Sahrap Soysal Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sahrap Soysal Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Sahrap Soysal Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Yemek uzmanı ve yazar olan Sahrap Soysal Kimdir? Sahrap Soysal, 10 Kasım 1959 tarihinde Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir. Annesi Hikmet Hanım ve babası da Hasan Ataman’dır. Sahrap Soysal’ın 5 kardeşi bulunmaktadır. Öğrenimini 1983 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Kimyager olarak tamamlamıştır.

Sahrap Soysal okulu bitirir bitirmez, 1983 ve 1998 yılları arasında Ankara’da birçok şirkette yönetici olarak görev yapmıştır. 1999 yılında ikiz çocukları dünyaya geldiği için işi bırakmak zorunda kalmıştır. Sahrap Soysal, yemek yapmaktan büyük keyif duymaktaydı. Bir rastlantı sonrasında da televizyon ekranlarında yemek programı yapmaya başlamıştır.

Sahrap Soysal bu programda yalnızca yemek tarifi değil, bunun yanında yemek kültürünü de anlatarak pratik bilgiler vermekteydi. Yemeklere olan yatkınlığı ve hızı ile oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır. Sahrap Soysal, 2000 ve 2003 yılları arasında Kanal D ekranlarında Mutfakta Keyif isimli programı sunmuştur.

Sahrap Soysal, 2004 yılında “Bir Yemek Masalı” isimli kitabı yazmıştır. Bu kitap ile İsveç’ten Gourmand Dünya’nın En İyi Yemek Kitabı ödülüne layık görülmüştür. 2008 yılında yeniden bir kitap yazan Sahrap Soysal, “Derviş Sofraları” kitabı ile Frankfurt kitap fuarında Best Historical Cuisine ödülünün de sahibi olmuştur.

Sahrap Soysal, televizyon ekranlarında programlarını yine sürdürmektedir. Aynı zamanda Milliyet, Hürriyet ve Posta gazetelerinde ve “Seninle” isimli dergide yemek konusu üzerine yayın danışmanlığı ve editörlük görevini yapmaktadır. Kanal D ekranlarında da hafta içi her gün Lezzetli Mutfaklar isimli programı sunmuştur.

Son olarak Sahrap Soysal aynı zamanda Aydın Doğan’ın ablasıdır. Hikmet Ataman’ın kızı olan Sahrap Soysal, Dr. Nuri Soysal ile evlidir. Bu evlilikten üç çocukları bulunmaktadır.

Sahrap Soysal’ın Kitapları

 • 2003 – Bir Yemek Masalı
  2005 – Anne Ben Acıktım
  2006 – Sevgilim Akşama Ne Pişirdin?
  2007 – Derviş Sofraları
  2007 – A Cookery Tale
  2011 – Her Eve Lazım Salata ve Mezeler
  2012 – Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*