Nejat Alp Kimdir?

Nejat Alp Kimdir

Magazin dünyasında bazı duayen isimler vardır. Zaman zaman sanatlarıyla zaman zamansa hayatlarıyla gündeme gelirler. Bir süre ekranlardan kaybolsalar da belli bir hayran kitlesi vardır ve bu, hiç kaybolmaz. Bu isimlerden birisi de Nejat Alp’tir. Yeni neslin çok aşina olduğu bir isim olmasa da ekranlarda göründüğünde merak ediliyor ve Nejat Alp kimdir diye internette araştırma yapılmaya başlanıyor.

Nejat Alp kaç yaşındadır diye merak edenler için Alp, 9 Kasım 1952 tarihinde dünyaya gelmiştir. İstanbul’da doğmuş büyümüş, bir İstanbullu müzisyendir. Dolayısıyla Nejat Alp nerelidir sorusunun cevabı bu şekilde açıklığa kavuşmuş olur.

Nejat Alp, ailesinin tek çocuğudur. Babası Necmettin Alp, Artvin Hopa doğumludur. Annesi Perihan Alp Ayvalık doğumludur. Nejat Alp ilkokulu Cerrahpaşa Deneme İlkokulunda bitirmiş, ortaokul ve liseyi Fındıkzade’de Özel İstanbul Koleji’nde tamamlamıştır. Ailevi nedenlerden dolayı üniversiteye devam edememiştir.

Nejat Alp’in Müzik Kariyeri

Müzik kariyerine çok erken yaşlarda başlayan Nejat Alp ortaokul yıllarında gitar çalmaya başlamıştır. Okul orkestrasıyla birlikte liselerarası yarışmalara katılmışlar buralarda dereceler almışlardır. 1969 yılında ilk profesyonel müzik yaşamı başlamıştır.

Çeşitli işlerde çalışan Nejat Alp, eniştesinin yanında emlakçılık ve balıkçılık öğrenmiş, dayısının yanında da tahta bavullara köşe çakma konusunda kendini geliştirmiştir. 1970 yılında Mavi Yıldızlar adı müzik grubuyla tanışmış, bu sayede uzman bir müzik topluluğuna dahil olmuştur.

Bir süre İstanbul’un en ünlü gazinolarında, gece kulüplerinde bas çalan Nejat Alp, sonrasında o zaman ki patronu Kazım Şahin’in ısrarlarıyla piyano dersleri almaya başlamıştır. 1978 yılına geldiğimizde Erenköy Club 33 adlı gece lokalinde tek başına çalmaya başlamış, 1979 yılında Tarabya’ya geçmiştir. 1997 yılına kadar uzun yıllar çeşitli lokallerde konserler vererek yaşamına devam etmiştir.

Nejat Alp’in ilk kaseti 1977 yılında çıkmıştır. Atlas Plak şirketinden çıkan bu kasetin adı Mavi Boncuk’tur. Yine aynı yıl Nejat Alp 2 albümün çıkarmış, 1979 yılında ise Tavernadan Sevgilerle adlı albümü çıkmıştır. 1980 yılına gelindiğinde Lider Plak şirketinden Evlendiğin Gün adlı albümü piyasaya çıkmış, 1984 yılında Göksoy Plak şirketinden Tavernada Nejat Alp albümü yayınlanmıştır. Bu albüm, Türkiye rekoru kırmış, ünü çok daha fazla duyulmuştur.

1985 yılında yıldızı daha da parlayan Nejat Alp, Büyümü Yaptın, Tavernada 2 albümlerini çıkarmıştır. 1986 yılındaki Boğaziçi Geceleri ve Canımdan Can İste albümleri ile rekorunu tazelemiş, aynı yıl Sitemim Var, Mehtaplı Geceler, Romantik Taverna ile repertuvarını genişletmiştir.

Nejat Alp Göksoy Plak şirketi ile ortak olmuş ve sonrasında Gökalp adındaki kendi şirketini kurmuştur. Diğer taraftan albümlerine aralıksız devam etmiş, 1987 yılında Bir Şey Unutmadın Mı, Tövbe, Bizim Taverna, Sevenlerin Tavernası, Sabret Gönül adlı albümlerini çıkarmıştır. 1988 yılına iki albüm ile damga vurmuş, Seninleyim ve Dön Be Kadınım yayınlanmıştır. 1989 yılında da iki albüme imza atmış, Yandı Gönül ve Sultanım müzik severlerle buluşmuştur. 1990 yılını Gökten Üç elma Düşsün ile, 1991 yılını Londra Konseri ile ve 1992 yılını New York Konserleri 92 ile kapatmıştır.

Daha sonra bir süre albümlerine ara veren Nejat Alp, 1996 yılında Her Mevsim, 1999 yılında Yasak Aşk albümlerini çıkarmıştır. 2000 yılında Nerdesin albümüyle bu döneme giriş yapmış, son olarak 2018 yılında Bodrum’da Sohbet’i çıkarmıştır.

Nejat Alp’in Evlilik Hayatı

Nejat Alp 1983 yılında Dilek Alp ile evlenmiş ve çiftin Beste ve Melis adlarında iki kızı vardır. Hala evlilikleri devam eden çift, 2017 yılında İstanbul’dan Bodruma taşınmıştır. Eşini en büyük değeri ve varlığı olarak ifade etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*