Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk siyasetinde büyük değişimler gerçekleştiren ve ilk defa halk oylamasıyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan kimdir ve siyasi kariyeri nasıl ilerlemiştir? Recep Tayyip Erdoğan’ın köklü siyasi kariyeri sırasında yaşadıkları, memleketi, ailesi, eğitimi, yaşı ve hayat hikayesi hakkında aradığınız tüm bilgileri bu yazımız sayesinde bulabilirsiniz.


Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 yılında İstanbul’da hayata gelmiştir. Fakat bu konuda Recep Tayyip Erdoğan nerelidir sorusu için aslen aile tarafından Rizeli olduğu cevabı verilebilir. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale Okulu’ndan, 1973 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Erdoğan, fark dersleri ile Eyüp Lisesi’nden mezun olmuş ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde aldığı eğitim sonrasında 1981 yılında üniversite eğitimini tamamlamıştır. Eğitim hayatı süresince başlayan ve sonrasında gençlik hayatında sürdürdüğü siyasi ve sosyal yaşamı ile birlikte disiplinli bir çalışma yürütmüş ve aynı dönemde 1969-82 yıllar arasında amatör olarak futbolla ilgilenmiştir.

Gençlik döneminde Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında yer alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı ve sonra İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 12 Eylül döneminde özel sektörde müşavirlik ve yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 1983 yılında Refah Partisi’nin kurulması ile birlikte fiili siyasete tekrar başlayan Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı ve sonrasında 1985 yılında ise Refah Partisi İl Başkanı ve MKYK üyesi olmuştur.

Siyasi hayatında hızlı bir şekilde ilerleme göstermesi yanında Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşındadır sorusu için 2018 yılı itibariyle 64 yaşında olduğu bilinmektedir. Hayatının 40 senesinden fazlasını siyasette geçirmiş olan ve hala görevini sürdürmekte olan Recep Tayyip Erdoğan, 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.


Belediye Başkanlığı Ve Büyük Adımlar

Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde İstanbul’un büyük sorunlarının çözülmesi için hava kirliliği, temizlik sorunu, boru hatlarının döşenmesi, su sorunun çözülmesi ve ulaşım gibi birçok konuda büyük projeler gerçekleştirmiştir. 12 Aralık 1997 yılında Siirt’te halka hitap ederken yaptığı bir konuşmada bir şiir kitabından okuduğu örnek ile tepki almış ve daha sonrasında yapılan yargılama ile 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

2001 yılında aktif olarak siyasete atılmak için yeni bir girişim içerisinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan, arkadaşlarıyla birlikte kurmuş olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanı seçilmiş ve bu parti ile birlikte 2002 genel seçimlerine girmiştir. Dönem itibarıyla 550 milletvekilinin 363 adetini alan AK Parti tek başına iktidar olma başarısı sergilemiştir.

Hakkındaki karar nedeniyle 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, daha sonra yasal düzenlemeler ile birlikte 9 Mart 2003’te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katılmış ve 22. dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girmiştir. 15 Mart 2003 tarihinden itibaren 10 Ağustos 2014 tarihine kadar Türkiye devletinin başbakanlık görevini üstlenmiştir. 10 Ağustos 2014 tarihinde ilk defa halk oylaması ile seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı olma şansını kazanmıştır. Bu sayede halk oylamasıyla 12. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilmiştir.


Recep Tayyip Erdoğan’ın Güncel Siyasi Hayatı

Sosyal ve kişisel hayatında örnek bir kişilik oluşturan Erdoğan, Emine Erdoğan ile 1978 yılında evlenmiş bu evlilik sonrasında 4 çocuk sahibi olmuştur. Özel hayatı ve aile hayatı ile birlikte aktif olarak siyaseti yürüten Recep Tayyip Erdoğan, Türk tarihinde ilk defa gerçekleşen anayasa değişikliği ile Partili cumhurbaşkanı olarak 24 Haziran 2018 seçimlerinde Devlet Başkanı olarak seçilmiştir. Günümüzde Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*