Meral Akşener Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Meral Akşener Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Günümüzde en tanınmış siyasi isimlerden biri olan Meral Akşener aynı zamanda bir öğretmen ve Türk bir akademisyendir. Bu yazımızda Türk siyasetinde önemli görevlerde bulunmuş Meral Akşener’in yaşamı hakkında sorulara bazı yanıtlar arayacağız. Onu sadece isim olarak tanıyan birçok kişi Meral Akşener kimdir? gibi soruları çoğu zaman merak etmektedir. Ayrıca yine onun hakkında merak edilenler arasında Meral Akşener kaç yaşındadır? gibi sorular da yer almaktadır.


Meral Akşener Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Bu noktada kendisinin 18 Temmuz 1956 yılında Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde dünyaya geldiğini belirtebiliriz. Yine onunla ilgili öğrenilmek istenen bilgilerden biri de Meral Akşener nerelidir? gibi konulardır. Ailesi Selanik’ten Kocaeli iline göç eden Balkan Türklerindendir. Kendisi ise Kocaelili bir siyasetçidir. Annesi Sıddıka Hanım bir ev hanımı ve babası Tahir Ömer Bey ise devlet memurluğu gibi görevlerde bulunmuştur. Meral Akşener lise öğrenimi için gittiği Bursa Kız Öğretmen Lisesi’nden 1974 yılında mezun olmuştur.

Daha sonra ise üniversite eğitimi için gittiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünü 1979 yılında tamamlayarak mezun olmaya hak kazandı. Bu aldığı eğitimlerden sonra ise mesleki olarak tercih ettiği öğretmenlik alanında çalışmaya başladı. Bu mesleğini 1979 ve 1982 yılları arasında sürdüren Akşener sonrasında 1982 yılında katıldığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca kendisi Marmara Üniversitesi bünyesinde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora formasyonlarını tamamladı. Bu süreçte eğitim alanındaki hizmetlerine devam eden Akşener Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılâp Tarihi bölüm başkanlığı gibi görevleri icra etti.


Meral Akşener’in Siyasi Kariyeri

Kendisinin siyasetle yakından ilgilenmesinde abisinin de etkisi olmuştur. Çünkü Meral Akşener’in abisi MHP Kocaeli il başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. Bu bakımdan kendisi de gençlik dönemlerinde ülkücü hareketin içinde yer almaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise 1994 yılında DYP’den belediye başkan adayı olarak seçimlere katılmıştır. Yine içerisinde bulunduğu Doğru Yol Partisi’nde 1995 yılında kadın kolları başkanlığı görevlerine getirilmiştir. Onun ilk kez parlamentoya girişi de bu yılda gerçekleşmiştir. Çünkü 1995 yılındaki ülke genel seçimlerinde bu partiden Kocaeli milletvekili olarak mecliste yer almaya hak kazanmıştır.

Devam eden dönemlerde 1996 yılındaki Susurluk kazası sonrası görevinden ayrılan Mehmet Ağar’ın yerine geçerek ülkemizdeki ilk kadın İçişleri Bakanı olmuştur. Ülkede yaşanan birtakım süreçlerden sonra Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin oluşturduğu koalisyon bozulmak zorunda kalmıştır. Buna bağlı olarak da Meral Akşener’in sürdürdüğü İçişleri Bakanlığı görevi 1997 yılı itibariyle sona ermiştir. Fakat kendisi bu süreçte her zaman siyasetin içinde olmaya devam etmiştir. Tekrar bundan 2 yıl sonra 1999 genel seçimlerinde partisi DYP’den bu sefer İstanbul milletvekili olarak mecliste görev alma şansını elde etmiştir. Bir süre daha bu partide görev yaptıktan sonra 2001 yılının kasım ayında ise Milliyetçi Hareket Partisi’ne geçmiştir. Burada 2007 genel seçimlerinde yine İstanbul’dan milletvekili olarak seçilmeyi başarmıştır.

Daha sonra parti içinde genel başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur. 2015 yılı kasım ayı genel seçimlerinde ise milletvekili olarak aday gösterilmemiştir. Partisi içinde birtakım anlaşmazlıklar meydana gelmiş ve bazı üyeler kurultay yapılması yönünde delegelerin imzalarını toplamışlardır. Bulunmuş olduğu kurultay talebi MHP tarafından tanınmamış ve kendisi 2016 yılının eylül ayında partisinden ihracı yapılmıştır. Daha sonra kendisine katılan milletvekilleriyle birlikte 25 Ekim 2017 yılında İYİ Partinin kuruluşunu yapmış ve bu partinin genel başkanı seçilmiştir. 2018 yılı Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerekli imza sayısına ulaşarak Cumhurbaşkanı adayı olmaya hak kazanmıştır.


Meral Akşener’in Özel Yaşamı

Önemli bir siyasi kariyeri bulunan Meral Akşener özel yaşamında ise bir evlilik gerçekleştirmiştir. Bu evliliğini ise 1980 yılında bir makine mühendisi olan Tuncer Akşener ile yapmıştır. Meral Akşener’in evlenmeden önceki soyadı aslında Gürer’dir. Fakat evlendikten sonra Akşener soy ismini kullanmaya başlamıştır. Ayrıca kendisinin 1984 yılı doğumlu Fatih Akşener isminde bir oğlu da bulunmaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*