Simge Sağın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Simge Sağın Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Simge Sağın kaç yaşındadır 8 Ağustos 1981 doğumlu Türk şarkıcıdır. İstanbul, Şişli doğumludur. 1,58 m boyundaki şarkıcı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 2010’ların başında Türk pop müziğinde yer almaya başlasa da dikkat çekmeyi 2015 yılında çıkardığı “Miş Miş” şarkısıyla gerçekleştirdi.


Simge Sağın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Müzisyen bir babası olduğu için müzikle büyüdü. Küçük yaşlarda beste yapmaya ve gitar çalmaya başladı. Sonrasında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde eğitim aldı. Öğrenciliği sürecinde de müzik camiasında çalıştı. Zeynep Dizdar orkestrasında ilk profesyonel deneyimini yaşayan Simge sonralarda Yaşar Günaçgün’ün 2, Sertar Ortaç’ın 2 ve Gülşen’nin 4 yıl vokalistliğini yapmıştır. 2007 yılında ise “Annem” dizisi için Kıraç ile düet  yaptı. Pek çok jenerik ve dizi müziği çalışması seslendirmiştir. 2011 yılında Erdem Kınay prodüktörlüğünde ilk albümü olan “Yeni Çıktı” adlı albümü yayınladı. 2014’te Bip Bip, 2015’te Miş Miş, 2018’de Ben Bazen albümleriyle dinleyicisiyle buluştu. İki Altın Kelebek Ödülü ve iki Radyo Boğaziçi Müzik ödülü gibi birçok ödüle sahiptir.


Simge Sağın Biyografisi

Simge Sağın nerelidir? Simge Sağın 1981 yılında Şişli’de dünyaya geldi. Arnavut bir anne ve Amasyalı babanın ikinci çocuğudur. Lise eğitiminden sonra müzik eğitimi almak istedi. Alaeddin Yavaşca, Selahattin İçli gibi önemli isimlerden eğitim aldı. Konvervatuvardaki ilk yılında Zeynep Dizdar’a geri vokallik yaptı. Daha sonra Gülşen, Yaşar, Serdar Ortaç gibi isimlerin vokalistliğini yaptı. Geri vokallik yaptığı dönemlerde çeşitli mekanlarda sahne almaya başladı. Annem ve Son Bahar dizilerinin müzikleri seslendirdi. Süper FM’in jenerik müziğini de seslendiren Simge Sağın Gülşen’in Ama Bir Farkla ve Demet Akalın’ın Zirve albümleri gibi çeşitli albümlerde vokallik yaptı.

Serdar Ortaç’ın vokalistliğini yaparken Erdem Kınay’ın albüm teklifini değerlendirdi ve Kınay’ın prodüktörlüğünde şarkılar hazırladı. 1 yılda hazırladıkları albümünü 2011 Mart ayında yayımladı. Ödeme Vakti çıkış şarkısı oldu. İlk klibini de bu şarkıya çekti. Ancak şarkılar istenen başarıyı yakalayamadı. İzmir, Eskişehir gibi yerlerdeki bazı mekanlarda sezonluk anlaşmalar yaparak her hafta sahne aldı. Daha sonra Doğan Music Company ile anlaştı ve Bip Bip adlı single şarkısını 2014’te çıkardı. Bu şarkıyla tanınır olmaya başladı. Asıl tanınması ise Miş Miş şarkısıyla gerçekleşti. Sezen Aksu’dan etkilendiğini belirten şarkıcı yeni şarkılar çıkarmaya devam ediyor.


Simge Sağın Hakkında

Simge Sağın kimdir şarkıcı olan Simge Riff Kohen’in “Dans mon quartier” şarkısının cover versiyonunu yaparak 2015 Haziran’da Miş Miş olarak yayımladı. Bu şarkıyla büyük başarı elde etti. Miş miş şarkısıyla Simge ülkede tanınırlığını oldukça arttırdı. Şarkı yıl boyunca sık sık konser vermesini sağladı. Telifmetre verilerine göre yılın ikinci yarısında televizyon ve radyolarda en çok çalınan şarkı oldu. Altın Objektif Ödülleri ve daha birçok ödül töreninde En İyi Şarkı ödülünü kazandı.

Miş Miş şarkısıyla Altın Kelebek’te de En İyi Çıkış Yapan Solist kategorisine ödül kazanan Simge Sağın’a Doğan Music Company 2015 yılında dijital ortamda en çok dinlenen şarkılardan olması sebebiyle altın plak verdi. Ses Eğitimi Bölümü eğitimi alan şarkıcı 2010’ların başından itibaren popüler müziğin içindedir. Miş Miş şarkısıyla asıl çıkışını yakalayan Simge 2016’da çıkardığı Yankı şarkısıyla da büyük beğeni topladı. Yankı’yı Sezen Aksu, Ersay Üner ve Deniz Erten ile beraber hazırladı. Misafir, Üzülmedin mi? Ben Bazen gibi şarkılar çıkaran Simge Sağın adından söz ettirmeye devam ediyor. Çıkardığı Öpücem şarkısıyla büyük beğeni toplayan şarkıcı son albümü ile müzik eleştirmenlerinden övgü topladı.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*