Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir
Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu Kimdir? Son dönemde televizyon programlarında yaptığı açıklamalarla dikkatleri çeken Mehmet Çilingiroğlu 2 Nisan 1970 tarihinde Denizli’de doğan Türk Kalp ve Damar Cerrahi uzmanıdır. Son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun görevine son verilmesi konuşulmaktadır.

1983- 1986 yılları arasında Antalya Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almaya devam etmiştir. Stajlarını da 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde yapmış, 1994 yılında ise Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde staj sürecini tamamlamıştır. 1995 yılında yine bu üniversitede dahiliye bölümünde yer almıştır. Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu 2000 yılında Amerikan Kalp Derneği Moleküler Kardiyoloji alanında araştırmacı olmuş ve birçok çalışmada bulunmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, 2004 ve 2006 yıllarında San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi‘nde kardiyoloji üyesi olmuştur. 2010 yılında Evanston Hastanesi NorthShore Üniversitesi’nde Yapısal Kalp Hastalıkları Üyesi de olmuştur.

Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, yaklaşık 25 yıldır kariyerine devam etmektedir. Eğitim vermiş olduğu üniversiteler arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi, Texas Kalp Bilimleri Üniversitesi ve Koç Üniversitesi bulunmaktadır.

Sağlık alanında geliştirdiği tekniklerle dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Amerika’da yaptığı çalışmaları oldukça ilerletmiştir. Ardından da lazerli akıllı optik tomografi cihazıyla kalp krizine neden olan damarlardaki tıkanıklıkları görüntülemeyi sağlamıştır. Bunu yapmayı da, Amerika’nın fonundan sağlamış olduğu 11.5 Milyon dolarlık destekle başarmıştır. Üstelik patenti de kendisine aittir.Geliştirilen tomografi ile hastanın vücudunda kesik dahi olmadan kalp damarlarındaki tıkanıklıklar için uygulanabiliyor.

Çıktığı televizyon programlarında Türkiye ile ABD sağlık sistemini karşılaştıran Prof. Dr. Türkiye’deki sağlık sistemiyle ilgili övgü dolu sözler söylemiştir. “Allah devletimizden razı olsun. Siz çok şanslısınız. Ülkemle gurur duyuyorum” sözlerini dile getirmiştir.

Katıldığı program esnasında canlı yayında kendisine Koç Üniversitesi’nden e-posta geldiğini ve Mehmet Çilingiroğlu‘nun Koç Üniversitesi’ndeki görevine “izinsiz yayına çıkmak” gerekçesiyle son verildiğini belirtmiştir. Fakülteden atılan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Koç Üniversitesi’ne çok emeğinin geçtiğini dile getirmiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*