Sezen Cumhur Önal Kimdir?

Sezen Cumhur Önal Kimdir

Türkiye’de bazı isimler televizyonlarda çok az görülse de sanatçı yönleriyle köklü bir geçmişe sahiptirler. Çoğu kişin onların ismini bilmese de eserlerine aşinadır. Bu isimlerden birisi de Sezen Cumhur Önal’dır. Peki Sezen Cumhur Önal kimdir?

Şarkı sözü yazarı, radyo ve televizyon programcısı, sunucusu olan Önal için Sezen Cumhur Önal kaç yaşındadır diye merak edenler olabilir. Önal, 29 Ekim 1938 tarihinde dünyaya gelmiştir. Sezen Cumhur Önal nerelidir diyenler için Antalya’nın Akseki ilçesinde doğmuştur. Dolayısıyla Antalyalı olduğunu söyleyebiliriz.

Sezen Cumhur Önal, Fahrettin ve Nihal Önal çiftinin ikinci çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi İstanbul’un Maçka semtinde Maçka Palas apartmanında oturmuşlardır. Babası kaymakamlık, valilik ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunmuş bir bürokrattır. Ünlü senarist Safa Önal da Sezen Cumhur Önal’ın ağabeyidir.

Sezen Cumhur Önal’ın Müzik ve Sunuculuk Kariyeri

Sezen Cumhur Önal 1958 yılında, henüz 20 yaşındayken gazeteciliğe başlamış, Tercüman Gazetesinin Beyoğlu muhabiri olarak çalışmıştır. 1960 yılında İstanbul İl Radyosu bünyesinde Plaklar Arasında adlı programı sunmaya başlamış, bu sayede radyo yayıncılığına adım atmıştır.

Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu 1960’lı yıllarda yabancı şarkılara Türkçe sözler yazmaya başlamışlar, o dönemde aranjman veya Türkçe sözlü hafif müzik olarak adlandırılan Türk Pop Müziğinin öncü isimleri olmuşlardır. Fecri Ebcioğlu Fransız şarkıcı Salvatore Adamo’ya Her Yerde Kar Var şarkısını Türkçe okutmuş, bu da yabancı şarkılara Türkçe sözler yazma modasını başlatmıştır. Devamında aynı alanda Sezen Cumhur Önal çalışmalar yapmış, Sacha Distel, John Holiday, Mina gibi Avrupa’da müzik dünyasının ünlü isimlerinin şarkılarına sözler yazmıştır.

Sezen Cumhur Önal; 1960’lı ve 1970’li yıllarda pek çok Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca şarkıyı Türkçeleştirmiştir. Türk müziğinde dönemin en çok dinlenen isimlerinden pek çoğuna da şarkı sözleri yazmıştır. Bu isimler arasında Özdemir Erdoğan, Tanju Okan, Ertan Anapa, Selçuk Ural, Kamuran Akkor, Mehmet Taneri, Yavuz Özışık, Füsun Önal, Lale Belkıs, Serpil Örümcer, Berkant Akgürgen gibi isimler bulunmaktadır.

Sezen Cumhur Önal 1985 yılından itibaren TRT’nin efsanevi programlarından birisi olan Müzik Yelpazesi’ni hazırlayıp sunmaya başlamış, bu programda daha çok geçmişin beğenilen şarkılarına yer vermiştir. Programlarını sunarken renkli bir dil ve üslup geliştirmiş olan Sezen Cumhur Önal, takdim ettiği şarkıcılar için “kadife sesli”, “çikolata renkli” gibi benzetmeler kullanmış, dinleyicilerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiştir. Art arda romantik kelimeler sıralamış, dinleyicilerin bir kısmı kullanılan kelimelerin anlamlarını anlamasa da kulaklarında hoş bir name olarak kalmıştır.

Sezen Cumhur Önal’ın Aldığı Ödüller

Sezen Cumhur Önal, 900’den fazla şarkı sözü yazmıştır. Türk Pop müziğine yaptığı katkılardan dolayı kendisine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. 2005 yılında Fransa, 2006 yılında İtalya hükümetlerince Sanat Şövalyesi Madalyası ödülü verilmiştir.

Sezen Cumhur Önal ekranlarda ve sunumlarında Türkçeyi güzel kullanması ile de dikkat çekmiştir. Türk Dil Kurumu Onur Ödülü verilmiş, övgüyle söz edilmiştir.

Sezen Cumhur Önal Johny Hallyday’in Anneau d’Or ve Ne Joues Pas Ce Jeu La adlı iki şarkısı için Türkçe sözler yazmış ve Hallyday tarafından bu şarkılar Altın Yüzük ve Yeşil Gözleri İçin adlarıyla Türkçe şekliyle plağa okunmuştur. Az basılan ve koleksiyonluk kabul edilen 45’lik plak, 2003 yılında Fransa’daki bir açık arttırmada 15 bin Euro’ya alıcı bulmuştur.

Pek çok filmin müziğini de yapmış olan Sezen Cumhur Önal, 2002 yılında Çocuklar Duymasın adlı TV dizisinde bir bölüme konuk oyuncu olarak katılmıştır. 2011 yılında ise Yahşi Cazibe adlı TV dizisinde yine bir bölümünde konuk oyuncu olmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*