Soner Yalçın Kimdir?

Soner Yalcin Kimdir

Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettirerek belirli bir popülarite kazanmış, farklı alanlarda çeşitli yazılara sahip olan Soner Yalçın kimdir? İsminin çeşitli internet sitelerinde, haber sitelerinde, gazetelerde ve kitaplarda geçmesiyle kendisini merak eden ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Soner Yalçın kaç yaşındadır? Şeklinde sorularla da çeşitli aramalar başlayabilmektedir. Soner Yalçın 1 Ocak 1966 yılında dünyaya gelmiştir.

Peki, Soner Yalçın nerelidir? Soner Yalçın anne tarafı Tercan, baba tarafı Horasanlı olsa da Çorumludur, Çorum’da dünyaya gelmiştir. Gazeteci ve yazar kimliğiyle tanınan Soner Yalçın, ülkeyi de ilgilendiren çeşitli konularda yazılar yazmaktadır. Kendisi Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.

Soner Yalçın Kariyeri

Soner Yalçın gazetecilik hayatına 1987 yılında dergide yazı yazarak başlamıştır. ‘’2000’e Doğru’’ dergisine çeşitli yazılar yazarak başlayan kariyer hayatı, bunun ardından farklı yerlere doğru şekillenmiştir. 2000’e Doğru dergisine yazı yazdığı yıllarda Ankara bürosunda muhabirlik yapan Soner Yalçın, 1990 yılında Ankara’da İstihbarat Şefliği unvanına getirilmiştir. Kariyer basamaklarını bir bir tırmanan Yalçın, 1993 ve 1994 yılları arasında Aydınlık gazetesinde meslek hayatına başlamıştır. Çalıştığı bu gazetede haber araştırma müdürlüğü mevkine kadar yükselen Soner Yalçın, 1995 yılında Aydınlık gazetesinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Soner Yalçın’ın popülaritesini kazanmasına sebep olan unsurlardan birisi olan televizyonculuk kariyeri ise 1996 yılında başlamıştır. Televizyonculuk hayatına Show TV’de başlayan ve Ankara’da bu işe giren Yalçın, yine 1996 yılı içerisinde Star TV’ye geçişini yapmıştır. Star TV’ye geçtikten sonra Soner Yalçın Star TV’nin haber müdürlüğü mevkiine getirilmiştir. Bu yıllar içerisinde CNN Türk kanalında şimdilerde de adından sıkça söz ettiren Cüneyt Özdemir ile 5N1K isimli bir televizyon programı hazırlamıştır. Gazetecilik kariyerinden televizyonculuğa geçiş yapmışken Soner Yalçın aynı zamanda kitaplar da çıkarmaya başlamıştır. Yine dönemin popüler dizisi Kurtlar Vadisi ismine sahip olan dizinin ilk iki yılında konsept danışmanlığı yapmıştır. Politik konulara değinen Soner Yalçın, bu doğrultuda yine CNN Türk kanalında Oradaydım isimli bir politik belgesel hazırlamıştır.

Soner Yalçın bu yıllar içerisinde kitap yazmayı sürdürmüştür. 4 Şubat 2007 tarihinden başlayarak Hürriyet gazetesine geçiş yapan Yalçın, gazetede Pazar günleri ‘’Not Defteri’’ ismiyle adlandırılan köşede çeşitli yazılar yazmaya başlamıştır. Ancak kendisinin işine Mart 2012 tarihinde Hürriyet Gazetesi tarafından son verilmiştir.

Soner Yalçın, 14 Şubat 2011 tarihinde ‘’Oda TV davası’’ olarak adlandırılan dava kapsamında tutuklanmıştır. Tutuklandığı tarihten yaklaşık 2 yıl sonra 27 Aralık 2012’de tahliye olmuştur. Soner Yalçın’ın gazetecilik kariyeri, Sözcü gazetesinde yazdığı yazılarla güncel olarak da devam etmektedir. Aynı zamanda kendisi Oda TV internet sitesi üzerinden de yazılarını sürdürmektedir.

Soner Yalçın Özel Hayatı ve Eserleri

Soner Yalçın Avukat Feza Kutanoğlu ile 10 yıl süren bir evlilik yaşamıştır. Bu evlilikten 2000 yılında Aren Soner adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Aydınlık Gazetesi’nde yazdığı yıllardan beri kitaplar yazan Soner Yalçın’ın birçok eseri bulunmaktadır. 1994 yılında ilk kitabını Binbaşı Ersever’in İtirafları ismiyle çıkaran Soner Yalçın, bu yıllardan sonra da çeşitli kitaplar çıkarmaya devam etmiştir. Erbakan’la ilgili ilk kitabını 1994 yılında ‘’Millî Nizam’dan Fazilet’e: Hangi Erbakan?’’ ismiyle yayınlamıştır. Bunun ardından gerek politik gerek siyasi çeşitli hususlarda kitaplar çıkaran Yalçın 2012 tarihinde Necmettin Erbakan’la ilgili ikinci kitabı olan ‘’Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi’’ kitabını çıkarmıştır. Bu kitabı çıkardığı tarihte Oda TV davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde yatmakta olan Soner Yalçın, kitapta Erbakan’ın hayatını aydınlatmak üzere yazdığını belirtmiştir. Saklı Seçilmişler (2017) ve Kara Kutu: Yüzleşme Vakti (2019) kitapları son çıkardığı kitaplardır ve sosyal medyada da hayli bahsi geçen kitaplar olmuştur.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*