Sinan Engin Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Beşiktaş futbol takımı ile olan ilişkisi ve Türk televizyonlarında spor yorumcusu olarak bilinen Sinan Engin kimdir ve kariyeri nasıl şekillenmiştir? Türkiye’nin ünlü isimlerinden biri olarak tanınan Sinan Engin nerelidir ve kaç yaşındadır? Evli midir ve futbol hayatında hangi başarıları bulunmaktadır gibi bütün soruların cevabını bu yazımız sayesinde bulabilirsiniz.


Sinan Engin Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Uzun yıllar boyunca Beşiktaş Futbol Kulübü’nün yönetim noktasında tanınan ve kulüp ile ilgili önemli görevlerde yer alan Sinan Engin, 1964 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Aslen Trabzonlu olmasına rağmen hayatının büyük bir bölümü İstanbul’da geçen Sinan Engin, günümüzde televizyonlarda futbol yorumcusu olarak tanınmaktadır. 1974 yılında henüz 10 yaşındayken başladığı futbol kariyeri Beşiktaş’ın altyapısında şekillenmeye başlarken, 1981 yılında Beşiktaş A takımına yükselmeyi başarmıştır. Bir dönem Kuşadasıspor’da kiralık olarak futbol hayatına devam etmiş ve daha sonrasında Adana Demirspor, Ankaragücü ve Sarıyer takımlarında oynayarak kariyerini tamamlamıştır.

Sinan Engin futbol oyunculuğu kariyerini 1994 yılında tamamladıktan sonra teknik direktör olarak futbol hayatını sürdürmüştür. Kariyeri boyunca sol açık olarak görev alan Engin, teknik direktörlük kariyeri sırasında 1998-99 sezonunda Kuşadasıspor, 1999-2000 sezonunda Boluspor ve 2000 yılında Ankara spor ile 2001-2004 yılları arasında ise Beşiktaş takımında görev almıştır. Çocukluğundan bu yana yoğun bir ilgi olan Beşiktaş, kendisi için bir önem arz etmiş ve daha sonraki yıllarda oğlunun da Beşiktaş’ta yer alması için girişimlerde bulunmuştur.


Sinan Engin’in Televizyon Ve Yöneticilik Kariyeri

Uzun yıllar boyunca futbolla ilgilendikten sonra futbol antrenörlüğü, yöneticilik ve televizyon yorumculuğu yapan Sinan Engin kaç yaşındadır sorusu için 2018 yılı itibariyle 54 yaşında olduğu belirtilebilir. Futbol kariyerini tam 30 yaşında Sarıyer formasıyla bıraktıktan sonra teknik direktörlük kariyerinde özellikle Beşiktaş’ın 100. yılında takımın kadrosunda bulunması kendisi için önemli bir nokta olarak bilinmektedir. Zira bilhassa Beşiktaş’ın 100. yıl kutlamalarını gerçekleştirdiği 2002-2003 sezonu sırasında şampiyonlukta önemli bir katkısı bulunmuştur. Fakat 2004 yıllar itibariyle kulüp ile ilişiği kesilmiştir. Bu dönemde Alaattin Çakıcı ile olduğu gibi istenmeyen bazı iletişimler ve münasebetler içerisinde bulunması kulüpte bulunmasına engel olmuştur. 2007-2008 sezonunda Yıldırım Demirören Başkanlığı döneminde tekrar görevine devam etmiş ve bir sonraki sezon Ertuğrul Sağlam’ın takımdan ayrılıp Mustafa Denizli’nin göreve getirilmesi ile kendisi de takımdan ayrılmıştır.

Futbol kariyerinde Beşiktaş’la ilgili çok önemli çalışmaları bulunan ve Beşiktaş’ın başarılarında önemli bir yeri bulunan Sinan Engin, aynı zamanda televizyon için de önemli bir kariyer sahibidir. Yıllardır Beyaz TV’de yayınlanan Beyaz Futbol programının sunucusu Ertem Şener, Ahmet Çakar ve Abdülkerim Durmaz ile Rasim Ozan Kütahyalı gibi isimler ile birlikte futbol yorumculuğunu sürdürmektedir. Hatta futbol yorumculuğu ile birlikte aynı zamanda 2016 yılında vizyona giren Adam mısın sinema filminde de yine aynı ekip ile birlikte rol almıştır.


Sinan Engin’in Özel Hayatı

Özellikle çok popüler bir şekilde Beşiktaş yöneticisi olarak tanındığı yıllarda 1990 yılında Seda Sayan ile evlenmiş ve bu evliliğinden Oğulcan Engin adında bir oğlu olmuştur. 1995 yılında Seda Sayan ile boşandıktan sonra oğlunun Beşiktaş’ın altyapısında bulunmasına ve futbola devam etmesine önem vermiştir. İkinci evliliğini 1997 yılında Ayşe Karasu ile yapan Sinan Engin, bu evliliğinden de Elif isimli bir kız çocuğu sahibi olmuştur. Beyaz Futbol programında kimi zaman sansasyonel kimi zaman ilgi çekici açıklamalarıyla tanınan ve Türk futbolunda önemli bir isim olarak bilinen Sinan Engin, farklı dönemlerde televizyon reklamları ve programlarında da yer almaktadır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir