Ömer Çelik Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ömer Çelik Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ömer Çelik Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ömer Çelik Kimdir?  67. Hükümet’in Bakanlar Kurulu üyesi ve bu hükümette Avrupa Birliği bakanı olarak görev yapmakta olan siyasetçidir. Ömer Çelik Kaç Yaşındadır? 15 Haziran 1968’de Adana’da doğmuştur. Ömer Çelik’in baba adı Yusuf Ziya, anne adı ise Dudu’dur. Ömer Çelik’in Hatice Çelik isimli bir de kız kardeşi vardır.

Ömer Çelik Nerelidir? Adanalı olan milletvekili ilkokul ve ortaokul eğitiminden sonra Adana Motor Teknik Lisesi’nde lise öğrenimine başlamış Adana Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirip, yüksek lisans eğitimine ise Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi alanında devam etmiş ve “Son Dönemdeki Çoğulcu Toplum Modeli Tartışmaları” başlıklı teziyle 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Son Dönemdeki Çoğulcu Toplum Modeli Tartışmaları adlı tezini Prof. Dr. Mümtazer Türköne danışmanlığında yazmıştır. Bu tezde kendi ifadeleriyle Türkiye’de 1980’lerin ortalarından itibaren görece daha sık gündeme gelmeye başlayan çoğulcu toplum tartışmalarının bir tasvir ve değerlendirilmesi yapılmıştır. 1980’lerin ortalarından itibaren toplumun, devletin ulus-devlet nitelikli yapısının ortaya çıkardığı rahatsızlıklara karşı eleştiriler yapılmış, bu devlet ve toplum yapısına alternatif toplum projeleri ve bir takım proje girişimleriyle birlikte çözüm önerileri de ele alınmıştır. Tezinde ayrıca Ömer Çelik bu yaklaşımların gerek ülke içi gerek dünyanın güncel siyasal ve kültürel konjonktürüyle ilgili bağlamı da kurmaya çalışılmıştır.

Siyaset bilimci ve gazeteci olan Çelik, Bilgi ve Hikmet dergilerinin Ankara Sorumlusu olarak görev yapmış, çeşitli dergilerde yazılar yayımlamıştır. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde de köşe yazarlığı yapan Ömer Çelik, Adalet ve Kalkınma Partisi ile siyaset hayatına adım atmıştır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir ve bekârdır.

Siyasi Hayatı

Siyasi hayata Adalet ve Kalkınma Partisi ile girmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde  22, 23, 24 ve 26. dönemlerinde Adana Milletvekili olarak görev yapmıştır.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Genel Başkan Siyasi Danışmanı olarak başlayan görevi ve 2013 yılına kadar sürdürmüştür. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 22 ve 23. Dönemde Adana Milletvekili seçilmiş, aynı dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulunmuştur. Bu sırada Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri Dostluk Grubu Başkanlığını yürüten Ömer Çelik, 2010 yılında ise Adalet ve Kalkınma Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir.

22, 23, 24. meclis dönemlerinden Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tüzüğünde yer alan ‘Adalet ve Kalkınma Partisi listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, kesintisiz en fazla üç dönem aynı görevi yürütebilir’ maddesine gereğince 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlere katılamadı ve milletvekili olamamıştır. Fakat 26. Dönemde yeniden milletvekili olarak seçilmiştir.

2013 yılı 24 Ocak tarihinde gerçekleşen kabine değişikliği Ertuğrul Günay’dan sonra 61 ve 62. Hükümetlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Genel Kongre’sinin ardından yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonucu 13 Eylül 2015 itibariyle de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parti sözcüsü olmuştur. Adalet ve Kalkınma Partisi Tanıtım ve Medya’dan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenmiştir.

65.Hükümetin kurulmasıyla birlikte 24 Mayıs 2016 tarihinde dönemin Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve yine dönem Başbakanı Binali Yıldırım’ın açıkladığı hükümet listesine Avrupa Birliği Bakanı ve Avrupa Birliği Baş müzakereci olarak seçilmiş ve 67. Hükümet’in Bakanlar Kurulu üyesi olarak aynı görevi sürdürmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*