Şevket Çoruh Kimdir?

Şevket Çoruh Kimdir

Televizyon, sinema ve tiyatro sahnelerinde birçok rol üstlenen ünlü aktörlerden birisi olan Şevket Çoruh hakkında detaylı bilgi almak ve hayatını öğrenmek isteyen kişiler doğumundan itibaren süreci incelemelidirler. Bu sürece Şevket Çoruh kimdir? Sorusu sorularak başlanmalıdır. Şevket Çoruh hakkında ilk bahsedilecek olan konu nereli olduğudur. Şevket Çoruh nerelidir? Sorusunun cevabı da ailevi bilgilerinden geçmektedir.

Babası olan Selami Bey, Üsküdar – Kadıköy hattında dolmuş şoförü olarak işini icra etmiştir. Bu süreçte Şevket Çoruh 14 yaşı ile 24 yaşı arasında İstanbul ilinin Maltepe semtinde ikamet etmiştir. Ancak memleketi olarak aslen Artvin kökenli bir oyuncudur. Ailesi 1877 – 1878 Osmanlı ile Rusya arasında geçen Osmanlı – Rus Savaşının ardından Ardanuç’un Anaçlı köyünden İstanbul’a göç etmiştir. İstanbul şehrine geldiğinde ise 1973 yılında istimlak edilerek Ömerli barajına dönüştürülen alandaki Muratlı köyüne yerleşmiştir.

Ailenin tek çocuğu olması nedeni ile çok özen gösterilen bir çocuktur. Babası şoförlük yaparken, annesi terzilik yaparak geçimlerini sürdürmüşlerdir. İstanbul’a göç etmeleri ardından eğitimine burada devam etmiş, ilk ve orta öğrenimini Üsküdar’da Taşmektep İlkokulu’nda, lise eğitim sürecini ise Kartal Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Sanatsal alanda ilgi düzeyi yüksek olan Şevket Çoruh, lise eğitimi sonrası Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi almıştır. Bu eğitim sonrasında da yavaş yavaş sanatsal yönü ve aktörlük kişiliği gelişmeye başlamıştır.

Şevket Çoruh hakkında merak edilen diğer bir konu ise yaşı ve aktörlük kariyerine atıldığı süreçtir. Hayran kitlesi ve detaylı bilgi öğrenmek isteyen birçok kişi tarafından sorulan sorularına başında Şevket Çoruh kaç yaşındadır? Sorusu gelmektedir. Şevket Çoruh, 30 Haziran 1973 yılında İstanbul ilinde dünyaya gözlerini açmıştır. 1993 – 2004 yılları arasında yaşamış olduğu evlilik sürecinde de Günay Karacaoğlu ile evlenmiş, bu evlilikten Gülenay Çoruh adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Sonrasında da 2007 – 2008 yıllarında Türk şarkıcı olan Pamela Spence ile kısa bir birliktelik yaşamıştır. Aşk hayatında işleri yolunda pek gitmese de oyunculuk kariyerinde almış olduğu eğitiminde katkıları ile hızlı bir yükseliş, başarı göstermiştir.

Şevket Çoruh ve Sanatsal Kariyeri

1989 yılından buyana birçok farklı oyunda yer almıştır. Çeşitli tiyatro rolleri ile ilerletmiş olduğu kariyerini bir internet firmasının reklamındaki ‘’Kokoreççi’’ tiplemesi ile duyurmuştur. Birçok dizi ve filmde rol üstlense de en çok tanınmış olduğu karakter 2006 yılından günümüze kadar rol aldığı Arka Sokaklar dizisindeki Mesut rolüdür. Artvinli oyuncunun rol aldığı birçok dizi film beğenilerek izlenen çekimlerdir.

Sinema filmleri kategorisinde; 2003 yılında Sudi karakteri ile İnşaat filminde, 2004 yılında Recep rolü ile Anlat İstanbul filminde, 2004 yılında Hasan rolü ile Eğreti Gelin filminde, 2008 senesinde de Usta filminde rol almıştır.

Dizi Film kategorisinde; en çok tanınan rol olarak Mesut rolü ile 2006 yılından buyana Arka Sokaklar dizisinde, 2005 yılında çekilen Savcının Karısı dizisinde de Ünal rolü ile rol almıştır. Bunun dışında da birçok film, dizi ve tiyatrolarda rol almıştır.

Günümüzde Şevket Çoruh

Şuanda hala aktif bir şekilde Arka Sokaklar dizisinde rolüne devam eden Şevket Çoruh, 2018 yılında da aşk hayatına yeni bir soluk katarak Özge Tuna ile evlenmiş, bu evliliğinden de bir kız çocuğu sahibi olarak ikinci kez babalık duygusunu tatmıştır.

Ayrıca 2017 yılında tüm maddi birikimi olan 7 klasik araba, 3 ev ve 7 milyon TL kredi çekerek İstanbul Kadıköy’de yer alan Baba Sahne adını verdiği tiyatroyu açmıştır. Tiyatro açılışında da Müjdat Gezen ’de bulunan İsmail Dümbüllü’ nün fesini Şevket’e devretmiştir. Şuanda da aktif bir şekilde aktörlüğüne devam etmektedir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*