Okan Bayülgen Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Okan Bayülgen Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizde birçok insan tarafından en sevilen isimlerden biri olan Okan Bayülgen başarılı bir şovmen ve sunucu olarak tanınmaktadır. Ancak bunun yanında iyi bir oyuncu, yönetmen, yapımcı, seslendirme sanatçısı ve ayrıca fotoğrafçılık gibi farklı alanlarla da ilgilenmektedir. Bu yazımızda Okan Bayülgen kimdir? ve hayat süreci nasıl ilerlemiştir gibi sorulara ayrıntılı bir yanıt bulmaya çalışacağız. Çünkü onun hayranı birçok insan bu konuyu oldukça merak etmektedir.


Okan Bayülgen Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Özellikle Okan Bayülgen kaç yaşındadır? gibi sorular en çok öğrenilmek istenenler arasındadır. Burada belirtmemiz gerekir ki kendisi 23 Mart 1964 yılında İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya gelmiştir. Okan Bayülgen nerelidir? sorusu da yine sevenlerinin sıklıkla merak ettiği konulardan biridir. Başarılı şovmenin aynı zamanda doğduğu yerde olan İstanbullu olduğu bilinmektedir. Okan Bayülgen’in babası hukuk ve gazetecilik alanlarında eğitimi olan Ümit Bayülgen’dir. Ayrıca annesi ise bir ressamdır. Ailesi henüz Okan Bayülgen 6 yaşlarındayken bir boşanma kararı alarak ayrılmışlardır. Daha sonra annesi ve babası farklı kişilerle evlenerek yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Okan Bayülgen’in babasının yaptığı ikinci evlilikten ayrıca iki kardeşi daha bulunmaktadır. Ayrıca söylenenlere göre anne tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’ın torunudur. Okan Bayülgen eğitim hayatına yatılı olarak İstanbul Göztepe’deki Taş Mektep isimli okulda başlamıştır. Ancak daha sonra Şişli ilçesindeki 19 Mayıs ilkokuluna geçerek burada ilk eğitimini tamamlamıştır. İlerleyen yaşlarında ise eğitim hayatına Galatasaray Lisesi’nde devam etmiştir. Ancak burada okula devamsızlığı gibi sorunlardan ötürü annesi onu Bodrum Lisesi’ne kaydettirerek yanında olmasını sağladı. Daha sonra ise başka bir değişiklik ile Şişli Lisesi’ne geçen Okan Bayülgen buradan 1984 yılında mezun oldu.

Fotoğrafa yakın bir ilgi duymaya başlayan Okan Bayülgen fotoğraf alanında eğitim almak için Fransa’ya gitme kararı aldı. Ancak burada Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde Hukuk okumayı tercih etti. Fakat yine farklı bir kararla yine aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Ama bir yıl süreyle aldığı eğitimden sonra bu bölümü de yarıda bırakarak ülkesine döndü. Burada Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümünü başarıyla tamamladı. Yine devamında yüksek lisansını 1989 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. İlerleyen zamanlarda tiyatro oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik gibi görevlerde de bulundu. Daha sonra ise televizyon ve radyo alanında birçok başarılı çalışmaya imza atarak oldukça iyi bir ün kazanmaya başladı.


Okan Bayülgen’in Kariyer Basamakları

Okan Bayülgen 1991 yılında Kent FM’de radyo yayıncılığına başlamıştı ancak 1992 yılında kısa dönem askere gitmesi gerekti. Döndüğünde ise Trabzon Devlet Tiyatrosu’na geçmişti ama burada şansı yaver gitmedi. Bu süreçte birçok radyoda haber sunma ve spikerlikle ilgilendi. Ancak onun asıl yükselişi ATV kanalında yayınlanan Gece Kuşu isimli programla gerçekleşti. Daha sonra bu başarısı Televizyon Çocuğu isimli programla devam etti. Okan Bayülgen televizyonda eğlence programları yaptığı kadar siyasi konuların tartışıldığı programların sunuculuğunu da yapmıştır. Bu programlar arasında ise Bu Sizi İlgilendiriyor ve Sade Vatandaş gibi çalışmalar yer almaktadır. 2005 yılına gelindiğinde ise Televizyon Makinesi programında sanat ve eğlence gibi konularla birçok ünlü konuk ağırlamıştı. 2008 yılında sonra başarılı yayın hayatına Disko Kralı, Muhabbet Kralı ve Medya Kralı gibi en eğlenceli programlarla devam etti. Yine beğenilen programlarını 2013 yılında sonra ise Muhallebi Kafa, Makina Kafa ve Çıplak Kafa gibi isimlerle sürdürmüştür. TV hayatı boyunca kendisi daha pek çok farklı programa çıkmış ve konuk da olmuştur. Okan Bayülgen’in rol aldığı bazı tiyatro oyunları ise;

 • İstanbul Devlet Tiyatroları’nda, Hapşırık, Masal Bahçesi ve Küçük Motzart isimli oyunlardır. Ayrıca,
 • Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda Kamuoyu ve yine İstanbul Gösteri Merkezinde Atları da Vururlar,
 • 2006 yılında ise Ferhan Şensoy ile Kiralık Oyun isimli gösterilerde yer almıştır.

Okan Bayülgen’in rol alma şansı bulduğu bazı başarılı sinema yapımları arasında ise;

 • İstanbul Kanatlarımın Altında,
 • Ağır Roman,
 • Hemşo,
 • Oyunbozan,
 • Komser Şekspir,
 • Gülüm,
 • Şınav
 • Romantik ve
 • Kanal-İ-Zasyon gibi sinema çalışmaları bulunmaktadır.

Okan Bayülgen’in Özel Hayatı

Okan Bayülgen özel yaşamında ilk evliliğini sevilen oyunculardan Zeyno Günenç ile yapmıştır. Bu evliliği 1996 ve 1998 yılları arasında sürmüştür. Başarılı şovmen ikinci evliliğini ise 2008 yılında Şirin Ediger ile yapmış ve bu 2014 yılına kadar devam etmiştir. Ayrıca bu evliliğinden İstanbul Bayülgen isimli bir kız çocukları dünyaya gelmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*