Sanata Adanmış Bir Hayat: Zafer Ergin

Sanata Adanmış Bir Hayat Zafer Ergin

Tiyatro sahnelerinden televizyon ekranlarına kadar çok sayıda projede yer alan Zafer Ergin kimdir ve kariyerinde neler yapmıştır? Zafer Ergin’in hayatı, yer aldığı projeler, yaşı, eğitimi ve merak edilen pek çok yönünü bu yazımızda bulabilirsiniz.

30 Ağustos 1942 tarihinde Ankara dünyaya gelmiştir. Zafer Ergin nerelidir sorusunun yanıtı ise Ankaralıdır. Memleketinde doğup büyümüştür.  Merak edilen sorulardan biri olan Zafer Ergin kaç yaşındadır sorusu da yanıtını bulmaktadır. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Sanat Tarihi bölümünü okumuştur. Henüz 19 yaşında iken Ankara’nın köklü tiyatrolarından biri olan Ankara Deneme Sahnesi’nde ilk rollerini canlandırmaya başlamıştır ve ilk sahne tozunu burada yutmuştur.  Buradan da Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçmiştir. Bu dönemde usta isimler ile de çalışma fırsatı elde etmiştir. Yirmi iki yıl boyunca görev yapmıştır.

1983 yılında gelindiğinde Zafer Ergin 41 yaşında iken İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev almaya başlamıştır. Başarılı oyunculuğu ve yeteneği ile her zaman dikkat çeken oyuncu 1998 yılından itibaren iki yıl boyunca tiyatroda sanat yönetmenliği de yapmıştır. Tam 44 yılını adadığı devlet tiyatrolarından 2005 yılında ayrılmıştır. Tiyatro hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışı olmak üzere turnelere de katılmıştır.

Üç Çuval Yılan, Deli İbrahim, Bağdat Hatun başta olmak üzere Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve Yer Demir gök Bakır, Bankta İki Kişi başta olmak üzere İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çok sayında oyunda yer almıştır.

Sonrasında ise Ergin Devlet Tiyatrosu ile de üzere yaklaşık olarak elli beşten fazla oyunda çeşitli karakterleri canlandırmıştır. Ancak Devlet Tiyatrosu ile olan bağı hiç kopmamıştı. Zaman zaman İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde oynanan müzikaller de rol almıştır.

O dönemlerde radyo oyunları çok popülerdir. Binlerce kişi radyonun başında bu oyunları dinlerdi. Zafer Ergin aynı zamanda çok sayıda radyo oyununda da yer alan bir oyuncudur. Çok yönlü bir oyuncudur.

Pek çok kişi tarafından bir yönü de bulunmaktadır. Öğretim Görevlisi olarak çeşitli üniversitelerde dersler vererek geleceğin oyuncularına yön vermiştir. Yer aldığı projeler nedeni ile sadece yedi yıl boyunca yapabilmiştir.

Televizyon Kariyeri Nasıl Başlamıştır?

70’li yıllarda televizyonda yayınlanan hem dizi hem de filmlerde seslendirme sanatçısı olmuştur. Başlıca seslendirdiği oyuncuların başında Cüneyt Arkın ve Tarık Akan gelmektedir. Yaklaşık olarak 10 yıl boyunca seslendirme yapmıştır.

Tiyatro oyunları, seslendirme ve yönetmenliğin yanında 2003 yılında hayat verdiği Mehmet Karahanlı karakteri ile bütün dikkatleri üzerine çekmiştir. Kariyerinde adeta zirveye ulaşmıştır. Seslendirme sanatçılığına devam etmektedir. Beyazperdeye yalnızca sesi ile değil oyunculuğu ile de damga vurmuştur. İlk defa 1971 yılında bir sinema filminde yer almıştır. 2009 ile 2011 yılları arasında da 4 filmde yer almıştır.

Herkes onu Türk dizi tarihinin şüphesiz en uzun süren projelerinden biri olan Arka Sokaklar dizisi ile tanımıştır. 2006 yılından itibaren canlandırdığı Amir Rıza Soylu karakteri ile kariyerine devam etmektedir.

Zafer Ergin’in Hayatı ve Evlilikleri

Zafer Ergin, oyunculuğunun yanında bir baba ve dededir. 1975 yılında iken kendisi gibi oyuncu olan Melek Baykal ile evlenmiştir. Ancak bu evlilik sadece dört yıl sürmüştür. 1987 yılında ise Binnaz Ergin ile dünya evine girmiştir. 2020 yılı itibari ile 33 yıldır evli olan çiftin Esra adında bir kızları vardır. Esra Ergin evlidir ve Eren adında bir oğlu vardır.  Ailesi ve yakınları ile zaman geçirebilmek için Ankara’ya gelmektedir.

Rıza Soylu karakterini canlandırmaya devam eden oyuncu ekranın aktif isimlerinden biridir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*