Nurgül Yeşilçay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Nurgül Yeşilçay Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Nurgül Yeşilçay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

İzmirli olan Nurgül Yeşilçay, birbirinden farklı televizyon dizilerinde ve filmlerde başrol olarak karşımıza çıkmış başarılı bir oyuncudur. Nurgül Yeşilçay kaç yaşındadır gibi merak edilen sorular için kendisinin 26 Mart 1976 tarihinde doğduğunu söyleyebiliriz. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamlayan oyuncu üniversite zamanına kadar İzmir’de yaşamıştır.

2001 senesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Tiyatro bölümünü bitirmiştir. Güzel ve başarılı oyuncu üniversite eğitimi alırken bir yandan da çalışmalarına devam etmiş ve farklı dizilerde rol almıştır. İkinci Bahar isimli dizide Gülsüm karakterine hayat vermiştir. 2002 senesinde de Çağan Irmağın yönetmiş olduğu Asmalı Konak isimli dizide Bahar Karadağ rolünü canlandırmıştır.

2002 bitmeden Teoman ile birlikte Mumya Firarda isimli filmde oynamıştır. 2003 senesinde Abdullah Oğuz’un yönetmiş olduğu Asmalı Konak isimli dizinin devam filmi olan Asmalı Konak Hayat filminde Özcan Deniz ile başrolü paylaşmıştır. Başarılarına başarı katmaya devam eden güzel oyuncu Eğreti Gelin filminde, Atıf Yılmaz yönetmenliğinde Kostak Emine rolünü canlandırmıştır. Bu rolü ile 12. Adana Altın Koza Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülüne de layık görülmüştür.

2003 senesinde Melekler Adası isimli dizide Hande Ataizi ile oynamıştır. Güzel oyuncu oyunculuk kariyeri boyunca pek çok ünlü ile başrolde oynama imkânına da erişmiştir. Bu isimler arasında, Özcan Deniz, Menderes Sabancılar ve Selda Alkor gibi isimler de yer almaktadır.


Nurgül Yeşilçay Özel Hayatı

Nurgül Yeşilçay her zaman hayatı ile merak edilen başarılı oyuncular arasında yer almıştır. Nurgül Yeşilçay kimdir? Nurgül Yeşilçay Nerelidir? Gibi sorular içerisinde yer alan ünlü isim özel hayatı ile de merak konuşu haline gelmiştir.

Yeşilçay 26 Ekim 2004 senesinde Cem Özer ile evlenmiştir. Hamileliğin son aylarında Melekler Adası isimli diziden ayrılmış ve 22 Mayıs 2005 tarihinde de oğlunu doğurmuştur. Oğlunun ismi Osman Nejat’tır. 24 Aralık 2010 tarihinde Cem Özer’den boşanmıştır.


Nurgül Yeşilçay Önemli Rolleri

Nurgül Yeşilçay 2004 senesinde Anlat İstanbul filminde Saliha karakterine hayat vermiştir. 2005-2006 arasında ATV ekranlarında yayınlanmakta olan Belalı Baldız isimli dizide Kenan Işık ve Berna Lâçin ile başrolde oynamıştır.

2006 senesinde eşi Cem Özer ile Sen Olmasaydın isimli tiyatro oyunu oynamışlardır. 2006 senesinde Fatih Akın’ın senaryosunu yazdığı Yaşamın Kıyısında isimli filmde rol almıştır. Ayten Öztürk karakterine can veren oyuncu, 2007 senesinde 60. Cannes Film Festivalinde yer almış ve En İyi Senaryo ödülünü almıştır.

2007 senesinde Ezo Gelin isimli dizide Ezo Gelin’i canlandırmıştır.

31. Uluslararası Kahire Film Festivalinde, ünlü İngiliz yönetmen Nicolas Roeg’in hazırladığı ana jüride yer almıştır.

En önemli performanslarından biri de 2007 senesinde Barış Pirhasan’ın yönetmenliğinde olan Âdem’in Trenleri filmindeki Hacer rolüdür. Bu performansı ile oyuncu 13. Sadri Alışık Oyuncu Ödüllerinde En iyi kadın oyuncu ödülüne de layık görülmüştür.

2010 Ocak ayında Aşk ve Ceza adlı dizide Murat Yıldırım ile birlikte başrolü oynamıştır. 2011 senesinde Show TV’de yayınlanan Sensiz Olmaz isimli dizide de başrol oynamıştır. Murat Yıldırım ile oynamış olduğu dizi ile pek çok hayran kitlesine ulaşmıştır.

2014 senesinde Erkan Petekkaya ile başrolde oynadığı Paramparça isimli dizide Ebru Özkan, Nursel Köse ve Cemal Hünal ile oynamıştır.

Başarılı ve güzel oyuncu ülkemizin en sevilen ve oyunculuğu ile de en beğenilen sanatçıları arasında yer almaktadır. Nurgün Yeşilçay yaşamı boyunca pek çok önemli ödüle layık görülmüş ve bu önemli ödüllerin verildiği yerlerde seçici kurulda yer almıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*