Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir
Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Kimdir? Korona Virüs tedavisi üzerine aşı geliştirmek için çalışmaları ile sık sık gündemde olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı 1961’de Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. Üniversite hayatı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamıştır. Sonrasında 1991’de Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde İç hastalıkları ihtisasını tamamlamış ve 1997 yılında ise Hematoloji üst ihtisasını Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bitirmiştir.

1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) iç hastalıkları bölümünde akademisyenliğe başlayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sırasıyla 2 yıl sonra doçentlik, henüz 38 yaşında ise Profesör unvanına sahip olmuştur. 1998- 2007 yılları arasında KTÜ Kemik İliği Nakli Merkezi sorumluluğunu üstlenmiştir. Ovalı, 2009 yılına kadar Trabzon KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmıştır. Bunun yanı sıra Türkiye’de hücre işlem laboratuvarını açarak bir ilke imza atmıştır. KTÜ- Hematoloji Bilim dalında öğretim üyeliği yaptığı sırada 1 Aralık 2010 tarihinden sonra Acıbadem Labcell Hüce Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Mesul Müdürlüğü’nü yapmıştır.

Aynı zamanda Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve hücre tedavi ürünleri danışmanlığını da yapmaktadır. 18 yıldan uzun süredir hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgili olarak çalışmaya devam etmektedir. 14 ayrı hücresel tedavi ürününü de ülkemize kazandıran ilk isimdir. Kök hücre ve yapay deri çalışmalarıyla dünya çapında da tanınan Türk bilim insanıdır. 2017’de Amerika’da kan ve kök hücreden deri üreterek En İyi Deneysel Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ercüment Ovalı Kariyeri

Prof. Dr. Ovalı’ya ait birçok makale mevcuttur. 59 tanesi yurt dışı olmak üzere 370’den fazla yayını bulunmaktadır. Başarılı profesör, bunların yanı sıra kanser aşısı araştırmaları sebebiyle ABD ve İsrail başta olmak üzere hem ilaç şirketlerinin hem de FETÖ’nün bir numaralı hedefi haline gelmiştir. Ergenekon davası sebebiyle İlhan Selçuk ile birlikte Silivri’ye alınarak Fetö’nün ilk defa hapse attığı bilim insanı olmuştur.

Ekibi ile kendini laboratuvara kapatarak Korona virüse karşı mücadele ile çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Ovalı büyük özveri göstermiştir. 7 gün 16 saat laboratuvarda çalışan ekibi günlerce evlerine gitmemiş ve orada uyumuşlardır. Hatta Ercüment Ovalı, ekibinin yorgunluktan uyurken fotoğraflarını sosyal medya hesabından yayınlamıştır. Aynı zamanda sosyal medya hesabından tedavi ile ilgili müjdeli haberi duyuran ünlü Prof. Dr. Ovalı’nın 23 Nisan 2020’de açıklayacağı kök hücre tedavisini sabırsızlıkla beklemekteydik. Ancak 17 Nisan 2020 tarihinde acil olarak hastaların tedavisi için kullanılması gerektiğini kendi hesaplarından duyurmuştur. Son olarak ünlü Türk bilimci evli ve 2 çocuk babasıdır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*