Mesut Yılmaz Kimdir?

Mesut Yılmaz Kimdir

Türkiye Cumhuriyeti’nin 21. Başbakanı Mesut Yılmaz kimdir? Bu soru birçok kişi tarafından merak konusu olurken Mesut Yılmaz nerelidir? Sorusu da akıllara gelmektedir. Karadeniz bölgesinin Rize iline bağlı olan Çayeli ilçesinin Çataldere köyünden olan Mesut Yılmaz 1947 yılında İstanbul’da doğmuştur. Orta öğretimine Avusturya lisesinde başlayan Mesut Yılmaz lise hayatına İstanbul Erkek Lisesinde devam ederek bu okulda lise hayatını tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1971 yılında bitirmiştir. Daha sonra Almanya’ya giderek Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 1975 ve sonrasında bir süre tekstil ve ulaştırma sektöründe çalışmış, bazı özel şirketlerde yöneticilik görevi yapmıştır.

Mesut Yılmaz ve Siyasi Hayatı

Mesut Yılmaz Rizelidir fakat çocukluk ve gençlik dönemlerinde en çok zamanı İstanbul’da geçirmiş ve eğitim hayatını burada sürdürmüştür. Kamuoyunun merak ettiği bir diğer konu ise Mesut Yılmaz kaç yaşındadır? Mesut Yılmaz 1947 yılının kasım ayında dünyaya gelmiştir.  Lise hayatını İstanbul’da üniversite hayatını Ankara’da tamamladıktan sonra yüksek lisans çalışmalarına devam ede Mesut Yılmaz sanayi alanında görev almıştır. 1983 yılında daha yeni bir parti olan Anavatan Partisi’nde kurucu üye ve genel başkan yardımcısı olmuştur. Partinin kurulduğu yılın kasım ayında yapılan genel seçimle Rize milletvekili olmayı başarmıştır.

O dönem Turgut Özal’ın kurduğu hükümette Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanı olmuş ve hükümet sözcülüğüne getirilmiştir. 3 yıl bu görevi yaptıktan sonra 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı olmuştur.

1 yıl sonra yapılan seçimlerde yeniden Rize milletvekili olmuştur. Özal’ın ikinci kez kurmuş olduğu hükümette bu defa İçişleri Bakanlığına getirilmiştir. Mesut Yılmaz daha sonra Avrupa Demokrasi Birliği genel başkan yardımcılığı yapmıştır. 1990 yılının şubat ayında da bu görevden istifa etmiştir. Anavatan Partisinde yapılan büyük kongrede 1991 yılında genel başkan seçilerek bu görevi üstlenmiştir. Ardından kurmuş olduğu hükümet ise Temmuz 1991 yılında TBMM Genel Kurulunda güven oyu almıştır. Aynı yıl Ekim ayında ise yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet liderinin görevine gelerek çalışmalarına bu görevde devam etmiştir.

Mesut Yılmaz’ın Başbakanlık Dönemleri

1995 yılının 25 Aralığında yapılan genel seçimlerden sonra Anavatan Partisi ve Doğruyol Partisi tarafından kurulan 53.cü hükümetin başbakanı olmuştur. 28 Şubat zamanında mecliste muhalefet milletvekilleri azınlıkta olmasına rağmen dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Mesut Yılmaz 20 Haziran 1997 yılında 3. Kez başbakan olmuştur. 1998 yılında ise başbakanlık görevinden istifa etmiştir. 1999 yılı seçimlerinde partisinin çok fazla oy kaybetmesine rağmen o dönemin koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olmuştur. Kasım 2002 seçimlerinde ise mesut Yılmaz’ın partisi %5 oy alarak barajın altında kalmış, sonrasında görevinden istifa etmiştir.

Milletvekili seçimlerinde yeterli oyu almasına rağmen lideri olduğu ANAP %10’luk barajın altında kaldığı için bu seçimlerde milletvekili seçilememiştir. 2004 yılında yüce divanda yargılanan Mesut Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk Başbakan olmuştur. Mesut Yılmaz ne zaman ölmüştür? diye merak edilen bu konuda da akciğer kanseri tedavisi teşhisi konan Mesut Yılmaz yaklaşık iki yıl boyunca zorlu tedavi sürecinden geçmiştir. Bu süreçte çok büyük sağlık sorunları yaşayan Yılmaz’a 2020’nin mayıs ayında beyin tümörü teşhisi koyulmuştur. Bu teşhis Mesut Yılmaz’ın tedavi sürecini daha da zora sokmuş, Yılmaz’ı daha fazla yorarak bitkin düşmesine sebep olmuştur. Çok daha zorlu bir tedavi sürecine giren Mesut Yılmaz Ekim 2020’de 72 yaşındayken kansere yenik düşmüş ve hayata gözlerini kapatmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*