Prof. Dr. Murat Dilmener Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Çin’de ortaya çıkmış olan ve tüm dünyaya büyük bir hızla yayılan Corona virüs pandemisiyle ilgili haberler sürekli devam etmektedir. Ülkemizde birçok katkısı bulunan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi hocalarından biri olan Prof. Dr. Murat Dilmener Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Prof. Dr. Murat Dilmener’in biyografisi ve hayatı.

Murat Dilmener, 1942 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. Özellikle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde birçok öğrencinin yetiştirilmesinde katkısı bulunmaktadır. Ölüm haberini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Tufan Tüfek Twitter hesabı üzerinden Prof. Dr. Murat Dilmener’in koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıklamıştır.

Prof. Dr. Murat Dilmener’e 2004 senesinde yoksul hastaları hukuka aykırı bir şekilde ücretsiz bir şekilde tedavi ettikleri için 135 profesör ile beraber soruşturma açılmıştır. Soruşturma kapsamında tüm bu profesörlerden de 3.5 liralık tedavi masrafını ödemeleri istenmiştir. Prof. Dr. Murat Dilmener’e de 500 bin liralık borç çıkarılmıştır. Sonuç olarak fakir hastaların tedavilerinde kullandıklarını düşünerek Yargıtay da davayı temyiz etmiş ve kapatmıştır.

Prof. Dr. Murat Dilmener; yaklaşık 1 ay gibi bir süre yoğun bakımda kalmıştır. 78 yaşında olan Prof. Dr. Murat Dilmener’e ilk önce entübe edilmiştir. Ardından kök hücre ve plazma tedavisi de uygulanmıştır. Ancak akciğer de yaratmış olduğu hasar devam etmekte idi. Maalesef Prof. Dr. Murat Dilmener, koronavirüse yenik düşmüştür. Son olarak Prof. Dr. Murat Dilmener, 4 çocuk sahibiydi.

4 Mayıs 2020 tarihinde Prof. Dr. Murat Dilmener’e cenaze ve veda töreni düzenlenmiştir. Hocaların hocası olarak bilinen ve sevilen Prof. Dr. Murat Dilmener için son görev yapılmıştır. Saygı duruşu ile anılmıştır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir