Özgür Özel Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Özgür Özel Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde milletvekili ve grup başkanvekili olarak görev alan Türk siyasetinin popüler isimlerinden Özgür Özel, güncel konulardaki açıklamaları ve siyasi yaklaşımları ile birçok kişi için merak konusudur. Özgür Özel kimdir? Doğumu, eğitimi ve siyasi kariyeri ile Özgür Özel biyografisi…


Özgür Özel Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Özgür Özel kaç yaşındadır? Özel, 21 Eylül 1974 yılında hayata merhaba demiştir. Öğrenim hayatına Manisa Merkez Gazi İlkokulu ile başlayan ünlü siyasetçinin sonraki eğitim durakları, ortaokul eğitimi için Manisa Lisesi ve lise eğitimi için ise Bornova Anadolu Lisesi’nde Almanca Bölümüdür. Lise, eğitimini, son yılda geçmiş olduğu Manisa Lisesi’nde tamamlayan Özel, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde eğitimine devam etmiş ve 1997 yılında da üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Emekli öğretmen bir anne ve babanın çocuğu olan ve 1999 itibarıyla serbest eczacı olarak çalışma hayatına atılan Özgür Özel nerelidir? Talat ve Rukiye Şükran çiftinin çocukları olan Özel, Manisa’lı olup başak burcudur. Eczacı olarak hizmet vermek üzere, doğduğu şehir olan Manisa’yı tercih eden Özel, 2001-2007 döneminde Manisa Eczacı Odası’nda veznedarlık, yönetim kurulu üyeliği, genel sekreterlik görevlerini yürütmüş ve iki dönem de Oda başkanlığı yapmıştır. Manisa Akademik Odalar Birliği’nde başkanlık ve dönem sözcülüğü görevlerini yürütmesi de aynı yıllara denk gelmektedir. Türk Eczacılar Birliği’ne merkez heyeti üyesi seçilen ve aynı kuruluşta Genel Sekreterlik ve saymanlık gibi görevler üstlenen Özel Avrupa Eczacılık Forumu, Uluslararası Eczacılık Federasyonu ve Avrupa Birliği Eczacılık Grubu gibi uluslararası örgütlere üyedir.

Almanca ve İngilizcesi iyi düzeyde olan Özgür Özel, çok sayıda konferans ve kongre için sözlü ve yazılı bildiriler hazırlamış, çeşitli organizasyonlarda panel yöneticiliği görevi üstlenmiştir. Hayata geçirmiş olduğu çevre projeleri ve sosyal projeler dolayısıyla Oda başkanlığı döneminde çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Kendisi gibi eczacı olan Didem Özel ile evli olan Özel, İpek adında bir kız çocuğu babasıdır.


Özgür Özel’in Siyasi Kariyeri

Eczacı kimliği ile çeşitli kuruluşlarda yönetici pozisyonunda görev aldığı dönemde Özgür Özel, Manisa Cumhuriyet mitinginin hazırlanmasına öncülük etmiş ve mitingin sözcülüğünü yapmıştır.

29 Mart 2009’da düzenlene yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Manisa için belediye başkan adayı olarak gösterdiği Özel, aynı partinin 33. Olağan Kurultay’ı ile 15. Olağanüstü Kurultay’ında il delegeliği görevini üstlenmiştir. Türk Eczacılar Birliği’ndeki görevinden 10 Mart 2011’de istifa eden Özel, aynı yıl 12 Haziran’da yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 24. Dönem milletvekili olarak TBMM’ye seçilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 2014 yılı yerel seçimlerinde Manisa Büyükşehir Belediyesi için başkan adayı olarak gösterilen Özgür Özel seçimi kazanamamış; CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nın yapıldığı 5-6 Eylül 2014’te ise parti meclisi üyeliğine seçilmiştir. 2015 yılı 7 Haziran ve 1 Kasım tarihlerinde yapılan genel seçimler Özgür Özel’in yeniden Manisa milletvekili olarak TBMM’ye katılmasını sağlamıştır. Özel, siyasi kariyeri boyunca görev almış olduğu CHP’de 24 Haziran 2015’te grup başkanvekilliği görevini üstlenmiştir.

Eczacı kimliği ile kongre ve panel şeklinde çeşitli organizasyonlara katılan ve bu organizasyonlar için çok sayıda çalışma hazırlayan Özgür Özel, siyasetçi kimliği ile de TBMM komisyonlarında farklı görevler üstlenmiştir. Soma Maden Araştırma Komisyonunda görev alan Özel, Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonunun çalışmalarına da katkıda bulunmuştur. Sağlık, Çalışma, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu üyeliği sırasında çeşitli çalışmalara imza atan siyasetçi, üniversitelerin ve öğrencilerin sorunlarını araştırmak üzere oluşturulan komisyonda partisi adına görev almıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*