Modacı Canan Yaka Kimdir?

Modacı Canan Yaka Kimdir

Gerçek adı Nazlı Canan Yaka olan iş kadını modacı Canan Yaka kimdir? Canan Yaka, 1949 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Canan Yaka; Türkiye’nin ünlü terzilerinden Mualla Özbek’in kızıdır. Mualla Özbek; Yaka sigaralarının sahibi ile evlendiğinden dolayı Yaka soy ismini almıştır. Bu evlilikten Cana ve Ayşe adında iki kızları bulunmaktadır.

Modacı Canan Yaka; ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından Londra’ya giderek iki yıl Tekstil İşletmeciliği okumuştur. Amacı da Paris’e giderek terzilik ve modayla ilgili çalışmalar yapmaktır. Bu ilgisi ile Fransızca öğrenmiş ve ardından Paris’te Moda Okulu’nda 1 yıl eğitim almıştır. Canan Yaka, annesinin yanında atölyede büyüdüğü için onun mesleğini seçmiştir.

Modacı Canan Yaka Kariyeri

Canan Yaka; iş hayatına ilk olarak annesinin Tarabya’da açmış olduğu butikte çalışmaya başlamıştır. Canan Yaka; mesleğe girerken hep annesinin “işçi olmadan patron olunmaz” öğüdünü dinlemiştir. Canan Yaka, Vakko şirketinde kadın bölümünde çalışmaya başlamıştır. Deneyimlerin ardından 1974 yılında erkek giyim kısmına yönelmiştir. Hemen ardından da Yılmazlar Pasajı’nda çalışmaya başlamıştır.

Canan Yaka’nın yaratıcılık yönü de oldukça gelişmiştir. 1979 yılı itibariyle annesi ile birlikte çalışmaya devam etmiştir. Onun yeteneğinin herkes farkındaydı. Ve bu yeteneği, kreatif çalışmaları ve vizyonu ile çok kısa sürede müşteriler tarafından tanınan ve bilinen bir modacı haline gelmiştir. Ardından politika, sahne, sanat ve iş hayatında tanınan en ünlü isimlere hizmet etmeye başlamıştır. Canan Yaka, kaliteden asla ödün vermemektedir.

Modacı Canan Yaka; yapmış olduğu tasarımlar ile birçok ilke imza atmıştır. Hatta öyle başarılı olmuş ki, Türkiye sınırlarını da aşmayı başarmıştır. Canan Yaka; kendisini tarif ederken bir modacı olmadığını, bir sanatçı olduğunu ifade etmektedir. 1968 yılında ilk evliliğini Selçuk Ural ile yapmıştır. Bu evlilikten Fatoş Aslı Ural isminde bir kızı vardır. Evlilikleri 3 yıl kadar sürmüştür. 1972 yılında Selçuk Ural’dan boşanmış olan Canan Yaka; Tanju Okan ile birlikte olmuştur. Hemen ardından da Kadir İnanır ile birlikte 13 yıllık bir beraberliğe adım atmıştır. Bu ilişkinin ardından da Tanca ayakkabı markasının sahibi olan Ergin Tanca ile birlikte olmuştur.

Son olarak Canan Yaka, Hote Couture kıyafet dikimi ile meslek hayatına devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*