Rahmi Özkan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Rahmi Özkan Kimdir?

Rahmi Özkan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Tam adı Hüseyin Rahmi Özkan’dır. Rahmi Özkan Şanlı Urfa’lıdır. 1939 yılında Şanlı Urfa’nın Siverek ilçesinde doğmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır. Bir kız, bir de oğlu vardır. Alanında başarılı bir avukattır.

İlk ve orta öğretimini Siverek’te, liseyi de Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde okumuştur. 1958 yılında ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştır. Fakülte içindeki talebe derneklerindeki sosyal çalışmalarda aktif olarak görev almıştır. Önce Hukuk Fakültesi Talebe Derneği’nde görev almıştır. 1961 yılında ise o tarihteki fakültelerin en üst teşekkülü olarak bilinen Milli Türk Talebe Birliği İstanbul icra konseyi başkanlığına seçilmiştir.

1961 yılında seçildiği göreve başlamış ve 1963 yılına kadar bu görevine devam etmiştir. Bu görevini devam ettirirken aynı zamanda MTTB’yi temsilen Ankara da devlet ricali ile çeşitli görevlerde bulunmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve Çankaya köşkünde gençlik lideri olarak Türk Gençliğini temsilen çeşitli temaslarda bulunmuştur.

1961 Anayasası’nın halka oylamasından hemen önce dönemin Cumhurbaşkanı olan Orgeneral Cemal Gürsel ile birlikte Rahmi Özkan bir gençlik lideri olarak Türkiye radyolarından, saat 21:50- 22:00 arası yaptığı konuşmasıyla 19 Temmuz 1961 yılında ”anayasaya evet” kampanyasını başlatmıştır.

Rahmi Özkan askerlik görevini 1963 – 1965 yılları arasında yedek subay olarak yapmıştır. Askerlik bittikten sonra 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki derslerine geri dönmüş ve 1969 yılı Şubat ayında bu üniversiteden mezun olmuştur. 1970 yılında kendi yerini açarak İstanbul Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaya başlamıştır. Rahmi Özkan kendisini tamamen ceza davalarına vermiştir. Ceza davaları ile ilgili konularda çalışmış ve avukatlık alanında en üst seviyelerde kendini kanıtlamıştır. Ceza davalarıyla ilgili bu alandaki yaptığı çalışmalar başarılı olmuş ve bu başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettirmiştir.

Rahmi Özkan Televizyon Programları

Avukat Rahmi Özkan ilk olarak Serap Ezgü’nün sunduğu televizyon programında danışman olarak görev yapmıştı. Daha sonra ise Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert adındaki televizyon programında görev yapmaya başlamıştır. Bu programda Psikiyatr Arif Verimli ile birlikte danışman avukat olarak üstün görüşlerini bildirmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*