Simay Bülbül Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Simay Bülbül Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Simay Bülbül denince akla ilk gelen deri kelimesidir. Peki Simay Bülbül kimdir? Simay Bülbül 21 Eylül 1978 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimi için 9 Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü’ne giriş yapmıştır. Ancak eğitimini yarıda bırakmış ve İngiltere’de tamamlamıştır. İngiltere’de bar, kafe, kebapçılarda çalışmıştır. Ve bebek bakıcılığı gibi işlerde çalışmıştır.

Simay Bülbül, İngiltere’de çalışırken aynı zamanda Bournemouth Arts Institute’de moda tasarım üzerine okulunu bitirmiştir. Yaklaşık 3 yıl kadar İngiltere’de kaldıktan sonra Hollanda’ya gitmiştir. Simay Bülbül 1999 yılından itibaren saçlarını rasta modeli yapmıştır. 2000 ve 2001 yıllarında Hollanda’da Oscar ve Süleyman isimli tasarımcıların asistanlıklarını yapmıştır.

Okulunu tamamlayan Simay Bülbül, deri ve tekstil sektöründe birçok yerde çalışmıştır. Türkiye’ye geri dönüş yaptıktan sonra bir dönem İzmir’de çalışmıştır. Simay Bülbül, 2001 yılından beri marka ve tasarım danışmanlığı yapmaktadır. 2007 yılında da kendi markasını kurmuştur. Sosyal sorumluluk projelerinde de görev almaktadır. Hatta Kırmızı Çocuklar Derneği’nin kurucusudur.

Simay Bülbül, 2003 yılında “5. Deri Designer” isimli yarışmada Türkiye birinciliği başarısını elde etmiştir. Böylece deri sektörüne de adımını atmış olmuştur. 2003 yılındaki bu atılımından sonra İzmir’den İstanbul’a taşınan Simay Bülbül, 2005 yılına kadar iyi firmalarda tasarımcı ve danışman olarak çalışmıştır.

Simay Bülbül, 2005 yılında çalışmakta olduğu firmadan, kendi markasını kurmak için ayrılmıştır. Bir ortağı ile birlikte kapalı çarşıda bir atölye kurmuştur. Ardından farklı bir isim altında yeni bir marka çıkarmıştır. Yaklaşık 1 sene sonra da ortaklıktan ayrılarak kendi adına bir marka kurmuştur. Amalı Mescit’te 60 metrekarelik bir atölyede çalışmaya başlamıştır. Ardından Galata Moda Festivallerine katılmıştır. Boyner’in tasarımcı corner adı altında projelere dahil olmuştur. Ardından oldukça tanınmaya başlamış ve siparişler almaya başlamıştır.

Simay Bülbül, birçok sanat grubuna da üyedir. 2000 yılından bu yana birçok sanat etkinliğinde ve projede görev almıştır. 2005 yılından beri de kendi yarattığı Simay markası ile deri tekstilinde kişisel koleksiyonları bulunmaktadır. Farklılığı yakalayan deri ve tekstil ürünleri ile şık tasarımlara imza atmıştır. 2009 yılında Galata’da 250 metrekarelik bir dükkan açmıştır. 2009 yılında Simay Bülbül, kendi mağazasını Galata’da “Ileather Design Butik” adı altında gerçekleştirmiştir.

Simay Bülbül, 2009 ve 2012 yılları arasında tasarımcı olan Umut Eker ile birlikte olmuştur. Simay Bülbül, aynı zamanda Moda Tasarımcıları Derneği Yönetim Kurulu’nda asil üyedir. 2012 yılında da Moda Tasarımcıları Derneği Başkan Yardımcısı olmuştur. Moda Hazır Giyim Federasyonu’nda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Simay Bülbül, 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti isimli projede Türkiye’yi temsil edecek olan tasarımcı olarak seçilmiştir. 2010 yılında Almanya’da bir defile yapmıştır. 2011 yılında da Saraybosna’da bir defile gerçekleştirmiştir. 2012 yılında Simay Bülbül, Expo fuarında yine Türkiye’yi temsil edecek olan tasarımcı olarak seçilmiştir. Ve Kore’de son koleksiyonunun defilesi gerçekleştirmiştir.

Son olarak Simay Bülbül, 2011 yılında mimar olan Serhan Sarpınar ile dünya evine girmiştir. Eşi ile birlikte mağaralardan oluşan bir oteli satın almışlardır. Ayrıca Kapadokya’da bir kültür ve sanat merkezi kurmuşlardır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir