Saba Tümer Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Saba Tümer Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Televizyon ekranlarının gülen yüzü olarak nitelendirilen, attığı kahkahalar ile kulakları çınlatan ve en son yazmış olduğu kitapla merak konusu olan Saba Tümer, google arama motorunda son zamanların en çok aranan isimlerinden biri olmuştur. Saba Tümer’e dair merak konusu olan Saba Tümer Kimdir? Sama Tümer Nerelidir? Saba Tümer Kaç Yaşındadır? gibi kimi sorunların cevaplarını bulabileceğiniz aşağıdaki otobiyografik türdeki yazımızla tüm meraklarınızı giderebilirsiniz.


Saba Tümer Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Saba Tümer, 5 Aralık 1970 tarihinde doğmuştur. Doğma büyüme İzmirli olan Saba Tümer’in gençlik yılları İzmir’in Konak ilçesine bağlı olan Alsancak’ta ve sokaklarında geçmiştir. Eğitim hayatına mahallenin ilkokuluna giderek start veren Tümer, lise eğitimine Özel İzmir Fatih Lisesi’nde devam etmiştir. Girdiği sınavlar sonucu bir devlet üniversitesi olan Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesini kazanmıştır. Gazetecilik bölümü mezunudur.

Mezun olduktan kısa bir süre sonra SKY TV’de çalışmaya başlayarak iş hayatına atılmıştır. Okumayı ve yazmayı seven biri olan Saba Tümer SKY TV’de çalıştığı o dönemde, emekli TRT spikeri olan Günay Oğuz’dan diksiyon eğitimi de almıştır. Daha sonrasında, 1991 yılında kurularak yayın hayatına başlamış olan ve İzmir’den yayın yapan bir yerel televizyon kanalı olan EGE TV’de spikerlik görevi yapmıştır. Altı ay kadar burada çalışmıştır. Saba Tümer, 1995 yılında henüz 25 yaşındayken annesini kaybederek büyük bir acıyla sarsılmıştır.

Saba Tümer’in tüm Türkiye tarafından tanınmasına vesile olan ise, dönemin meşhur kanallarından biri olan NTV’de çalışmaya başlaması olmuştur. Burada 1997’de göreve başlayan Saba Tümer dört yılı aşkın bir süre kanalda haber bülteni sunmuştur. Aynı dönemde NSTYLE adlı bir dergide köşe yazarlığı da yapmıştır.

Daha önceden eline geçmiş olan güzel bir kurumda staj yapma fırsatını annesinin isteği üzerine reddeden Saba Tümer, tekrar o kurumda dış haber sorumlusu olarak görev hayatına devam etmiştir. Bu kurum dönemin en meşhur kanalı olan SHOW TV’den başkası değildir.

Sadece haber sunuculuğu yapmayan Saba Tümer’in SHOW TV’den sonraki yeni görev yeri ise SKYTÜRK adlı bir televizyon kanalında program sunuculuğu yapmak olmuştur. Bu görevde göstermiş olduğu başarılar ile dikkatleri üstüne çeken Saba Tümer, internette yapılan bir ankette, kullanıcıların oyları sonucu en iyi haber spikeri unvanını almıştır.


Saba Tümer’in Çalıştığı Alanlar

Çalışma hayatında haber spikerliği, program sunuculuğu, köşe yazarlığı yapmış olan Saba Tümer kadın programları ve Talk Show da sunmuştur. CNN Türk, Haber Türk, SKYTÜRK, Show TV, Star TV, NTV, Kanal D… gibi Türk yayıncılık hayatının en bilindik kanallarında çalışmış ve büyük başarılar elde etmiştir. Saba Tümer en son, Acun Ilıcalı’nın kanalı olan TV8’de “Oyuna Geldik” adlı bir komedi şov programı sunmuştur.

Bir kitabı da buluna Saba Tümer, “21 Günde Mutluluk” adını verdiği ilk kitabını alfa yayıncılığının ortaklığında 2018 yılında çıkartmıştır. Kitabında, mutlu bir yaşam sürüyor olmanın beraberinde daha fazla mutluluk getirmediğine dikkat çeken Saba Tümer, mutluluğun ancak kişinin kendi içerisinde olduğunu anlatır. Saba Tümer mutluluk anahtarının insanın kendisinin elinde olduğunu söyler. İnsanlara şükretmeyi, affetmeyi, mutlu olmayı ve mutlu etmeyi öğütlediği kitabı ile gösterdiği başarısı ile en çok satın alınanlar listesine adını yazdırmıştır.

2018 yılının sonlarında ve 2019 yılının bu başlangıç aylarında bir deterjan markasının reklam yüzü olarak yeniden ekranlarda görmekteyiz kendisini. Saba Tümer’i ekranlar önünde attığı o meşhur kahkahaları ve sempatik tavırlarıyla tanımaktayız. Bilinen kaynaklara göre hiç evlenmemiş olan Saba Tümer’in bir çocuğu da bulunmamaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*