Soner Arıca Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Birbirinden farklı alanlarda ismini sıklıkla duyuran Soner Arıca kimdir sorusunun cevabı için sizlere biyografisini hazırladık. Soner Arıca Ordulu olarak, 7 çocuklu bir ailede son çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Birbirinden farklı iki ilkokul olan Sakarya, Dumlupınar ilkokullarında okumuştur. Ortaokulu ise Fatsa Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Lise eğitimini almak için ise İstanbul’a gelmiş ve Şişli Kolejinde okumuştur. Soner Arıca üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde tamamlamıştır.


Soner Arıca Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Soner Arıca üniversite eğitimi boyunca boş durmamış ve bir yandan TRT bünyesinde oluşturulmuş olan Gençli Korosunda ilk müzik eğitimlerini almıştır. Soner Arıca bir yandan da tiyatro ile ilgilenmiş ve Engin Cezzar yönetiminde olan Tiyatro Eğitim Stüdyosu’nda sahneler için çalışmalar yapmıştır. Tüm bunların olduğu yıllarda ünlü sanatçı reklam filmlerinde oyuncu olarak rol almış ve modellik yapmıştır. Soner Arıca 25 tane reklam filminde başrol oyuncusu olarak rol almayı başarmıştır. Sanatçının ilk büyük denemelerinden biri de 1986 senesinde profesyonel manken olarak podyumlara çıkışı olmuştur. 5 yol boyunca mankenlik yaparak, podyumların aranılan yüzü olmuştur. Mankenlik yapan sanatçı bir yandan da prodüksiyon asistanı ve casting sorumlusu olarak reklam ajanslarında görev almıştır.


Soner Arıca Müzik Hayatı

Soner arıca müzik hayatına 1988 senesinde yoğun bir tempo ile adım atmıştır. Birbirinden farklı hocalardan ders alan Soner Arıca, Timur Selçuk’tan solfej ve şan dersleri almıştır. Melih Kibar’dan solfej ve keyboard dersleri almıştır ve Belkıs Aran’dan da şan dersleri almıştır. Sanatçı ilk albümünü 1992 senesinde çıkartmıştır. Albümünün ismi ise Bir Umuttur. Sanatçı sırasıyla;

  • 1994 senesinde En Güzel Serüven albümünü
  • 1995 senesinde Yaşıyorum albümünü
  • 1996 senesinde Yalvarma albümünü
  • 1998 senesinde Sen Mutlu Ol albümünü
  • 2001 senesinde Kusursuz Aşk albümünü
  • 2004 senesinde Hatıram Olsun albümünü
  • 2007 senesinde Seni Seviyorum albümünü
  • 2011 senesinde Ödül ve Neredeydin Albümünü
  • 2014 senesinde İyisi Geliyor albümünü
  • 2016 senesinde de Aşkın Saniyesi, Saklı ve Bir Yanım Gitti albümlerini çıkartmıştır.

Sanatçı, şarkı söylemeye ve albüm çıkartmaya karar verdiği sene olan 1992 senesinde mankenlik yapmayı bırakmıştır. Sanatçı aynı zamanda Popsi dergisinde yazılar da yazmıştır.

Sosyal sorumluluk projeleri ile de sık sık gündeme gelen Soner Arıca sokak çocuklar için de birbirinden farklı projeler yapmıştır. 1997 senesinde çıkarttığı çıplak takvim o zamana damga vurmuştur. 2002 senesinde de sokak çocukları için ikinci bir takvim yapmıştır.


Soner Arıca Oyunculuk Hayatı

Soner Arıca oyunculuk ile de ilgilenmiş ve Soner Arıca nerelidir? gibi soruların da odağı olmuştur. İlk olarak 2000 senesinde TV dizisinde oyunculuğunu göstermiştir. Kurşun Kalem isimli dizide oynayan oyuncu TRT’de yayınlanan bu dizide rol almıştır.

Tiyatroda oynamaya başlayan oyuncu Love Stroy isimli bir oyun ile Bursa’da özel bir tiyatro oyununda oynamıştır. İlk tiyatro deneyimi olan oyuncu burada kendisinden çokça söz ettirdi ve Soner Arıca kaç yaşındadır sorularının merkezi haline geldi. 1966 doğumlu olan oyuncu, 2004 senesinde Fransızca öğrenmek için Fransa’ya gitmiş ve birkaç ay Paris’te yaşamıştır. Oyuncu ilk profesyonel tiyatro deneyimini ise Abdullah şahin Tiyatrosu’nun Çılgın Yenge oyunu ile yakalamıştır. 2011 senesinde ise Kanlı Nigar oyununda bir sezon başrolde oynamıştır.

Tiyatronun yanında yazarlıkta yapan sanatçı 2005 senesinde ilk romanı olan Belki de Hiç Unutmadım romanını yayımlamıştır. Soner Arıca’nın en popüler yanlarından biri ise 65 tane klip çıkartarak, en çok klipe sahip olan sanatçı unvanına sahip olmasıdır.


 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir