Pınar Türenç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Pınar Türenç Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Pınar Türenç Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Pınar Türenç, 1954 yılında Rize’de dünyaya gelmiştir. Lisans öğrenimini Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlamıştır. Pınar Türenç’in babası hakimlik mesleğini yapmıştır. Pınar Türenç gazeteci olarak mesleğe giriş yapmıştır. İlk olarak Abdi İpekçi’nin yönetmiş olduğu Milliyet Gazetesi’nde görevine başlamıştır.

Pınar Türenç Rus- Afgan Savaşı’nı Türk asıllı mücahitlerin arasında izlemiştir. Bu haberleri de Milliyet’e aktarmıştır. Milliyet ve Güneş Gazete’sinde 15 yıl boyunca röportaj yazarlığı görevini gerçekleştirmiştir. Haber ve röportaj konularında 2 kez yılın gazetecisi seçilmiştir.

Pınar Türenç 1986 ve 1990 yılları arasında Güneş Gazetesi’nde çalışmıştır. Bu gazetede çalışırken de yılın röportajı ödülünü almıştır. Pınar Türenç aynı zamanda Rize Vakfı yönetim kurulu üyesidir. Bunun yanında Kadın Adayları Eğitime ve destekleme derneği yönetim kurulu üyesi ve Avrupa Hareketi 2002 girişim grubu üyesidir. Ayrıca Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın baş temsilciliği görevlerinde bulunmuştur. Son olarak deprem ve afete hazırlık derneği kurucu üyeliği görevini gerçekleştirmiştir.

Pınar Türenç 1990 yılında Türkiye’nin ilk özel televizyonu olan Star 1’de çalışmaya başlamıştır. Bu kanalda Haftanın Portresi isimli programı hazırlamıştır. 1993 yılında Show televizyonlarında haber merkezinde çalışmaya başlamıştır. Birçok haber ve röportaja imza atmayı başarmıştır. 1995 yılında Pınar Türenç, Kuzey Irak ve Kosova Savaşı’nı izlemiştir. Pınar Türenç, Saddam Hüseyin’İn sarayına kadar gitmiş ve savaşı ekranlara taşıyan gazeteci olmuştur.

Satar televizyonunda “Pınar Türenç’le 8. Gece” isimli siyasi programı hazırlayıp sunmuştur. 1999 yılına gelindiğinde serbest yazar olarak Hürriyet Gazetesi’ne geçiş yapmıştır. Burada da birçok önemli habere imzasını atmayı başarmıştır. 2002 yılı ve sonrasında TV8 ekranlarında “Türkiye Aynası” isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

Pınar Türenç, İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ta görev yapmıştır. ANAP Partisi’nin teklifi ile siyasete adım atmıştır. MKYK üyeliği görevine seçilmiştir. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 5. Sıradan milletvekili adayı olmuştur. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığını koymuştur. Pınar Türenç 1978 senesinde aynı mesleğe sahip olan gazeteci Tufan Türenç ile dünya evine girmiştir.

Pınar Türenç ve Tufan Türenç çiftinin çocukları bulunmamaktadır. 2013 yılında Basın Konseyi başkanı olmuştur. Bu süreçte tutuklu gazetecilerin Silivri ceza evindeki durumlarını anlatan “Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” isimli kitabı yazmıştır. Pınar Türenç bu kitabın ingilizce bir özetini de hazırlayarak, yurt dışına ve Avrupa parlementosu milletvekillerine ulaştırmıştır. Son olarak Pınar Türenç, Marmara Üniversitesi’nde de öğretim görevlisidir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*