Okan Bayülgen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

23 Mart 1964 yılında dünyaya gelen Okan Bayülgen İstanbul‘lu bir sanatçı olarak yaşamına başlamıştır. Kariyerinin farklı dönemlerinde ilgilendiği mesleklerle birlikte sunucu, oyuncu, televizyon programcısı sıfatlarıyla anılan Bayülgen Kuran’ı Kerim’in Türkçeye çevrilmesindeki büyük katkıları bulunan Elmalılı Hamdi Yazır’ın ailesinden gelen bir isimdir. Albay bir babanın ve ressam bir anneden dünyaya gelen Bayülgen ilk eğitimini de İstanbul’da almıştır. Anne ve babasının ayrılığı sonrasında dedesi ve anneannesiyle yaşamak zorunda kalan Bayülgen ilk öğrenimini Şişli’de tamamlamış ve bunun ardından kariyerinin önemli basamaklarında yükselmesini sağlayacak olan Galatasaray Lisesi’ne gitmiştir.


Okan Bayülgen Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Televizyon dünyasına doğrudan adım attığı söylenebilecek olan Okan Bayülgen kimdir? diye sorulduğunda mutlaka okul hayatından başlayarak bir çizgi başlatmak gerekmektedir. Öğrenci kulüplerinde oldukça etkin bir role sahip olan Bayülgen bu dönemde edebiyat, müzik ve folklor gibi kulüplerde etkinliği ile yeteneklerini ilk kez sergilemeye başlamıştır. Bu yıllarda yaşadığı bazı ruhsal zorlu dönemlerin sonrasında annesinin bulunduğu Bodrum’a giden sanatçı lise eğitimini burada tamamlamış ve daha sonra fotoğraf okumak üzere Fransa’ya gitmiştir. Önceleri hukuk okuyan ancak ardından ekonomi bölümüne devam eden Bayülgen bir yıllık eğitiminin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvar Bölümü sınavlarına girerek burada eğitim almaya başlamıştır.

Meslek hayatına atıldığı ilk tecrübeleri Okan Bayülgen nerelidir? diye sorulursa İstanbullu olduğu söylenebilecek sanatçının devlet tiyatrolarına dayanmaktadır. Henüz gençlik yılların en genç yönetmen unvanını da kazanarak oyunlar yönetmeye başlayan Bayülgen bu dönemde İstanbul’un önemli radyolarından biri olan Kent FM’de Son Saatler isimli bir program da yapmıştır. Yönetimle yaşadığı sorunlar sonrasında Devlet Tiyatrosu’ndan istifa ederek ayrılan sanatçı radyoculuğa devam etmiş ve bu dönemde önde gelen radyolardan olan Radyo Contact ve Kiss FM’de program yapmıştır. Bayülgen’in en dikkat çektiği radyo programı ise Radyo D’de sunduğu Hayat Bilgisi programı olmuştur. Radyo programları ile kendi çapında geniş sayılabilecek bir kitleye ulaşmayı başaran Bayülgen’in kariyeri bu andan sonra yayınladığı TV programları ile zirveye ulaşmıştır.


Okan Bayülgen’in Televizyon Kariyeri

Okan Bayülgen kaç yaşındadır? sorusuna 1964 yılının doğum yılı olduğu hesaplanarak cevap verilebilecek olan sanatçı hızlı adımlarla yükseldiği televizyonculukta öncelikle ATV’de yayınlanan Gece Kuşu programı ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Televizyon Çocuğu programı ile devam eden kendine has üslubunu yansıttığı programlara kariyerinde zirve noktalara ulaştığı Zaga ile devam etmiştir. Türk televizyonlarının alışık olmadığı bir dille program yapan Bayülgen televizyon programlarına kazandırdığı farklı konseptlerle de bu noktada adından söz ettiren bir isim haline gelmiştir. Türkiye’deki en uzun süreli televizyon programlarından biri olan Zaga ile birlikte Bayülgen’in ismi kendisi ile birlikte yükselmiş olan Beyazıt Öztürk ve Cem Yılmaz gibi isimlerle de anılır hale gelmiştir.

Zaga’nın sona ermesinin ardından yine farklı uzmanlık alanlarından kişileri davet ederek çeşitli konular üzerine eğlenceli bir şekilde konuşturan Herkes Bunu Konuşuyor isimli bir program yapan Bayülgen, Zaga formatına benzer bir içerikle geri döndüğü Televizyon Makinası ile izleyicilerin karşısına tekrar çıkmış ve Hakkı Devrim’in konukluğunda programı sunmuştur. Sinemaya ilk kez İstanbul Kanatlarımın Altında filmiyle giren Bayülgen’in oyunculukta zirve yaptığı unutulmaz performansı ise Ağır Roman filmindeki oyunculuğu olmuştur. Hemşo ve Komiser Şekspir filmleriyle de sinema izleyicilerinin büyük bir kısmı tarafından tanınır hale gelen sanatçı seslendirmedeki başarısıyla da pek çok projede yer almıştır. Okan Bayülgen ne zaman ölmüştür? sorusu karşısında sanatçının henüz hayatta olduğunu hatırlatmak gerekir.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Okan Bayülgen Kimdir? Biyografi ve Hayatı” için bir yorum

 • 10 Nisan 2019 tarihinde, saat 5:02 PM
  Permalink

  Sevmiyorum bu adami
  Çok antipatik bence
  Antipatik durdugunun farkinda özellikle de ters konusuyo her zaman..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir