Öykü Gürman Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Öykü Gürman Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ses sanatçısı. Dizi ve sinema oyuncusu Öykü Gürman, 4 Ağustos 1982’de İstanbul’da doğmuştur. Aslen Trabzon Of’ludur. Annesi Serap, babası Musa Gürman’dır. Gürman’ın Berk Gürman adında bir ikiz kardeşi vardır. Şimdiye kadar dört film ve dizide yer alan Öykü Gürman, müziğini de yaptığı dizilerden Sen Anlat Karadeniz’de halen rol almaktadır. 1.69 boyunda olan Öykü Gürman, 53 kilodur. Aslan burcudur.


Öykü Gürman ve Eğitim Hayatı

İlkokulu Özel Efdal Ana ve İlkokulunda okudu. Ortaokul eğitimini İstek Vakfı Acıbadem Lisesi’nde tamamlayan Gürman, yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavlarını kazandı ve lise eğitimine burada devam etti. 1997 yılında Cihat Aşkın’dan özel keman dersleri aldı. 2001 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki eğitimini tamamladı. Bu süre içinde keman çalarak ve güzel sesi ile solistlik yaparak okul konserlerinde aktif rol aldı. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarını kazandı.  Müzik eğitimine keman ve şan dersleri alarak devam ederek kendini geliştirmeyi sürdürdü.

Öykü Gürman, çeşitli flamenko topluluklarında da yer almıştır. Okul orkestralarında solist olarak birçok performans sergiledi. Kardeşi ile beraber seslendirdikleri şarkı olan Evlerinin Önü Boyalı Direk videosunu paylaşım sitesi olan YouTube’a yüklediklerinde milyonlarca insan tarafından tıklanarak tanınmış, bu video 2007 yılında oldukça fazla ses getirmiştir. 2007 yılının sonlarına doğru kardeşi Berk Gürman ile birlikte “Kısmet” adında bir albüm çıkardılar. Toplum tarafından tanınan ve oldukça sevilen bu iki isim 2009 yılında “İki Arada” adlı albümü yayınladılar.

Öykü ve Berk Gürman kardeşler aynı yıl Kral Tv tarafından verilen “Yılın En İyi Çıkış Yapan Grubu”, Magazin Gazetecileri Derneğinin “Yılın En İyi Çıkış Yapan Yorumcusu” Radio N101 “En İyisi Sizsiniz” ödülünü almaya hak kazandılar. 2008 yılında Evlerinin Önü Boyalı Direk şarkısı sayesinde Hürriyet Altın Kelebek ödülünü almaya hak kazandılar. Öykü Gürman 2008 yılında TRT1 de “Boyalı Direk” isimli bir program sunmaya başladı. İçeriği müzik ve sohbet olan bu program büyük ilgi topladı.

2010 yılında Öykü ve Berk grubunu sonlandırmışlardır. Bu ayrılık sonrasında iki kardeşte yollarına ayrı ayrı devam etme kararı almıştır. Yaklaşık altı ay birliktelikleri süren Öykü Gürman ve ünlü türkücü Yavuz Bingöl evlilik kararı aldıklarını 23 Nisan 2013 tarihinde duyurdular. Aynı zamanda Gürman’ın doğum günü de olan 4 Ağustos 2015’te Yavuz Bingöl ile hayatlarını birleştirdiler. Yaklaşık bir yıl sonra 12 Nisan 2016 tarihinde boşandılar.

2014 yılında Kanal D’de oynamaya başlayan “Urfalıyım Ezelden” dizisinde rol almıştır. Bu dizide başrolü Bülent İnal, Settar Tanrıöğen, Dolunay Soysert, Meral Çetinkaya, Menderes Samancılar ile paylaşmıştır. 2018’de başlayan ve halen devam eden başrolünü İrem Helvacıoğlu ve Ulaş Tuna Aslantepe’nin paylaştığı ve yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı Sen Anlat Karadeniz dizisinde Mehmet Ali Nuroğlu, Gözde Kansu, Aydan Burhan, Sinan Tuzcu, Belfu Benian ile birlikte rol almıştır.


Öykü Gürman’ın Aldığı Ödüller, Oynadığı Dizi ve Filmler, Albümleri:

Aldığı Ödüller:

 • Kral Tv, Yılın En İyi Çıkış Yapan Grubu Ödülü (2007),
 • Magazin Gazetecileri Derneği, Yılın En İyi Çıkış Yapan Yorumcusu Ödülü (2007),
 •  Radio N101, ‘En İyisi Sizsiniz’ Ödülü (2008),
 • Hürriyet Altın Kelebek Ödülü (2008)

Yer Aldığı Dizi ve Filmler:

 • Türkü Filmi (2004-Dizi)
 • Urfalıyım Ezelden,Ceylan (2014-Dizi)
 • Panzehir, Zeynep Korkut (2014- Film)
 • Sen Anlat Karadeniz, Asiye (2018-Dizi)

 Albüm Çalışmaları:

 • Kısmet (2007)
 • İki Arada (2009)
 • Bir Başka (2011)
 • Urfalıyım Ezelden (2014)
 • Aşk Zamanı (2015)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*