Mehmet Yalçınkaya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

Mehmet Yalçınkaya Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Son yıllarda Tv8  kanalı MasterChef Türkiye yarışmasındaki jüri üyeliği ile tanınan Mehmet Yalçınkaya kimdir? Ulaşılabilen kayıtlarda 01.01.1974 Bolu’ya ait Yenigüney Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Cheflik kendisine Bolulu olması ile adeta doğuştan bahşedilmiştir. Hakeza Mehmet Yalçınkaya Bolulu olmayı mesleği açısından ayrıcalık olarak görmektedir.

1988 yılında ortaokulu bitirdikten sonra 12 yaş civarında amcasının yanında çalışmalara başlayarak meslek yaşamının ilk adımlarını atmıştır. Bu mesleği sevdiren insanların yanında olmayı şans olarak addetmektedir. Bebek Belediye Gazinosu,  Taksim ve Maksim gibi İstanbul’un önemli mevkilerindeki gazinoları gibi o dönem meşhur yerlerin mutfak öyküleri ile yetişkinliğe adım atmıştır. Süreyya Gazinosu onun için adeta Cheflik felsefesinin oluştuğu yerdir diyebiliriz. Şu an Sude Yalçınkaya adlı bir kızı olduğu, İstanbul Wyndham  Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel terası Ouzo Roof Restaurant’ta Anadolu Keşifleri ve Akdeniz mutfağı sentezini sunmaktadır.

Chef Olarak Mehmet Yalçınkaya

City&Guilds tarafından akredite edilen ve üstün profesyonel eğitim kalitesi ile Dünya Şefler Topluluğu tarafından ödüllendirilen 2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi’nden kurulur kurulmaz tabiri caizse dumanı üstündeyken; Mehmet Yalçınkaya İnsan Anatomisi ve Sindirim Sistemi üzerine eğitim almıştır. Serüvenine Kuşadası günlerini de eklemektedir. İstanbul’a geri dönüşü ile 2009’da özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları’nın özel yatı ile dünya turuna çıkıp Katar Kraliyet ailesine özel menüler hazırlamıştır. Chef olarak kariyer yolculuğunda Fransa başta olmak üzere İtalya, Katar, Almanya, Cruise, Yunanistan gibi ülkelerdeki Gastronomi Koordinatörlüğü ve Mutfak Koordinatörlüğü yer almaktadır. Bu geniş yelpazedeki ilerlemesi basının gözünden kaçmamıştır. 2005 yılında Culinary adlı Amerika’nın gurme dergisinde Trend Chef olarak biyografisiyle yer almıştır. 2007 yılına gelindiğinde aynı dergi internet üzerinden spesiyallerini yayımlanmıştır. Bu arada basında yer alması dışında katıldığı birçok yarışma ve seminer mevcuttur.

Mehmet Yalçınkaya; “Fusion Mutfak” ismi verilen ekolünü ülkemizde uygulayan ilk şeflerden biri olmuştur. Türkiye’de 2007 yılı Banquet (açık büfe) servislerde kişiye özel minimalist sunumu gerçekleştirdi. 1988-2008 Oteller arası Amasya Osmanlı Saray Yemekleri yarışması Merit Diploma Amasya almıştır. 2008 yılına gelindiğinde Almanya’nın Erfurt kentinde IKA Olimpiyade Der Köche (Uluslar arası Mutfak Sanatı Sergisi) adlı 4 yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük mutfak sergisinde A kategorisinde dünya üçüncüsü olarak bronz madalya almaya hak kazandı. Aynı yıl Euroturk Chef Culınary Team isimli uluslararası yarışmalarda temsilcimiz olacak takımı kurdu. 2009 da Katar Başbakanlığı konutları ve özel yat turunda Michelin yıldıza sahip Fransız Chef Carlos Marshal ile Katar dışında Fransa ve İtalya’da çalışmalarını yaptı.

2010 yılı itibari ile Turizm Bakanlığı ile Heds Grup bünyesinde gastronomi workshopları hazırlamaya başlamıştır. Berlin Film Festivali, Grune Woche ITB Turizm Fuarı ve birçok ulusla arası gala ve festivallerine açılış yemekleri vermiştir. Başarılarına 2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi olarak devam etmiştir. Ayrıca 2013 yılı Californıa Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adında makaleye konu olmuştur. 12.05.2017 tarihinde Gastronomi Turizm Derneğine üye olmuştur.

 Basında yer aldığı çeşitli röportajlar ve diğer çalışmalar;

  • 01.2016 tarihli Sotelrestourantmagazine dergisi röportaj
  • 05.2017 tarihli Sealife dergisi röportaj
  • Ustaya Danış Projesinde, Usta Şeflerin Toplantısı
  • 05.2017 Food Time dergisi röportaj
  • 05.2017 Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve İnovasyon Zirvesi Paneli
  • 12.2017 Eks Mutfak Akademisi Mutfakta Kariyer Semineri
  • 003.2018 Star Gazetesi röportaj

Mehmet Yalçınkaya Mutfak Felsefesi

Mutfakta özüne sadık yeniliğe yatkın fusıon uygulaması ile ürünü iyi tanıyarak, tabakta kargaşa yaratmadan farklı lezzetler sunan usta şef Mehmet Yalçınkaya kaç yaşındadır sorusunun yanıtının tamamını neredeyse mutfak deneyimi ve başarılarıyla geçirmiştir. Risotto’ya verilen önem kadar Kastamonu siyez bulguruna da önem vermenin gereğini çeşitli seminerlerinde genç meslektaş adaylarına vurgulamaktadır. Mutfakta yenilik, kişiye özel minimalist sunum, farklı tatları Anadolu Keşif adı altında özel araştırmalar sonucu doğru ürünü kaynağından temin ederek Anadolu tatlarını da en az yenilik kadar önemseyen Chef Mehmet Yalçınkaya; Bolu Profesyonel Aşçılar Derneği kurucularından biri ve yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*