Rasim Öztekin Kimdir?

Rasim Öztekin Kimdir

Türk tiyatro tarihine büyük katkı sağlayan ve ortaya koyduğu oyunculukta her zaman kendisinden söz ettiren Rasim Öztekin kimdir? Sizlere bu yazımızda usta oyuncunun hayatından ve kariyerinden bahsedeceğiz. Mükemmel duruşu ve sergiledi olağanüstü oyunuyla her seferinde izleyicinin dikkatini çekmeyi başaran bir oyuncudur.

Rasim Öztekin, 14 Ocak 1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, ilk ve orta eğimini burada tamamladıktan sonra İstanbul Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu başarı ile bitirmiştir. Rasim Öztekin nerelidir? Diye soracak olursanız. Usta oyuncunun baba tarafı Makedonya göçmeni olduğu için Rasim Öztekin Makedonyalıdır diyebiliriz. Başarılı oyuncunun dedesinin eski bir Osmanlı subayı olduğu da bu bilgiler arasında yer almaktadır. Gençliğinden itibaren başarılı bir eğitim öğretim hayatı bulunan Öztekin, daha sonra tiyatro alanına yönelerek birçok başarılı oyuna imza atmıştır.

Usta oyuncunun sergilediği muhteşem oyunlarının yanı sıra Rasim Öztekin kaç yaşındadır? Sorusu pek fazla sorulmaktadır. Başarılı tiyatrocu 1959 İstanbul doğumludur. İlk tiyatro serüvenine 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’da başlamıştır.

Oyunculuk Hayatı

Rasim Öztekin, 1980 yılında Ferhan Şensoy’un orta oyuncular topluluğuna katılarak profesyonel tiyatro oyunculuğuna adım atmıştır.  1992 yılında bu topluluğun Şahları da Vururlar oyununda yeteneğini ortaya koymuştur. Daha sonra Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı oyununda da rol almıştır.

İlgi çeken oyunculuğu ile İçinden Tramvay Geçen Şarkı oyununa katılmış, İstanbul’u Satıyorum oyunu ile de Orta oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarına katılan oyunculardan biri haline gelmiştir.  1992 yılında ise televizyon hayatına merhaba diyen yetenekli oyuncu televizyonda çeşitli şov programları yapmıştır. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazmış olduğu ‘’2071’de Türkiye’’ adlı müzikali oynamıştır.

1995’te Orta Oyuncular Tiyatrosu ile Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri projesinde rol almış, Çok Tuhaf Soruşturma ve Fişne Bahçesi gibi prodüksiyonlarda da yer almayı başarmıştır. Bir Günlük Aşk Hikayesi filminde rol alan usta oyuncu daha sonra 72. Koğuş filminde de rol almıştır.

Tiyatro haricinde, sinema ve dizi filmlerinde de rol alan usta oyuncu TRT’ ye program metin yazarlığı yapmış, 1998-2002 yılları arasında Akşam gazetesinde ve 2004 yılında da Star gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2005 yılında Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetinle başrolünü paylaştığı ve Gani Müjde’nin yazdığı ‘’Yıldızların Altında’’ müzikalinde rol almıştır.

2005 Eylül ayında gazeteci olan Esra Kazancıbaşı ile Atina’da dünya evine girmiştir. Rasim Öztekin’in ilk evliliğinde Pelin Öztekin adında bir kızı bulunmaktadır. Başarılı oyuncu 2009 yılında ‘’Boş Gezen ve Kalfası’’ oyununu sergilemiş bu oyunu oynadığı sırada rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştır. 2012 yılında Birol Güven’in yönetmenliğinde yepyeni bir projeye başlayan oyuncu ‘’Seksenler’’ dizisinde Fehmi karakterini canlandırmıştır.

Bu dizide Şoray Uzun, Berat Yenilmez, Suzan Kardeş, Yasemin Conka ve Necmi yapıcı gibi usta oyuncularla birlikte rol almıştır. Daha sonra 2014 yılında Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğini üstlendiği ve Birol Güven’in kaleme aldığı ‘’Mandıra Filozofu’’ adlı filmde Müfit Can Saçıntı ile başrolü paylaşmıştır.

Rasim Öztekin’im Almış Olduğu Ödüller

Birçok başarılı projede imzası bulunan usta oyuncu 1988 yılında en iyi oyuncu ödülü almayı başarmış, daha sonra 1995’de yılın en başarılı oyuncusu ödülünün sahibi olmuştur. 2003’te Afife tiyatro ödülünü almaya hak kazanmış ve 2011 yılında ise Yılın Nasrettin Hocası Ödülüne layık görülmüştür.

12 Mayıs 2016 tarihinde İsmail Dümbüllü’nün kavuğu, Beyoğlu Ses Tiyatro sahnesinde düzenlenen törenle usta oyuncu Ferhan Şensoy’dan Rasim Öztekin’e devredilmiştir.

Rasim Öztekin Ölümü

Başarılı tiyatrocu Rasim Öztekin geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen 8 Mart Pazartesi akşamı hayatını kaybetmiştir. Sanatçının vefatı sonrasında tiyatro dünyası yasa boğuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından sanatçının ölüm haberini duyurarak, ailesine ve sevenlerine de baş sağlığı dilemiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*