Sempatik Oyuncu Burcu Biricik Kimdir?

Sempatik Oyuncu Burcu Biricik Kimdir?

Sempatik Oyuncu Burcu Biricik Kimdir?

Antalya Elmalı’da 4 Mayıs 1989 yılında dünyaya gelen Burcu Biricik annesi ve babası çok küçükken ayrılmış ve Burcu Biricik ile abisini anneannesi ve anneleri büyütmüştür. Biricik 1.70 metre boyunda, 53 kilo ve Boğa burcudur. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Henüz lisede oynarken katıldığı bir tiyatro festivalinde ödül aldıktan sonra oyunculukta kendini geliştirmeye karar vermiştir.

Üniversite yıllarında Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk eğitimleri alarak stajyer kadrosunda çalışmaya başlamıştır. İkinin Biri, Yaşlı Hanımın Ziyareti, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Yedi Kocalı Hürmüz gibi çeşitli tiyatro oyunlarında ve kısa filmlerde rol almıştır.

2006 yılında 17 yaşındayken Antalya’da düzenlenen Miss Mediterranean güzellik yarışmasına katılmış ve “Akdeniz Kraliçesi” seçilmiştir.

2007 yılında televizyondaki ilk rolünü Show TV’de yayınlanan Maçolar adlı dizide yan rol olarak almıştır. Sonrasında Toprağın Günlüğü kısa filmini çekmiştir. 2011 yılında Kanal D’de yayınlanmış olan Artiz Mektebi adlı yarışmada Alican Aytekin ile birlikte birinciliği elde etmiştir. Aynı yıl Zen Profilo adlı markanın reklamında oynadı. Yine 2011 yılında Star TV’de yayınlanan bir çok ünlünün de rol aldığı Muhteşem Yüzyıl adlı dizede yer almıştır. 2012 yılında Usta Kemal ve Düşman Kardeşler adlı dizilerde rol aldı. Yine aynı yıl Biskrem reklamında oynadı. 2013 yılında ise asıl parlayarak bir anda ünü yakaladığı Beni Böyle Sev adlı dizide Seda karakterine can vermiştir. Yine aynı yıl n11.com, Molped ve Tudors’un reklam yüzü olmuştur.

2014 yılında Kanal D’de yayınlanan ‘Şeref Meselesi’ adlı dizide Kübra karakterine can verdi. Bu dizide başrol oynamadı, fakat başrol oyuncuları kadar sevilip benimsendi. 2016 yılında ise başrol oyunculuğunu yine Kanal D’de yayınlanan Hayat Şarkısı adlı dizide başrol aldığında popülerliği daha da artmıştır.

27 yaşındaki güzel oyuncu, Hülya karakteri ile kafamızda çizdiğimiz kötü kadın tiplemesini tamamen farklı bir boyut getirdi.

Oyunculuğun yanı sıra 2016 yılında Çok Uzak Fazla Yakın filminin yönetmenliğini yapan Burcu Biricik, 2015 yılında nişanlandığı reklamcı Emre Yetkin ile 30 Temmuz 2016 tarihinde evlenmiştir.

Son olarak Star Tv’de yayınlanan Kuzgun adlı dizide Dila karakterine hayat vermiştir. En son ‘Hep Benimle’ sloganıyla hazırlanan yeni reklam filminde Penti, yeni koleksiyonundan öne çıkan ürünlerini Burcu Biricik ile lanse etmiştir.

Burcu Biricik; Kırmızı Oda isimli dizideki rolü ile de hayranlarını oldukça sevindirmişti. Şimdilerde ise güzel oyuncu Kanal D ekranlarında yayınlanan Camdaki Kız isimli dizide Nalan karakterine can vermektedir.

Burcu Biricik’in rol aldığı filmler:

 • 2019 – Çiçero (Ajan) -Sinema Filmi
 • 2018 – Her Şey Seninle Güzel (Deniz) -Sinema Filmi
 • 2016 – Çok Uzak Fazla Yakın (Aslı) -Sinema Filmi
 • 2014 – Bana Masal Anlatma (Ezgi) -Sinema Filmi
 • 2013 – Kedi Özledi (Lale) -Sinema Filmi
 • 2013 – İnanç Odası (Kurban) -Sinema Filmi

Burcu Biricik’in rol aldığı diziler:

 • 2019 – Kuzgun (Dila) -TV Dizisi
 • 2018 – 8. Gün (Bahar) -TV Dizisi
 • 2016 – Hayat Şarkısı (Hülya) -TV Dizisi
  2014 – Şeref Meselesi (Kübra Güngör) -TV Dizisi
  2014 – Ulan İstanbul (Kübra) -TV Dizisi
 • 2013 – Beni Böyle Sev (Seda) -TV Dizisi
  2012 – Düşman Kardeşler (Derya) -TV Dizisi
  2012 – Ustura Kemal -TV Dizisi
  2011 – Muhteşem Yüzyıl (Cariye) -TV Dizisi
  2007 – Maçolar -TV Dizisi

ÖDÜLLERİ

 • 2017 – 5.Bilkent Tv Ödülleri- En İyi Kadın Drama Oyuncusu (Hayat Şarkısı)
 • 2017 – 3.Elele Avon Kadın Ödülleri- Yılın Oyuncusu (Hayat Şarkısı)
 • 2017 – 12.İTÜ Makinistanbul Medya, Sanat ve Spor Ödülleri- Yılın Kadın Dizi Oyuncusu (Hayat Şarkısı)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*