Mustafa Koç Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Mustafa Koç Kimdir-Biyografi ve Hayatı

İş dünyasının en tanınan isimlerinden biri olan Mustafa Koç, alanında ve kariyerinde oldukça iyi başarılar elde etmiş Türk iş adamlarımızdan biridir. Bu yazımızda Mustafa Koç kimdir? gibi sorulara bazı yanıtlar bulmaya çalışacağız. Ülkemize iş dünyası adına önemli katkılar sağlayan bu değerli isim için ayrıca Mustafa Koç kaç yaşındadır? gibi sorularda sıklıkla merak edilmektedir.


Mustafa Koç Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Kendisi 29 Ekim 1960 senesinde ülkemizin Ankara ilinde dünyaya gelmiştir. Bu başarılı iş adamı için ayrıca yine öğrenilmek istenen bilgilerden biri de Mustafa Koç nerelidir? gibi sorulardır. Bu değerli iş adamının Ankaralı olduğu bilinmektedir. Mustafa Koç’un babası kendisi gibi bir iş insanı olan Vehbi Koç ve annesi ise Çiğdem Simavi’dir. Bu iş adamının ayrıca Ömer Mehmet Koç ve Ali Yıldırım Koç adında kendisinden küçük iki kardeşi bulunmaktadır. 1971 ve 1975 yılları arasında orta öğrenimini Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda tamamlamıştır. Daha sonra ise 1980 yılında lise öğrenimini almak için İsviçre’de yer alan yatılı okul Lyceum Alpinum Zuoz’da eğitimine devam etmiştir. Mustafa Koç ilerleyen genç yaşlarında üniversite eğitimini almak için ise Amerika’ya gitmiştir. Burada Georg Washington Üniversitesi işletme bölümüne girerek 1984 yılında lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Bu eğitim sürecinin ardından ise kendisini yoğun bir çalışma dönemi beklemektedir. Çünkü Mustafa Koç yine aynı yıl olan 1984 senesinde TOFAŞ firmasında müşavir olarak iş kariyerine ilk adımı atmıştır. Bu firmada oto satış hizmetlerinde 1986 yılına kadar görev yapmıştır. Daha sonra ise 1989 yılına kadar farklı bir firmada satış müdürü olarak çalışmıştır. Ancak bunun devamında 1992 senesine kadar ise Koç Holding’e bağlı bir firma olan Ram Dış Ticaret’te satış müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur. Mustafa Koç başarıyla sürdürdüğü çalışma hayatının bu döneminden sonra onun için asıl önemli yer olan Koç Holding’e geçiş yapmıştır. Kendisi Koç Holding bünyesinde birçok önemli kademede yer almış ve başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Burada başkan yardımcılığının yanı sıra başkan yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkan vekilliği gibi önemli görevleri üstlendi. Daha sonra ise 2003 yılında kariyerinin en önemli seviyesi olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı babası Rahmi Koç’tan devralmıştır.

TÜSİAD bünyesinde onursal başkan olarak seçilen Mustafa Koç’un ayrıca Dış ilişkiler Kurulu üyeliği de bulunmaktadır. Kendisi için en önemli görevlerden bir başkası ise 2006 yılında Finlandiya İstanbul Fahri Başkonsolosu olmasıdır. Yaşamında sporla da oldukça yakından ilgilenen Mustafa Koç, ilgilendiği golf branşında İstanbul Golf Kulübü yöneticiliği gibi faaliyetlerde de bulunmuştur. Ayrıca kendisinin Fenerbahçe spor kulübüne olan yakınlığı da bilinmektedir. Kendisi Fenerbahçe’de kongre üyeliği ve dernek kuruculuğu gibi görevler üstlenmiştir.


Özel Yaşamı ve Aldığı Ödülleri

Ülkemiz için değerli bir iş adamı olan Mustafa Koç 1992 yılında Caroline Giraud ile yaşamını birleştirmiştir. Bu evliliğinden Esra ve Aylin adlarını taşıyan iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Golf, dalgıçlık, havacılık ve binicilik gibi hobileri bulunan Mustafa Koç ülkemizdeki en zengin insanlar listesinde üst sıralarda yer almıştır. Forbes Türkiye’de 2017 yılında hazırlanan istatistiklerde sahip olduğu 950 milyon dolar değerindeki servetiyle 32.sırada yer bulmuştur. Mustafa Koç yabancı ülkelerle aramızdaki ekonomik ve kültürel ilişkilerimize de önemli katkılar sağlamıştır. İtalya ile bu yönlerden olan güçlü bağımız bunlardan biridir. Kendisine bu konudaki çalışmalarından ötürü 2005 yılında İtalya Cumhuriyet Liyakat Nişanı ödülü takdim edilmiştir. Ayrıca yine 2012 yılında Uluslararası Leonardo Ödülü’ne de layık görülmüştür. Bunun dışında farklı vakıf ve kuruluşlardan aldığı çeşitli ödüller de bulunmaktadır.


Mustafa Koç’un Ölümü

Mustafa Koç ülkemizde en sevilen ve saygı duyulan önemli iş adamlarımızdan biridir. Birçok kişi Mustafa Koç ne zaman ölmüştür? gibi soruları da merak etmektedir. Değerli iş adamımız maalesef 21 Ocak 2016 tarihinde sabah sporunu yaparken geçirdiği ani bir kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Kendisi 24 Ocak 2016 tarihinde yapılan cenaze töreniyle Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*