Neslican Tay Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Neslican Tay Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İçinde bulunduğumuz yüzyılın bir türlü çaresini bulamadığı hastalığa gençliğinin baharında yenik düşen, enerjisi ve savaşçı ruhuyla hepimize güçlü olmanın ne demek olduğunu öğreten Neslican Tay’ın anısına size biraz ondan bahsetmek isteriz.

14 Mart 1998 yılında Bursa’da doğdu, ilköğretimi ve lise eğitimini Rize’de tamamladı. 19 yaşında, yaşıtları üniversiteye hazırlanırken, Neslican onkoloji servisinde yakalandığı kanser hastalığı ile mücadelesine başladı. 5 ay kadar sol bacağındaki tümörün temizlenmesi için kemoterapi gördü, 20 Temmuz 2017 tarihinde ameliyata girdi ve hayatta kalmak için bacağını kaybetti. Sosyal medya hesabından #kanserledans etiketiyle hayata nasıl tutunduğunu gösteren gönderiler paylaşarak milyonlarca insana savaşmayı, sahip olduklarına şükretmeyi öğretti.

Hayata belki de her zamankinden daha fazla tutunarak, birçok insana örnek olacak şekilde “ayaklarının üzerinde” durdu. Kendisiyle ilgili anlattığı anılardan anladığımız üzere her zaman yardımsever ve duyarlıydı, hastalığı süresince de kanser hastalığına yakalanmış birçok insanın sesini duyurup, onlara umut ve neşe kaynağı oldu. Yediden yetmiş yediye, büyük küçük her yaştan takipçisi oldu, paylaşacağı her güzel haber için dua eden sevenlerine umut ışığı oldu.

Bacağını saran ve kaybetmesine neden olan tümörün 6 ay sonra akciğerine sıçradığını öğrendiğini sosyal medya hesabından 25 Aralık 2017 tarihinde duyurduğunda ne kadar güçlü olduğunu ve yeni yıldan, gelecekten büyük umutları olduğunu hepimize göstermişti. Bu defa tümör çok daha ufaktı, ameliyat ve kemoterapi ile kurtulup hayallerini gerçekleştirmeye devam edeceğini söyledi. Yine atlattı ve üniversite sınavlarına hazırlanmaya kaldığı yerden devam etti. Bu süre zarfında birçok etkinliğe katılarak zaman zaman konuşmacı, zaman zaman başlatılan kampanyalarda öncü ve destekçi oldu. 6 ay sonra kontrol zamanı geldiğinde tekrar nüksettiğini öğrendi ve kemoterapiye alındı. Artık hayatından başka kaybedecek bir şeyi olmadığını söyledi hep. Ama vazgeçerek değil, hayallerinden bahsederek; kitap yazmak, dünyayı gezmek istiyordu.

17 Temmuz 2018’de verdiği müjdeli haberle takipçilerini sevindirdi: taburcu oluyordu! Sınav sonuçları açıklandığında çok mutluydu, fen lisesi okuduğu dönemde mimarlık okumayı hedeflediğini söyledi. Hastalığı esnasında öğrendiği şeyin; her zaman önce hayalleri ve gerçekten ne istediği olduğunu anladı, istediği bölümü seçti ve Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümüne başladı. Eğitimi için elinden gelenin fazlasını yapıp, İngilizceyi öğrenip bir sonraki sene başka bir dil daha öğreneceğini söylediği dönemde de kemoterapi ve ışın tedavilerine devam etti. 3 defa yendiği kanser hastalığını 4. defa da yeneceğine inandı hep.

2 Eylül 2019’da yayınladığı videoda yakalandığı tümörün akıllı ilaçla tedavi edilemeyeceğini, tekrar kemoterapi alması gerektiğini öğrendiğini açıklarken bile bu defa da kanseri alt edeceğinden emindi. Fakat bu defa aldığı kemoterapi onu çok yordu, vücudu tedaviyi kaldırmakta güçlük çekti. Neslican Tay Psikoloji Bölümüne geçmeyi hevesle beklerken 20 Eylül 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Memleketi Rize’de 22 Eylül 2019 Pazar günü toprağa verildi.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*