolü ile oyunculuktaki başarısını ortaya koymuştur. Ayrıca usta Yeşilçam oyuncularından biri olan İlyas Salman ile beraber çalıştığı Uyanıklar Dünyası filmi büyük bir başarı kazandı. Sinemanın yanı sıra televizyonda da çeşitli dizilerde rol alan Mehmet Ali Erbil’in en ünlü dizileri arasında Aşkım Aşkım bulunmaktadır. Usta oyuncu ve şarkıcı Emel Sayın ile başrolü paylaştığı dizi ülke çapında beğeni ile seyredilmiştir. Yine zamanın ünlü dizilerinden biri olan Tatlı Kaçıklar dizisinde rol alan Erbil, günümüzde televizyon projelerine devam etmektedir.


Mehmet Ali Erbil’in Sunduğu Yarışma Programları

Türkiye’de Mehmet Ali Erbil belki de en çok sunduğu yarışma programları ile tanınmaktadır. Çeşitli dönemlerde farklı formatlarda ve birçok televizyon kanalında yayınlanmış olan Çarkıfelek yarışması kendisinin en çok izlenen yarışma programıdır. Çarkıfelek ile özdeşleştirilmiş olan Mehmet Ali Erbil, televizyonlarda büyük başarılar toplayan başka şov programlarını da sunmuştur. 2006 yılında ATV kanalında yayınlanan yarışma programı Ya Şundadır Ya Bunda canlı yayındayken sergilediği uygunsuz hareketler nedeniyle program RTÜK tarafından yayından kaldırılmıştır.

Bunların yanında Açıl Susam Açıl, Aşka Gel ve Eyvah Düşüyorum isimli yarışma programlarının sunuculuğunu yaptı. Özel hayatı ile de merakları üzerine toplayan Mehmet Ali Erbil’in başından beş evlilik geçmiştir. Eski eşleri arasında ünlü oyuncu ve manken Nergis Kumbasar da bulunmaktadır. Yarışma ve şov programlarındaki davranışları nedeniyle uzunca bir süre ülke gündeminde yer aldı. Canlı yayındayken Alevi insanlar hakkında dile getirdiği düşünceleri nedeni ile toplum nezdinde tepki gördü. Şov programlarındaki uygunsuz davranışları nedeni ile çalıştığı kanala tazminat ödemek durumunda kaldı. Bunlara rağmen Mehmet Ali Erbil Türkiye’de en çok tanınan ünlülerden biridir.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir