Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 1957 yılında dünyaya gelmiştir. 1981 yılında lisans öğrenimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yine 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi çocuk sağlığı hastalıkları ihtisasına başlamıştır. 1985 yılında bu ihtisasını da tamamlamıştır.

Mehmet Ceyhan 1983 ve 1985 yılları arasında Metabolizma ve Beslenme Ünitesi’nde çalışmalarda bulunmuştur. Hemen ardından Beslenme ve Metabolizma dalında bilim uzmanlığı derecesine sahip olmuştur. Vatani görevini Adana Askeri Hastanesi’nde 1985 ve 1987 yılları arasında tamamlamıştır.

Mehmet Ceyhan, 1987 ve 1989 yılları arasında zorunlu görevini Ankara’da Etimesgut Devlet Hastanesi’nde tamamlamıştır. 1988 yılına gelindiğinde Mehmet Ceyhan, çocuk hastalıkları ve sağlığı doçenti ünvanını kazanmıştır. Mehmet Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi’nde 1989 yılında Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları’nda öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Hemen ardından Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bölümünü yan dal olarak ihtisas yapmıştır.

Mehmet Ceyhan, 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları profesörü ünvanını kazanmıştır. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Cincinnati Childrens Hospital içerisinde çocuk enfeksiyon bölümünde çalışmıştır. 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı’nda birincilik ödülüne sahip olmuştur. 1986 yılında Araştırma Ödülleri’nde ikincilik derecesine sahip olmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; TÜBİTAK teşvik ödülüne 1988 yılında layık görülmüştür. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; enfeksiyon epidemiyolojisi, ilaç genlerinin tanımlanması ve enfeksiyon hastalıklarının moleküler genetik yöntemlerle tanımlanması üzerine çalışmaktadır. Günümüzde hala daha enfeksiyon hastalıkları deneği başkanlık görevini yürütmektedir. Ayrıca bunun yanında pediatri uzmanlık akademisi derneğinin de genel sekreterliği görevini üstlenmektedir. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı başkanı olarak hala görevini sürdürmektedir.

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Koronavirüs maalesef ülkemize de geldiğinden, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’na Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 10 Mart 2020 tarihinde üye edilmiştir. Son olarak Koronavirüs Bilim Kurulu; Sağlık Bakanlığı’nın hızlı ve doğru kararlar verebilmek adına öğretim üyelerinden oluşturduğu bir grup olmuştur.

Aynı zamanda Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin de başkanlığını sürdüren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; 8 Aralık 2020 akşamı CNN Türk ekranlarında canlı bağlantı ile katıldığı bir programda açıklamalar yaptığı sırada rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın doktoru mide kanaması geçirdiğini ancak yapılan müdahalenin ardından durumunun iyi olduğunu, gün içinde toplantılarla çok yorulduğunu söylemiştir.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda Yer Alan İsimlerden Bazıları;

  • Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
  • Prof. Dr. Tevfik Özlü
  • Prof. Dr. Alpay Azap
  • Prof. Dr. Canan Ağalar
  • Prof. Dr. Recep Öztürk
  • Prof. Dr. İlyas Dökmetaş
  • Prof. Dr. Ateş Kara

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*