Sedat Peker Kimdir?

Sedat Peker Kimdir

Günümüzde pek çok farklı platformda ismi geçen ve yerel basında da bir hayli yankı bulan Sedat Peker, 26 Haziran 1971 günü Sakarya ilinde doğdu. Rizeli bir ailede büyümüş olan Peker, Sakarya doğumlu olup uzun bir süre de Almanya’da yaşamını sürdürmüştür. 1990 yılında Bülent Kılıç ile kurmuş olduğu bir araç firmasının servisinde meydana gelen bir dolandırma olayından ve daha sonraki süreçte yasadışı örgüt kurmaktan da pek çok farklı suçlara karışmıştır. 1997 yılında Abdullah Topçu isimli bir kaçakçıyı öldürme suçu sebebiyle mahkemeye çıkan Sedat Peker’in iki elemanı söz konusu aynı davadan müebbet hapse mahkum edilmiştir.

Zorla alıkoyma, tehdit ile tahsilat yapma, adam öldürmeye azmettirme ve buna benzer pek çok farklı suçtan 7 ay boyunca aranan Sedat Peker, 19 Ağustos 1998 günü teslim olacağını bildirerek Türkiye sınırları içerisine dönmüştür. 1998 yılının eylül ayında Sedat Peker ve adamları için 7,5 yıla kadar hapis istemi ile dava açılmıştır. Peker, diğer 12 sanıkla birlikte çete kurma suçu sebebiyle yargılanmış olduğu davada 24 Mayıs 1999 günü tahliye edilmiştir. 8 ay 29 gün gibi bir süre cezaevinde kalan Sedat Peker, 12 Mart 2005 gününde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kelebek Operasyonu sürecinde tutuklanmıştır. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi bünyesinde görülen davada 31 Ocak 2007 günü 14 yıl 5 ay ve 10 gün hapis cezasına da çarptırılmıştır.

Çalkantılı Bir Yaşam Hikayesi

‘‘Sedat Peker kimdir?’’ diye soranlar için Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar ile Ergenekon Davası sürecinde 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Peker, 10 Mart 2014 tarihinde mevzuat gereği tahliye edilmiştir. Pek çok çeşitli vakıflar için yapmış olduğu yardımlardan ötürü 9 Mart 2015’te En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü de almış olan Sedat Peker, 4 Nisan 2015 tarihinde de Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği İzmir şube açılışına da onursal başkan olarak katılım göstermiştir. Suriye Türkmenleri ve Türkmen Dağı Tugayları yapmış olduğu çeşitli yardımlarla da gündeme gelen Peker, 2008 yılında Özge Yılmaz ile dünya evine girmiştir. Dört çocuğu olan Sedat Peker, son günlerde özellikle çeşitli platformlardan yapmış olduğu pek çok farklı bildiriyle de gündeme oturmuştur.

Ülke Gündemini Derinden Etkileyen Bir Hayat Süreci

‘‘Sedat Peker nerelidir?’’ diye merak edenler için Rize kökenli bir ailenin çocuğu olarak bilinmekte olan Sedat Peker, oldukça çalkantılı bir hayat sürecine de sahiptir. ‘‘Sedat Peker kaç yaşındadır?’’ diye soranlar için 26 Haziran 1971 doğumlu olduğu bilinen Peker, 2015-2016 Şırnak çatışmalarında yaşanan çeşitli olaylar sebebiyle de pek çok farklı olayda adı geçmiştir. Bu süreç içerisinde 10 Ocak 2016 tarihinde yayınlanmış olan Barış İçin Akademisyenler Bildirisi Sedat Peker için yayınlanmıştır. Kendisini de karşı bir bildiri yayınlayan Peker, söz konusu bu bildirisinde oldukça tehdit içerikli ve nefret diline sahip bir üslubu benimsemiştir.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin savcılığa suç duyurusunda bulunması ve çeşitli siyasi partiler ve gazetecilerin de ciddi tepki göstermesi sonucu Sedat Peker’e suç duyurusunda bulunulmuştur. Devam eden bu süreç sonucunda kendisine soruşturma açılan Sedat Peker, günümüzde hala pek çok farklı suçlamaların odak noktası konumunda yer almaktadır. Günümüzde Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’de yaşamını sürdürmekte olan Peker, özellikle YouTube platformu üzerinden yayınlamış olduğu çeşitli videolarla da gündemdeki yerini korumaktadır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*